bugün

canım sıkılıo diyen kişiye mutlaka ortamda biri tarafından söylenen söz öbeği.
su içene yılan bile dokunmaz lafı gibi saçmalık ötesi sözdür.
canı sıkılan kişinin en son duymak istediği cümle.
can isimli, misafirliğe geldiği vakit uzun süre gitmeyen sıkı bir dosta sahip bir adamın başka bir arkadaşının can nasıldır?sorusuna verdiği cevap olabilir.
canı sıkkın insanın hayatına renk katmasına* sebebiyet verebilecek kalıptır. canı sıkkın olan kişinin her türlü cani işlemi gerçekleştirmesi ihtimali göz önüne alındığında sarfetmekten kaçınılmalıdır.
anneme küçük yaşlarda her canım sıkılıyor dediğimde bıkmadan usanmadan müstehzi bir bakış eşliğinde sarfettiği söz öbeği..
can sıkıntını dile getirdiğin anda yanındakinin sıkıntına tuz biber eklemek misali sarf ettiği cümle.
barda kız düşürmek için dişicana söylenen sözlerden biridir.
"siki can* iyidir, kolay çıkmaz..."
yani diyor ki "ben öyle erken boşalmam, kolay çıkarmam, hayatının gecesini yaşatırım sana.".
annelerin en çok kullandığı vecizelerden biri
(bkz.mantıksız bir söz)
(bkz.can sıkıntısında söylenen en igrenç söz)
(bkz: bir adam vardı canı sıkılan)
zerre ikna ediciligi olmayan, soyleyen kisiyi* uzaklastirmaktan baska bir fonksiyonu olmadigini zannettigim, yuzyillardan beridir turk evlatlarinin duymadan edemedigi ebeveynsel soylem.
Söyleyen kişinin kafasını kayalara kayalara vurma isteği yaratan dünyanın en kıl cevabı.
görünce annem entry girmiş die içimden geçirdiğim, günde en az 3 kere işittiğim abuk sabuk atasözü. hayır kıyafet desen tamam da sıkı canın zor çıkması ne alaka bilemedim...

(bkz: sustum anne)
kötü espiri yapan insanların kullandığı o iyreç espirilerden biri.
(bkz: cani sikilan kiz koca istermis) *
kullanımı çok tehlikeli olan söz öbeği.şöyleki;

-lan mahmutt,bu gömlek ne lan ibne gibin olmuşsun,götverenn!!
-haha hoho
-lan sen noel baba mısın götüne iplik soktuğumun yarrağı
-hehe git lan başımdan rıza,hehe

-olm ne güzel kız dimi
-onu ben seviyorum senin ananı bacını sikerim mahmut
-tamam yahu senin olsun
-orospu çocuğuu,ulan hakketen bursadan adam çıkmazmış!!
(bu laftan sonra hakim en fazla 6 ay verir halbuki)
-hehe,ahaha
-hala gülüyo götveren halaaa
-aha

-ya rıza canım sıkılıyo be
-sıkı can iyidir kolay çıkmaz

mahmut belinden sig sauer marka silahını çıkartır ve olaylar gelişir...
azraili kontrpiyede bırakan nahoş durum. emir büyük yerden diyelim, alıcı azrail.
" onun ümüğünü sıkıcan "
eh azrail'in kafası karışır. 'ama sıkı can kolay çıkmaz.' (bkz: yorumsuz)
annelerin vazgeçilmez sözlerinden biridir.
+çok sağol, çok rahatladım, acayip hafifledim.

sıkılmış olan can burun deliklerinden çıkmıştır artık.
piyasa da parmakla geçer versiyonu da mevcuttur.
en boktan eesprilerdendir.

ehu ehu ehuöhuhehu diye de gülünür yapıldıktan sonraa.
(bkz: aynen moruk ne yaptıysam çıkmadı)
canım sıkılıyor dediğimde annemin verdiği cevap. her defasında aynı cevabı vermekten bıkmaz mı insan ya.. ben duymaktan bıktım. artık duydukça ifrit oluyorum. o yüzden annemin yanında canım sıkılıyo demek mi? tövbee!!
insanı çileden çıkaran, tepesini attıran bir söz. resmen adamı cinayete azmettiriyor. zaten patlama, çıldırma noktasına gelmiş bir insan var neden yangına körükle gidiyorsun ki? resmen '' mühim birşey sanki aman, işin gücün yok mu senin '' der gibi. bunalım, isyan yaratır bünyede.