bugün

3. Nesil Rus ana muharebe tankıdır. t-72 lerin körfez savaşında M1A1 abrams tanklarına karşı başarısız olması üzerine yapılan çalışmaların ilerleyen adımlarındandır. T-72BM nin modernize edilmiş halidir. yüksek teknoloji ile donatılmış, aktif-pasif zırh üstünde geliştirmeler yapılmıştır. güç ağırlık oranı sayesinde oldukça çeviktir. modern batılı tanklara kıyasla oldukça hızlıdır. Nispeten alçak bir profile sahiptir. Tankta Ştora-1 kızılötesi ve lazer ışınlarını bozucu sistem bunun yanında Kontakt-5 tepkimeli zırh (aktif koruma sistemi) gibi gelişmiş donanımlar mevcuttur. aktif korumadan kasıt sabot mermisini ana zırh kaidesi ile temas etmeden dışarıda infilak etmesini sağlamaktır. 840 beygirlik motoru sonraları 1000 beygir ile değiştirilmiştir.125 mm lik bir topu vardır. buna ek olarak oldukça başarılı namlu stabilizetörü vardır tank hareket halindeyken bile hedef üstünde kalabilir.

Hindistan ordusu T-90 ı dünya güçlerinin tankları ile karşılaştırmış ve şu sonuçları almıştır:

-Amerikan M1IP (üretim tarihi 1986)
-ingiliz Challenger 1 (üretim tarihi 1991)
-Alman Leopard 2A4 (üretim tarihi 1986)

Test sonucunda T-90 ile M1A2 arasında kayda değer bir fark olmadığı sonucuna varılmıştır. Ancak Challenger 2 ve Leopard 2A4 tankları T-90'ı geçmiştir. daha sonra yapılan bir dizi test sonucunda T-90'nın Leopard 2A6 (üretim tarihi 2006) tankından daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır.

Bir başka boyut ise dünya tanklarının yarı fiyatında olmasıdır. hindistan ordusu bu sonuçlar karşısında T-72 fabrikalarında t-90 üretimine başklamıştır.

Bu şekilde düşük fiyata yüksek verim alabilecekken TSK nın m60 gibi çağın gerisinde kalmış tanklara modernizasyon için dünyanın parasını verdiğini anlamak mümkün değil. her şey için geç kalan yurdum daha yeni yeni yerli tank üretiminde adımlar atmaya başlamıştır...
http://www.army-technology.com/projects/t90/

edit: tsk'da t 72 dahil rus ana muharebe tankları bulunmaz. az miktarda btr serisi tekerlekli zırhlı personel taşıyıcı bulunur.

büdüt: gördüğü tankın ne olduğunu bilmeden ahkam kesen askeri dehalar (!) sebebiyle böyle sikindirik bir konuda iki edit yaptığımdan dolayı özür dilerim. tsk'da bulunan tanklar amerikan ve alman menşeilidir.

http://tr.wikipedia.org/w...omutanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1
türkiye hala bunun 2 nesil eski modeli t-72 tanklarını kullanmaktadır, modern tank sayısı oldukça azdır ordumuzda.

edit: bunu eksileyen yavşak maksadı ne bilemiyorum ama araştırsın bakalım bi türk ordusunda hangi tanklar kullanılıyormuş, tank diyorum beyinsizler "obüs" tank değildir "zma" da aynı şekilde.

edit 2: bazı arkadaşlar tsk t-72 kullanmıyor yazmış. güldürmeyin beni ne kullanıyorum abramsmı? tsk'da 150 civarı modernize edilmiş eski leopard vardır, sayısını bilmiyorum kalan tüm tanklar t-72 dir. hadi askeri bilginiz yok ulan mesela bugün geçiş törenlerini izlemedinizmi? her bayramda önde birkaç leopard arkasından t-72 tankları geçit törenine katılır türk yıldızlarından sonra.

ayrıca haberleri izlemek bile t 72 nin türkiyenin ana muharebe tankı olduğunu anlamak için yeterli, her yığınak haberinde bu tanklar ön safta görülüyor zira. tatbikatlarda ha keza.
amerikanın M1a2ları ile baş edebilecek tek tanktır dünya pazarında. lakin artık tanklar kadar bir anti tank olarak görülen taaruz helikopterleri de önemlidir nitekim günümüz de sonuçları belirleyen hava üstünlüğüdür.
yanlış hatırlamıyorsam motorola cep telefonu modeli.
sanırsam türkcell'in yeni telefon modeli.

(bkz: turkcell t10)
(bkz: turkcell t20)
şu an halep'te hardatnin ve rityan açıklarında el nusracıları çiğneyerek boklarını çıkaran rus arslanı.

https://pbs.twimg.com/media/CaNF3VPWQAE1tJT.jpg

inşa'allah çok yakında sınırın öte tarafından el sallayacağız.
rusların esada bol bol yolladıgı tank.
TSK kendi tankını üretiyor lan daha ne yapsın. Yaptığı tank şu anda Alman yapımı motor kullansa da % 100 yerli üretim motora başlandığı da biliniyor. Tank her haliyle mevcut en baba rakipleri ile her alanda % 100 başarılı mücadele ettiği gibi hemen hemen tamamı % 100 Türk üretimi olan işletim sistemi, radar ve silah sistemi vs. bir çoğuna göre de ciddi üstünlüğe sahip.

Üstelik 2016'ya göre bütün rakipleri düşünülerek üretimin için gerekli bütün her şey tamamlandığı halde, üstüne hala geliştirilmeye devam ediyor, ilk dağıtımı yapıldıktan sonra d aralıksız sürekli geliştirilmeye devam edecek.

Şu aşağılık kompleksinden, adı yabancı diye gördüğünüz her bokun çok matah bir bok olduğunu bu ülkenin mallarından, teknolojisinden vs. üstün olduğuna körü körüne inanmaktan vazgeçin AMK!

Üretilen roket gibi basit bir silah dahi helikopterden atıldığı anda 8 KM ötedeki tankı % 100 isabetle imha edebiliyor. En yakın rakibi (Rus ve ABD yapımı) dahi maksimum 6 km ateş ederken Roketsan'ın yaptığı roket 8 KM maksimum menzili olduğu halde 13 KM mesafeye % 100 başarılı atış yaptığı ortaya çıktı.

Trabzon'da, Giresun'da ürettiğin tabanca Glock, S & W vb. 3 katı fiyata satılan rakiplerinden daha iyi performans verip peynir ekmek gibi satılıyor.

TSK zaten G 3 vb. ve türevleri ateşli silahları ürettiği gibi şimdi % 100 kendi ateşli silahlarına başladı.

Milgem projesi her ne kadar AKPKK/CEMAAT/CIA ortak üretimi Ergenekon, Balyoz vb. kumpaslar ile ağır bir darbe alıp, uzun bir süre yapılamadıysa da şu anda üretilip denize indi. ABD, Rus yapımı emsallerine göre dahi bir çok üstün özelliği var.

Ta 1974 de ilk üretime geçmiş F-16 bugün Türkiyede gelişe gelişe uçağın artık ABD ile alakası kalmamış başlı başına yeni uçağa dönmüş, F-22, SU 37 gibi son teknoloji en yeni uçaklarla dahi rahatlıkla baş edecek bütün özelliklere sahip hale gelmiş.

Yetmemiş üstüne yüzlerce F35 satın alınmış, o da yetmemiş kendi savaş uçağı projesini başlatmış. IHA üreteli yıllar olduğu gibi bunlara silah takmış, denemiş, üretimine başlamış.

Nükleer çalışmalar ta 1987 yılında başladı, Pakistan ile iş birliği malum. Yıllarca yürütülen çalışamalar malum. Pakistan'ın Türkiye'ye nükleer enerjiyi sunduğu, Pakistan'ın şu anda sahip oldukları Nükleer Uzun Menzilli füzeleri de Türkiye ile birlikte ürettikleri Türklerin ta 1987'den bu yana bu teknolojiye sahip olduğu, Ukrayna'nın Rusların kullandığı en güçlü Nükleer Füzelerin bütün çizimlerini vs. olduğu gibi Türkiye'ye verdiği zaten biliniyor.

Eh Roketsan'ın zaten uzun menzilli füze ürettiği gibi 2500 KM menzilli füze çalışmasını başlattığı da zaten biliniyor. Ürettiğimiz toplara bile nükleer, kimyasal başlık takmak mümkünken 2500 KM menzilli füze üreten bu başlığı o füzeye de takacak teknolojiyi akıl etmiştir her halde!

Hala T-90 Rus yapımı tanktan bahsediyorsunuz. Rus'un teknolojisi çok matah bir şey olsa kimse Chevrolet, BMW vb. American, Avrupa arabaları yerine gider LADA alırdı AMK. Kimse LADA'yı taklit etmeye çalışmazken herkes ABD, Avrupa üretimini kopyalamaya, bunları temel alıp bunlara karşı teknoloji geliştirmeye çalışıyor.

TSK Rusların ürettiği silahların tamamına erişim sahibi. Kazakistan, Türkmenistan vs. Rus silahları, Uçakları, Sistemleri vs. alayını kullanıyor. Eh, TSK'nın bu ordularla ilişkisini anlatmaya gerek yok. Bir şey üretirken o silahı Ruslara karşı kullanmayı da akıl ediyordur her halde!

https://www.youtube.com/watch?v=6lvssTjLi64
(bkz: Aselsan akkor)
Tow zaten Her hangi bir ağır tankın
Zırhının kalın taraflarını delemez.
O tow u sancak veya kıç tarafından yeseydi görürdüm o t90 nı.
"Anlayana sivri sinek saz, anlamayana Mehter, ingiliz Filarmoni orkestrası dahi az".

Hayatında silah tutmamış, bir tank birliği, hava kuvvetleri üssü vb. bir yere girmemiş, 3 tane kurmay subay tanımamış, Bir ABD, Fransız, ingiliz, Alman hava, topçu vb. üsse girmemiş, bu ülkeler hakkında internette gördüğü youtube videoları, filmlerde gördükleri dışında hiç bir bilgi sahibi olmayan, savaşı ABD yapımı FPS bilgisayar oyunlarından ibaret sanan, hayatında yakından F-16, F-22, F-15 vb. bir tane dahi savaş uçağı görmemiş, "it is a pencil, it is a book" vs. seviyesinde dil bilgisi olduğu için uluslar arası savaş teknolojilerine dair karşılaştırma raporlarını yan yana koysan öküzün tirene bakması gibi boş boş bakacak, bırak yabancı dillerde yazılan tarih, sosyoloji, politika vb. milyonlarca kaynağı okuyacak seviyede olmayı, kendi ana dili Türkçede yazılmış tarihten bile zere haberi olmayan, lisede zorla sınav geçmek için okuduğu bir iki lise tarih kitabı dışında hayatında 2 kitap, 2 makale dahi okumamış, gece gündüz am göt başlığı açan cahil bacaksıza ne anlatsan boş tabi!!!

Bu bacaksız velet her boku biliyor ama 2000 yılı aşkın resmi geçmişi, 5000 yılı aşkın tarihi geçmişi olduğu düşünülen TSK'nın, ta orta okulda alıp yıllarca okutup yetiştirdiği, orta okul eğitim seviyesi Robert koleji, Saint Joseph vb. den kat kat üstün olan, lise eğitim seviyesi Galatasaray, Kabataş vb. den kat kat iyi olan, Üniversite eğitim seviyesi Colombia, Cambridge Üniversitesi vb. ile yarışacak seviyede okullarda yıllarca eğitim almış, bunun üstüne bir de strateji, psikolojik harp, politika, liderlik, gibi anormal bir entelektüel eğitim alan, yetmeyip üstüne savaş ve ordu ile akla hayale gelebilecek bilinen eğitimi alan, okulu tamamladıktan sonra ömrünün yarısı bir de üstüne bütün bu ilgiyi bizzat savaş meydanlarında uygulama şansı olan bunca kurmay subay vb. hiç bir bok akıl edemiyor, hiç bir şeyden haberi yok ama gelip burada "1.60 boyunda kız", "Iphone 6" vs. başlık açan öküz her şeyi TSK'dan daha iyi biliyor.
https://media.giphy.com/m...a/DeogflZGx6EkE/giphy.gif

yirim ya.
görsel
Rusya ve Hindistan da ki en modern tankmış.
T 90 rus savsş doktrinine göre inşa edilmiş bir silah. bunu almamız demek ülkedeki muharebe tekniğini değiştirmemize sebep olur bunun yerine, altay tankına ağırlık verilmelidir. ve leopart ve m60 ları modernize etmektir. m60 sabra gayet güzel bir ''oyuncak''