bugün

rüşvet veririm, kul hakkı yerim, devletin parasını eşime dostuma dağıtırım, yandaş beslerim, hırsızlık yaparım özetle ben her boku yerim ama sen icki icemezsindir...
Emevi islamı.
islam başkadır. siz islami araştırın.
Klasik islam. Her yerde aynı.
Benim ananem gelin olduğu sene köyden gelen akrabalarını gelin geldiği sokağa sokmamışlar inançları farklıdır, inançlarına düşmanlardır, orada inançlarını yaşayan insanlara zarar verirler diye.
Dedem gidip almış onlar bizden diye.

Çorum'da olaylar çıkınca polisler bile kendi inancından olanları kayırmış, hastanedeki görevlilerden bazıları yaralı olan Alevilere bakmayı reddetmiş.

Yine aynı mezhepte olan insanlara bakalım.
bizim oranın alevisi bizim bazı köylerden tokadin bazı köylerinden Sivas'ın bazı ilçelerinden olan Alevilere sıraç der geçeriz pek de haz etmeyiz çünkü çok katıdırlar.
Katı bir topluluk adamlar, biraz da kokarlar bazı gelenekleri yanlıs uygularlar filan.
Yine ayni şekilde Kürt alevisi diye bir gerçek var bizden çok farklı bir yaşayış sergileyen.

Trakyanin alevileri var kızılbaşlık değil de Bektaşilik daha fazla adamlarda. Muhtemelen koy alevisini küçümser onlar da.

Ege'nin alevisi var haklarında hiçbir şey bilmediğim.

Biz varız amasyaliyim ben.

Alayimiz farklı bir inanç yaşıyoruz.

Bana biri gelse dese ki Türkiye'de yaşanan Aleviliğin özeti nedir? Ben bile bunları göz önüne alırım kem kum ederim. Hangi Aleviliğin özeti çünkü:d

Ki biz bu ülkede azinligiz, içe kapanık birbirine bağlı bir toplum.
Ama baktığın zaman bir başlık altında toplamak zor.

Peki sizler Türkiye'de yaşanan dini, ana başlık olarak Türkiye'de bu milletin yaşadığı islamiyeti nasıl özetleyeceksiniz?

Hangi mezhebi hangi yöreyi hangi cemaati özetlemek yani?

A pardon çoğunuzun amacı inanç özetlemek değil bok atmak zaten.
Bir an sizi bir bok sandım. Af edersiniz.
Kıldım 5 i kurtardım başı..

Elhamdülillah müslümanım inançlıyım..

Devletin malı deniz, yemeyen domuz..

Çok seviyeli ve düzeyli bir ilişkimiz var..

Haram helâl ver allah, bizim karı yer allah, müslümanım elhamdülillah..

Rabbena rabbena, hep bana, hep bana..
Ömrü boyunca kitap açmadan cumaya gitmek desen, var.
Sadece cuma günü alkol almamak desen, var.
Kul hakkı yemek desen, var.
Yılda bir kez oruç tutup, tüm yılı savurganlıkla geçirmek desen, var.
Kurban kesip, kendi buzdolabını doldurmak desen, var.
Kitabın gerektirdikleri ağır geldiği için, kendi kolayına göre yorumlamak desen, var.
Tramvay yolunda, otobüste namaz kılarak şov yapmak desen, var.
Kendi beyni olmadığı için tarikat liderlerinin, cemaat tüccarlarının ağzından çıkan laflara bakmak desen, var.
Sadece "seçilmiş" olan siyasetçiyi, halife gibi görmek desen, var.
Kutsal topraklara gidiyorum deyip, Ukrayna'ya gitmek desen, var.
Muhafazakarlıktan ve hoşgörüden bahsedip, kumara düşkün olmak desen, var.
Mezhepçilik yapıp peygamberine saygısızlık etmek desen, var.
Elhamdülillah Müslümanım deyip, Allah'ı günde bir kez olsun anmamak desen, var.

Var oğlu var.

Hiç öyle bakmayın, % 90 bilmem kaçı müslüman topluluktan oluşuyor dediğiniz ülkenin özeti bu. Ilımlı islam diyeceğim ama onu da beceremiyorlar. Ne dini olduğu belli değil.
(bkz: siyasal islam)
Türkiye de sorun şu; dinde sorun olmadığını din adı altında haksızlık yapanlarda haram yiyenlerde sorun olduğunu iddia ediyor bir kesim. Ama aynı kesim kendi inandıkları ve güvendikleri inançları adına bu çirkin çarkı devam ettiren insanlara hiç bir tepki vermiyorlar kabullenmişler. işte sorun burada başlıyor. Dindarlık ve muhafazakarlık adı altında kul hakkı yiyen, haksız kazanç elde eden, eşini dostunu kayıran, adil olmayan sermaye sahiplerine, güçlü olanlara en büyük tepkiyi bu ülkede yine dinini doğru şekilde yaşadığını iddia edenler vermeli. Nerede peki onlar ? Onlar sadece sosyal medyada sözlüklerde dinlerini savunurlar dışarıda göremezsiniz.

işin garibi dışarıda işinden, evinden, huzurundan olup bu liyakatsızlarla mücadele edenleri de sevmez bunlar. Onları da muhafazakar değil diye sevmezler solcu diye sevmezler. Hem ayranım dökülmesin hem yoğurdum ekşimesin. Kusura bakmayın ama bunun samimiyetine kimse inanmaz. Sen gerçekten dinine sahip çık önce, bu manzaralara sebebiyet verme, sonra inanmayanlara veya dinini eleştirenlere kızarsın. ÜLkede muhafakazar soslu hak yemeler en azından "minimuma" insin o zaman sen gel de ki "dinle alakası yok bu insanların kendisi kötü" o zaman anlaşılır olur. Ama ülkenin her köşesi adam kayırmadan geçilmez olmuş, insanlar yokluktan toplu intihar eder olmuş, fakir halk elektrik faturasını kirasını zor ödüyor doğru düzgün beslenemiyor, kalkıp da bana Müslüman bir ülkede "din bu değil insanlar kötü" demeyeceksin anca kendini kandırırsın.
Hem ayranım dökülmesin hem tatsız olaylar yaşanmasın.
birkaç kişinin yaptığını bütün türkiye'ye özetlemek. yurdum ateistinin en büyük eğlencesidir.
Haram helâl ver Allah'ım, senin kulun yer Allah'ım.
Son 20 yıla kadar türk müslümanlığı vardı.dine dindara saygılı ibadetten çok haram helal konusunda hassas namusu önemseyen bir yaşantı. Bizim din anlatışımız buydu.
Sonra siyasal islamla, kürt nakşiliği moda oldu.
Büyük günahı içki içmek olan. Şekilci bir din anlayışı yayıldı.
Sloganlar attılar altını dolduramadılar. Bu arada çok zengin oldular.
Eğlencesiz, nefret öne çıkaran arap kültürünü sünnet diye iteleyen bir din anlayışıydı bu.
O'da bitti.
Gençler için ortada bir örnek kalmadı.
Din ilk örnekte yaşanabilir bir dindi.
ikinci örnek yaşanamaz bir din vaaz edip ülkeyi nefrete boğdu.
Gençler artık dini ciddiye almıyor. Din saygınlığını yitirdi. Fazla konuşulunca etkisini kaybetti.
Siyasal aromalı parasal islam.
Normalde içki içerim ama ramazanlarda, kandillerde içmem. Zina yaparım, iddia oynarım ama domuz eti yemem.
Zina haram
En çok zina yapılan müslüman ülkeyiz yuppi..

Faiz haram
Gecelik faizde gavurlari bile zikip attık

içki haram
Her mahallede tekel bayi
Her köşede içkili mekan

israf haram
6 aylık bebeğin bile baby showeri var
Türbanlı anası tek taş takıyor el kadar bebeye.

iddaa haram
Devlet kendi eliyle Toto loto oynatıyor oohh selam ve brossia monshenglahback ile..
tayyip ten baz alin iste.
Ortaçağ Avrupasının Hristiyanlığı.

Cennetten arsa satmanın bir adım öncesi.
Türkiye'de din sanılan şey aslında kültürdür.
sadece cuma namazı kılınır
kadınlar başörtüsü takar ama din için değildir çoğu kendi bile bilmez niye taktığını
içki içer domuz eti yemez
zina yapar bekarete takar
kurbani et için keser
ezan okunurken müziği kısar
cenaze için Mevlüt okutur
kandil kutlar
bunlar aslında din için değil daha çok kültürel ögelerdir zaten bir çoğu pagan islam harmanı
işine nasıl gelirse her birey tarafından ona göre şekillenir. Bu sadece dinde değil bütün olaylarda böyledir.

Bunların aslında temelinde hep aynı sıkıntılar var. Samimiyetsizlik, ahlaki ve maddi yönden yetersizlik, ben hep doğruyum güdüsü.

Ben bu memleketi küçükken bazı şeylerin pek farkında değilken çok severdim. Ama insanları tanıdıkça artık nefret ediyorum her gün daha fazla. Fiziki olarak yine seviyorum gerçi. Ama insanlar. Leşler.
asıl din bu değil demek de pek meşhur oldu son dönemlerde. öyle değil, asıl neyse onu yaşıyor insanlar. kısmen ya da değil. insanlar sadece inandıkları dine kabul edemedikleri şeyleri yakıştıramıyorlar ve kendi içlerinde dini aklıyorlar.
akabe dini

ossur ossur ipe diz.
Arapçıyım dersen iyi, türkçüyüm ama elhamdülillah müslümanım dersen olmaz. Ümmetçi olacaksın arap seveceksin soydaşlık yok dindaşlık var. Hani bizi yemen çöllerinde kanalda ve sina'da arkadan vuran araplar var ya onları seveceksin işte. Kuran'ı anlamak da yok. Hoca ne okuyorsa tamam deyip geçeceksin. Soru sormak, sorgulamak, araştırmak yok. Fazla kurcalamayacaksın yani...
ilginç bir din olup, kişiden kişiye farklılıklar göstermesine rağmen aynı din olduğu konusunda ısrarlar mevcut.

Şuraya bu klişeyi koymazsam olmaz.

“Gerçek islam bu değil”
Yaşanmıyor.