bugün

Aşüre gününü anlayabiliyorum...

Herkes yapıyor o gün aşure...

Onu da anlayabiliyorum...

Ama şu sıralar neden herkes sütlaç yapıyor...

Onu anlayamadım...

Sütlaç günü mü bu dönem arkadaşlar...

Biliyor musunuz acaba...
şimdiye kadar en iyi yapılanına seneler önce sarıyerin tepesindeki mütevazı bir lokantada rastladığım, o günlerden beri de neredeyse hiç yemediğimi farkettiğim sütlü tatlı.
Üzeri fındıklı taze yeni yapım bir hamsiköy sütlacı dünyalara değer. Evde yapılanlar bi halta benzemiyor.
hakikaten o kadar tarçına ne lüzum vardı? Neyse ki yetenekli eller marifetiyle üst tabakanın bir kısmı feda edilerek tarçın dozu ideal düzeye düşürülebilir. afiyet olsun.

samimi bir tatlıdır sütlaç.
Tarçın mal bulmuş mağribi gibi döküldüğünde, ki serpmek gerekir, elektrikli süpürge makinası ile çekilmesi mümkün olan sütlü tatlı. Tuzlu olanı da yapılır. Ama kim yer? Diye sorarsanız, doğu vilayetlerinde süt'ün yarısına şeker yarısına tuz koyulur. Çocukken tuzlusunu yerdim de çocukluk işte. Büyüdükçe ağız tadı tatlı olana meyleder.
Sütlaç kalp ben.
Çok severim. Baklava ile birlikte en çok sevdiğim tatlı çeşididir.
Sütlaç pek yemem sevmediğimden değil tatlı olarak sadece baklava ve sütlü çikolata yerim evet.
Babaannenin güzel yaptığı tatlı. Evet.
üstüne tatlı yoktur.
Anneannemin yaptığı gibisini asla hiçbir yerde bulamadığım enfes tatlı.
Hafif denilen tatlı.
Tamamda pirincin kendisi başlibaşina şeker değilmi.neyin hafifi.
allah günah yazmasın cefakar annemin sütlaçını severek yemedim. tabi bunu ona hiç belli etmedim. her seferinde "anneciğim ellerine sağlık pek güzel olmuş..bi daha ki sefere de muhallebi yap olur mu?" diyerek gönlünü aldım. nitekim çok güzel muhallebi yapardı annem.. bu nedenle sütlaça karşı çocukluğumdan ileri gelen bir sevgisizliğim söz konusuydu.. sütlaca olan bu olumsuz bakış açım uzun süre devam etti. askerliğim sırasında sık sık ziyaret ettiğim lokantanın ( amasya'daki ptt' nin yanında bahçeli lokanta) fırın sütlacı, sütlaça olan bu olumsuz bakış açımı adeta 180 derece değiştirdi..askerliğim bir bahar sabahı bittiğinde, bir fırın sütlaç müdavimi olarak çıkmıştım garnizondan dışarı. artık ben eski ben değildim..
Sadece sütlü tatlıların değil, bütün tatlıların şahıdır, piridir.
sütlaç sütlü aş, güllaç güllü aş anlamına gelir.
Haber aldım. Dediler sütlaç aşağıda imiş. inip koşacağım şimdi. Sütlaç, güzel büyük köpek.

Geliyorum.
Bakın.

görsel

Böbrek yedirdim.

Ulan bugün ne istesem oluyor ya.
Pek sevmem.profiterol daha güzel.
sütlü aş'tan türetilmiştir.
Fırın sütlaçın gerisinde kalan tatlı.
Pirinç ve süt ziyan olmasın diye uydurulmuş tatlıdır. ( Herkesin damak tadı farklıdır. Ben sevmiyorum)
Of canım nasıl istiyor şuan anlatamam..
Ay yok böyle bir sütlaç isteği *

Kim yapar…
Sütlaç dururken güllaca o kadar sütün heba edilmesi beni sinirlendiriyor.
Evde var. Ama yiyen yok.
O derece bıktılar.

Daha da yapmam. Halbuki tadı güzel.

Bal yiyen baldan usanır diye boşuna dememişler.
görsel

Sözlükte, evde, sokakta sütlaaç diye haykırdım.. sesimi duyan olmadı. Kalktım kendi sütlacımı kendim yaptım.. bu hayatta herkes yalnız, herkes bir başına. *