bugün

teknolojik konularda her zaman bir kaç tık geride kalıyoruz. uçak yapıyoruz motorunu başka yerden alıyoruz? siha yapıyoruz motorunu kanada'dan alıyoruz. bu konu her zaman kilit olarak kalıyor.
seneler önce yerli motor üretmeye çalışan erbakanı itin götüne sokan zihniyet yüzünden olabilir mi?
aslında üretiyor, çok var...
Maliyet yüksek olur, piyasaya sürdüğünde fahiş fiyat çıkar. Ama uzak doğu ülkelerinde fabrika kurup üretirsen maliyet düşer işçilik ucuz vergi ucuz VS.
Çünkü kaportayı yapabiliyoruz. Bir tankın, uçağın, arabanın yapması en kolay tarafını. Motor için ise teknoloji lazım.
"seneler önce yerli motor üretmeye çalışan erbakanı itin götüne sokan zihniyet yüzünden olabilir mi?"

bak bunlar gerçek. yıl olmuş 2023 hala seçim malzemesi olarak baykar tarafından üretilen ihalara "onlar çinden parçaları getirip getirip burda maket gibi birleştiriyorlar. sonrada iha diye bize yediriyorlar" diyen bir zihniyet var. devrim arabaları üretildiğinde arabayı ürettiren malum partiyi yerin dibine sokmak için içinden benzin kaçıranlarda aynı zihniyettendi. 1950 de bi tane adam çıkıp ben kafaya buna taktım. üreticem ve ürettiricem. hadi bakalım kim geliyorsa gelsin diyen 3 tane adam çıksadı şu an tank motoruda jet motoruda üretiyor olurduk. ki türkiye gibi bir devlet için bu allahın emri farz gibi bir şeydir. 2024 yılı için değil. 1923 ten itibaren farz olan bi şeydi. ama çokta üzülmeye gerek yok. 100 yıldır kim umursamış ki sen kafaya takasın. normal bi vatandaş olarak bu tür şeylere çok bel bağlamaya gerej yok.
Çünkü Müslüman bir toplumuz.

Yobazlar, Köy enstitülerini kapattırmasa şuan en iyisini biz üretiyorduk.
Türkiye'de gayet motor üretiliyor ve buna yönelik çalışmalar hızla devam ediyor, arge faaliyetleri bitmiş ve şuan üretilen aktif olarak da kullanılan motorlar aşağıdaki gibidir, bilmediğiniz ve vakıf olmadığınız konular hakkında atıp tutmayın, türkiye sadece kara odaklı motorlar değil, havacılık motorlarının üretilmesi konusunda da bu motorların kritik parçalarını da üretebilen dünyada nadir havacılık yan sanayisine sahip nadir ülkeler arasındadır bunuda belirteyim.
Tei Pd 170 turbodizel motorumuz aktif olarak Anka s, Tb3, aksungur ihamızda şuanda aktif olarak kullanılmaktadır. Bu motor şuanda dünya'nın en gelişmiş bir otomobil motorundan daha komplike bir motordur havada hiç durmadan 40 saat çalışmak zorundadır.

KTJ-3200 kale arge tarafından milli imkanlar dahilinde geliştirilmiş özellikle seyir füzelerinde kullanılmak üzere teslim edilmiş turbo jet motorudur.

Bmc power 'ın tuna motoru bu motorumuz ise bmc' nin üretmiş olduğu ve daha geçen hafta teslim edilen vuran ttza araçlarında aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır ve bmc neredeyse tüm askeri zırhlı araçlarında bmc power 'ın üretmiş olduğu bu motorları kullanmaya başlamıştır.

Ford otosan' ın ecotorq motoru tamamı ile Türk mühendisliğinin ürünü hatta fikri sınai hakları da otosan firmamıza ait olan, yaklaşık 700 bg güç üretebilen şuan aktif olarak ford cargo tırlarında kullanılan yerli motordur.

Tümosan halihazırda yeni nesil euro standart larında kendi ürettiği traktörler için motorları kendi bünyelerinde geliştirip ve üretmektedirler ayrıca özellikle zırhlı araçlarda kullanılmak üzere kendi geliştirdikleri 400 bg ve 600 bg güç üretebilen ttzalarda kullanılmak üzere kendi geliştirdikleri güç grubu vardır,

Anlıyacağınız türkiyede motor üretiliyor kardeşlerim,herşeyi geçtim bu ülkede ts1400 gibi şuanda almanyanın bile geliştiremediği turboşaft motorlarının son testleri yapılıyor ve bu motor yine yerli olarak üretilen GÖKBEY helikopterimizde artık uçuşa hazır bir şekilde test ediliyor, muhtemelen 2 yıl sonra ticari kabül testleri de tamamlanacak, onun için ülkemizi küçümsemeyin derim ben her zaman için , Altay tankının motoru ise bmc power 'ın batu güç grubu projesi ile başarılı bir şekilde devam ediliyor ve motor ortaya çıktı, en fazla 2 yıl içinde kalibrasyon testleri biter ve Altay tankımıza entegre edilebilir hale geliriz.

Mmu' nun motoru ise tei başta olmak üzere , kale havacılık ve alp havacılık gibi dünyaya uçak motorlarının önemli komponentlerini üreten firmalarımızın güç birliği yapması ile 8 yıl içerisinde üretilir merak etmeyin.
Sakın türk mühendislerine abi biz neden motor üretemiyoruz demeyin, adama gülerler, ciddi anlamda rezil olursunuz, Türk sanayisi artık kendini aşmış, tüm dünya'ya başta otomotiv yan sanayisi olmak üzere, havacılık motorlarını da üretebilecek son derece gelişmiş mühendislik kabiliyetlerine ve sanayii alt yapısını erişmiştir.

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
(img:#23484160)
Laiklik gidiyor,şeriat geliyor paranoyasını bir kenara bırakıp bilim,teknoloji ve Sanayileşme ile meşgul olsaydı değil motor uzaya seyahat eden aracı olurdu aq *
--spoiler--
erbakan vefat edeli olmuş bilmem kaç sene. son 22 senedir ülkeyi bir başka siyasal islamcı yönetiyor. son 8-10 seneyi tamamen dokunulmaz ve kimsenin müdahale edemediği bir konumda geçirdi. hadi erbakan hoca engellendi de galaktik liderinizi kim engelliyor ki yapamadı 22 senedir ?
--spoiler--

salağa yatma sporunu iyi yapıyorsunuz deyince kızıyorlar sonra. bu ülke çok basit bir teknoloji olan insansız hava aracını yerlileştirmek için bile kaç sene geçirmek zorunda kaldı. bundan 60 sene önce aynı işin temeline girmekle son 15-20 sene içerisinde girmek aynı şey mi? 60 sene önce piyasada bu kadar güçlü oyuncu yokken girmekle, ekmeğin aslanın ağzında olduğu günümüzde girmek aynı şey mi?
--spoiler--
erbakan vefat edeli olmuş bilmem kaç sene. son 22 senedir ülkeyi bir başka siyasal islamcı yönetiyor. son 8-10 seneyi tamamen dokunulmaz ve kimsenin müdahale edemediği bir konumda geçirdi. hadi erbakan hoca engellendi de galaktik liderinizi kim engelliyor ki yapamadı 22 senedir ?

--spoiler--
22 senedir Erdoğan iktidarı bu konuyu çok önemsiyor, artık tsk 'da ttza ve zırhlı araç alımı yapılırken yerlilik oranına ve en yüksek katkı oranına sahip firmalar değerlendiriliyor ve tercih ediliyor, bunun için bmc Tuna motorunu kullanıma sundu, bir diğer savunma şirketi olan otokar ise özellikle Otokar tarafından geliştirilen ve fikri mülkiyet hakları koç grubunda olan ford otosan üretimi olan ecotorq 720 beygir lik yerli motoru entegre ederek Arma II 8x8 aracını yerlileştirdi, yani halihazırda türkiye'de motor üretiliyor arkadaşlar.
ticari faaliyetler birisinin bir şeyi itin götüne sokmasıyla batmıyor. kötü yönetimden batıyor. al bu erbakan'ının motor macerasının sonu. eski pancar motor fabrikası, yeni bayrampaşa tayyip bahçesi:
görsel
ama allah için sonuçta vazifesini getirdi. erbakan'ın "yerli ve milli hebele hübelemiz" propagandasına meze oldu, seçmen kafaladı. erbakan gitti, fabrikası da bitti.

---
salağa yatma sporunu iyi yapıyorsunuz deyince kızıyorlar sonra.
---
ne gibi salağa yatma? "bu ne biçim enflasyon" deyince, "efendim 600 yıllık müzmin problemimiz, kim çözebildi ki. değil mi efendim hahhah!" gibi salağa yatma mı?
Dış güçler istemeyyah, fetoculer, hainler, capulcularda çabası.
Saraca bu konuda haklı. Türkiye potansiyel ve kinetik olarak çok ileri seviyede bir ülke. Bir de beşli çete ve ona yol verenlerin hortumladıkları da sermaye birikimine dahil olsa her şey çok daha başka olurdu.
çünkü türkler, kafası çalışmayan bir millettir. anca civata sıkar.
Türk mühendisliği gayet başarılıdır, bu millet 1940 'lı yıllarda uçak üretiyordu.
he ya uçak üretiyordu. zaten o uçağın motorları zaten rolls royce ve jumo değildi. 1942'de jet uçağı üretilmeye başlandı, sen sikko pırpır kanat uçağı monte edemedin.

dünyada tanınan 5 tane türk mühendislik firması söylesene. 90 milyonluk sömürge ülkesisin.

acınacak haldesiniz.
Türkiye'nin sömürge ülkesi olduğunu iddia eden sözde yazar arkadaş, tai 'de tei' de aselsan'da, roketsan 'da çalışan mühendislerimize haksızlık yapma. Bu ülke emin ol herşeyi üretebilecek mühendislik kabiliyetine ve yetişmiş insan gücüne sahiptir,yeterki sizin gibi vizyonsuz insanlar köstek olmasınlar.
he kardes he.

ulan aselsan'da 4 sene calistim, bilmesem inanacam dedigine.
şimdi içinizdeki bazı medyanın anlattığı kadar bilenler ve kafasını zorlayıp fikir üretmeyenlere anlatacağım.
bilirsiniz, pilot, günlük siyasetle ilgilenmez. en tepe değeri türklüktür.
devletler ülkenin ilerlemesi için çok az şey yapabilir. devletin bütün dünyada asli görevi, topladığı vergiyi dağıtmak, sınırları elinden geldiğince korumaktır ama hiç bir devlette bunu itiraf etmez.

o motoru yapacak kişi veya kurumlar bizler ve bizim kurduğumuz kurumlardır.
sen sanayici olarak, kazandığını fabrikana değil de emlaka, öğrenci olarak beynini, bilgini arttırmaya değil de sınıf geçmeye odaklarsan böyle olur.
bak dünyanın en büyük markalarının isimlerine, hepsi bildiğin insan ismi.
Pratt & Whitney, mercedes, toyota daha bir sürü. insan ismi olmayanlar da gene şahısların kurduğu şirketler. bir tane devlet isimli yok.
daha fazla yazamiycim. gözlerim yoruldu.
olaya bçyle bir bakış açısıyla yaklaşmak lazım. geliştiriniz.
Bu ülkenin evlatları 1961 yılının türkiyesinde 129 gün gibi absürt bir sürede aracın tasarımı dahil, 2 adet motorunu da tasarlayarak kullanılan şasesi ile birlikte tam anlamıyla %100 yerli otomobilini üretti, onun için türk mühendisliğini hafife almayın derim.
En büyük motorlar bu ülkede.
çünkü ortalık motor dolu !..
üretilen yerli motorlar var ama bu konuda fazla ileri değiliz yeni yeni fazla bir geçmişimiz yok. diğer ülkelerin bilgi ve mühendislik bilgileri bizden çok daha önceleri.

birde gerçekten dış güçler var heralde bu kadar tesadüf olamaz. vecihi hürkuş uçak üretiminin engellenmesi, devrim otosu, aselsan mühendislerinin şüpheli ölümleri , darbeler vb olaylar.