1. 1.
  türk müziğinde bir müzik aleti..
  http://www.turkmusikisi.c...algilar/tanbur/tanbur.htm
  ... aabi
 2. 2.
  büyülü bir türk çalgısı.

  bundan tam bir hafta önceydi başımdan geçen olay. taksimden mecidiyeköye doğru gidecektim. iftar çadırının yanındaki merdivenlerden aşağı indim, bir jeton atıp içeri girdim.

  o gün hava soğuk ve kapalıydı. gece hiç uyuyamamıştım, yağan yağmurun, esen rüzgarın sesini dinlemiştim sadece. kırmıştı bir insan beni. gürültülerin içinde terketmişti, sonra da duymamıştı sesimi. ne o gürültünün içinden sessizce çıkıp gidişimi görmüştü, ne de sonrasında farketmişti.

  duvarda resimlerin olduğu koridorda, elim montumun cebinde dalgın bir halde yürüyordum. ta ki bir ses duyup kafamı yerden kaldırana kadar. yaşlı bir adam tanbur çalıyordu, daha önce duymadığım bir şarkıyı söylüyordu.

  bir süre izledim sessizce. yaşlı adam kafasını hiç kaldırmıyordu, sadece çalıyordu, ve söylüyordu. ben hareket edemiyordum bile, öylece kalmıştım olduğum yerde. sanki bir gece önce yaşadığım kırgınlığı anlatıyordu bana müziğiyle. üzülme, kırılma, ben daha çok acılar, daha çok gözyaşları gördüm diyordu.

  yaşlı adamın önünde duran tanbur kılıfında birkaç tane bozuk para vardı. cebimdeki parayı saydım, on lira bile değildi. beş günlük ekmek parasını hesaplayıp, kalan bütün paramı önüne bıraktım.

  o çalmaya, şarkısını söylemeye devam etti. öylesine içindeydi ki çaldığı müziğin, dışarıda olan hiçbirşey etkilemiyordu onu.

  elimde olsa bütün gün dinlerdim onu, ama gitmeliydim. koridorda yavaşça ilerledim, merdivenlerden aşağı indim. tanburun sesi azaldı, sonra daha da azaldı, ve en sonunda kayboldu. ben ise bir rüyadan çıkıp, birkaç dakikalığına ayrıldığım sahte dünyaya yeniden döndüm.
  4 -1 ... nosfera
 3. 3.
  (bkz: fahrettin çimenli)
  (bkz: ihsan özgen)
  (bkz: necdet yaşar)
  (bkz: mesut cemil)
  (bkz: tanburi cemil bey)
  ... budin
 4. 4.
  nesrin körükçü ve çetin körükçü düetiyle muhakkak dinlenmesi gereken, kürdilihicazkar makamında bir tsm eseridir.

  duygular coşuyor çaldığın zaman
  sevgiler koşuyor geldiğin zaman
  saatler duruyor sevdiğin zaman

  sen vur da tanburun tellerine yar
  gözyaşım süzülsün ellerine yar

  sımsıcak nağnmeler çağrıdır aşka
  gönül seviyorsa sever her yaşta
  bu son olsun artık istemem başka

  sen vur da tanburun tellerine yar
  gözyaşım süzülsün ellerine yar...

  allah allaaaaahhh....
  2 ... saipsiz
 5. 5.
  insan sesine en yakın saz dır. büyüler insanı. sanki biri konuşuyormuş gibi. [https://video.uludagsozluk.com/v/tanbur-17469/

  &feature=share ]
  ... hidir
 6. 6.
  tanbur çalıp söyleyen hayatımda görmemiştim.

  (bkz: sinan cem eroğlu/#12828276) 29. dakikadan itibaren.
  1 ... frettless
 7. 7.
  asalet timsali klasik türk müziği sazı.
  2 ... sosyalyabani
 8. 8.
  incesaz - eylül adlı eserinin girişini sonbaharın gelişi gibi hüzünlendiren ve ipek bir şal gibi akan sesiyle insanı büyüleeyen müzik aleti. dinleyiniz efem: https://video.uludagsozluk.com/v/tanbur-5454/

  1 ... galaksitaksi
 9. 9.
  tanbur çalan bir sözlük yazarının egosunu tatmin eden entrydir. Fakat tevazu olarak bu sazı en güzel şekilleriyle sizlere sevdirmeyi ümit ediyorum. Bir enstrüman hırçın fakat bu kadar mı duygusal olur buyrun dinleyin.

  https://video.uludagsozluk.com/v/özer-özel-20973/  https://video.uludagsozluk.com/v/tanbur-52150/

  &feature=related

  https://video.uludagsozluk.com/v/tanbur-52151/  https://video.uludagsozluk.com/v/özer-özel-11112/  https://video.uludagsozluk.com/v/uyan-ey-gözlerim-gafletten-uyan-8732/  fazla dinlerseniz hastalanabilirsiniz. aman dikkat.
  ... arkaik2
 10. 10.
  sımsıcak nağnameler çağrıdır aşka
  gönül seviyorsa sever her yaşta
  bu son olsun artık istemem başka... Bana bunlari soyleten ey yar. Cik karşıma sana söyleyeceklerim var. Şöyle bir yaslan omzuma....
  2 ... kalbimferahladi