bugün

Aksini belirtmediğiniz sürece Bangladeş'te önünüze konan çay türü. ingiliz sömürge zihniyeti böyle bir şey.
sütlü çay içene normal çay acı, normal çay içene sütlü çay tatsız gelir ve hangisine alıştıysan bağlanıyorsun ona. mesela sütlü çay bir hayat felsefesi oldu benim için. biraz da ingiliz havası katalım:make tea not war.
sherlock izleyince canımı çektirendir. kesin bir boka benzemiyor ama özeniyoruz işte. allahsız ingiliz kapitalizmi esir aldın bizi!
cocuklugumuzun rakisidir. bide nesquik simdi yerini nescafe aldi. hey gidi yillar.
ingiliz usulü çay falan değildir. aslında hindistan'a dayanır. hindistan da bildiğiniz gibi britanya'nın en önemli sömürgesiydi. ingiltere kralı orada taç merasimi yapardı. umarım yeterince açık konuşmuşumdur.
küçükken sütü sek içemediğim için annemin yaptığı çaylı süttür..ingilizlerin böyle içtiğini öğrendiğim zaman demek ki ingilizler de sütü sevmiyor şeklinde düşündüm evet..
Bokum gibi tadı olan çaydır.
karadeniz cayina yapilabilecek en buyuk hakaretlerdendir.
imkansız gibi düşünülsede insanoğlunun yapamayacağı şey yoktur denilebilecek hadisedir.
cocuklugumuzun altin vurusu.
ilk kez pakistanlılarda gördüğüm içecek...

-what would you like to drink?
+tea with milk...
-tea? milk?... how yani?
+of course... (kadın, bunu bana izah edebilmek için kıvranıyor.) together... bla bla...
-are you sure?
+yes yes. falan...

neyse ki başka bir arkadaş, muhabbeti duyunca yanıma geldi. ingiliz adetlerinin sömürge dönemlerinde hindistan ve pakistanlılara sirayet ettiğini ve halen bunun gibi adetlerin sürdürüldüğünü, sütlü çay muhabbetinin de ordan kaldığını falan anlattı... o sayede çakozladık muhabbeti.

denedim de, fena olduğu söylenemez.
farklı bir tadı var.
lakin ikinci fincan midemi bulandırıyor.
azı karar;çoğu zarar bana göre.
Görüntüsü kahveye benziyor. Lezzeti hiç bir şeye benzemiyor.
Yıllar yıllar önce yengemin zorla tadına baktırmasıyla beni yıllarca sütten de çaydan da soğutan içecektir. Ruslar da çok sever ayrıca.
ingiliz ve arapların içtiğini bildiğim ve çoğu arkadaşımızın sadece kitaplarda görüp, hiçbir zaman tatmadığı ve tatmaya teşebbüs de etmediği efsanevi içecek.
bir asilzade içeceği.

şuanda ingilte nin havası ile mükemmel meze oluyor. siz ne anlarsınız (bkz: kekolar)
manasız çaydır pardon süttür yok yok ikisi de değildir.
çay midenize dokunuyorsa (ben) tercih edebileceğiniz çay çeşidi. gerçekten lezzetli oluyor. ayrıca, önyargılı olmamak lazım.
ingilizce kursumdaki ingiliz hocamın derse ara vereceği zaman tea timeee diyerek kantine çıkıp hazırladığı ingilizlere özgü iğrenç çay.
meğerse sadece ingilizlere özgü değilmiş,bunu köyde babamlar da yapıyormuş.onlarca yıl ingiliz nanesi sandık.
sanırım çay merağı olmayanlar için güzel bir içecek gibi görünüyor.
merak ettim doğrusu, en kısa zamanda deneyeceğim.
çayın demini koyup su yerine de süt ile servis edilen çaydır.
deme sıcak süt ilave edilerek elde edilen hoş bir içecek. çocukluğumda annem yapardı çayın zararından korumak için sanırsam. bir ingiliz çayı olduğunu büyüyünce öğrendim.
erasmus ile yurtdışına gittiğimde bir ingiliz arkadaşım yapardı bunu.bir bardağın içine bir miktar süt
bir miktar çay koyarak neskafe gibi değişik bir ıcecek yapmıstı.bana da onermıstı dene guzel oluyor dıye ama efendım bız turkuz altta kalırmıyız, no thanks buddy I drink it directly gibi muhtesem bir ingilizcemle şeklimi koymustum zamanında.o gidince denemıstım o ayrı.*
ingiliz usulü olduğu söylenir.
süt ve çay ayrı ayrı türk mutfağının can damarları, insanımızın vazgeçilmezi olsa da, birlikte olduklarında sofralarımızda yerini bulamamış olan içecek.

maalesef bir kere içmek gafletine düştüm.