bugün

tanrının evreni yaratma nedeni

HiNDiSTAN'DA Ki iKi YADA ÜÇ DiN YADA FELSEFi iZM HARiCi HiÇ BiR DiN EVRENiiN VAR OLUŞUNU VE BÜYÜK BOŞLUĞU DOLAYISI iLE SONSUZLUĞU TAMIMLAYAMIYOR...
TABi BENiM BiLGiMDE SINIRLI OKUYUCUYUM AMA ZEUS -YUNAN DiNiNDE SONSUZLUK TANIMLANIYOR VE EVREN SONSUZLUĞUN iÇiNE KONUYOR FAKAT FELSEFE OLARAK GEÇERLi ,RAHiPLER DESTEKLEMiYOR. TANRILARI KONUŞTURAN KiMSE O DA. ,

ANTiK HiNT FELSEFESi YADA DiNiNDE DÜNYADAN UZAYIN iÇiNE ORADAN YANi EVRENiN BiR YERiNE ORADAN DA SONSUZLUĞA AÇILAN KAPILARIN VARLIĞI VAR,BiR KAÇ TANRI BUNLARI KULLANIYOR.
TABi TANRI DERKEN YAZANLAR DÜŞÜNMÜŞ .
,
BiRDE GÖK TENRi iNANIŞINDA EVRENiN DIŞI TASViR EDiLiYOR DiYORLAR AMA BU BOŞLUK TAM AÇIKLANAMIYOR ,ÖRNEĞiN SEPETÇiOĞLU'NUN YAZILARINI OKUMUŞTUM
,BÜYÜK BEYAZ KAZ'IN EVREN'iN DIŞINDAN GELDiĞi VE BiLiNEN HER YERE HÜKMETTiĞi TANIMI VAR GÖK TANRI YANi KAZ ,SiZi (ÖLÜNCE ) ALACAĞIM (ÖNCE) BOZKIRLARIMDA AT KOŞTURUP AVLANACAK ET YiYECEKSiNiZ ,YEŞiLiKLER iÇiNDE YATACAK YEŞiLLiKLER iÇiNDE UYANACAK BOZKIR YADA STEPLERDE KOŞTURACAK(BURADA KOŞTURACAK YAŞAMAK ANLAMINDA?) SONRA SiZi GÖK TANRI (GERÇEK) SONSUZADEK YANINA ALACAK.
BURADA CÜMLE YORUM-MA KALMIŞ,SEPETÇiOĞLU , MAALESEF MHP VE OCAKLAR iSLAM ETKiSiNE GELiNCE 360 DERECE DÖDÜ VE TÜRKÜ EFSANE VE MiTLERi YAZMAYI BIRAKTI.
TABi ŞU VAR GÖK TENRi DiNi ŞAMANiZM-RUH LARLA iLETiŞiM KAYNAKLI-TEMELi DiN SONRADAN TANRI KAVRAMI GELiYOR .
RUSYA'DA Ki ÜNiVERSiTELERDE TÜRK MiTi AKADEMiSYENLERi ŞAMANiZ Mi ,5 MiLYON YILLIK BiR DiN OLARAK TANIMLIYOR,ÇOK GENiŞ BiR KONU.

GÖK TENRi DiNiDE TÜM SiBiERYA TOPRAKLARINDA GELiMiŞ NE YAZSAM YALAN OLUR,GÜNÜMÜZDEN GERiYE 30-10 BiN YIL ARASI BiR DiN ..

iBRAHiMi DiNLERiN YARATICILARININ MESAJLARI HiNT VE SiBiRYA DiNLERi KADAR AÇIKLAYICI DEĞiL,DAR ALANDA KALMIŞ..
güney amerika dinleri de var ,onları da okumak gerekir ama fazla akademik yazı yok,olana da biz ulaşamıyoruz.
şunu yazayım ibrahimi dinin tanrısı için hiç bir kanıt yok, zaten öncesi yerel dinlerde ki masallar.
bazı islamcı yazarlar (din konusunda) allah'ın güçlerinin sonsuz olamadığı evrenin sınırlı bir yerinde güçlü olduğu nu söylüyorlar.
örneğin andromeda ve samanyolu'na(beraber) hükmeden allah. islamcı yazar eyüp dağ bunlardan biri. geriye doğru da böyle düşünen islamcılar var.

yazdıklarım okumalar ve yorumlarımdan yazıdır..(tartışmaya açıktır)