bugün

kürtlerden önce ve hep güneydoğuda olan halk. şimdi bizim kürtçüler suryanilerden öncede yaşadıklarını iddia ederler gülün geçin.

not: kürtçülerin kafasına göre güneydoğuda özerklik verilmesi gereken millet varsa onlarda suryanilerdir. lakin böyle bir talepleri hiç olmamıştır.
kürtçülerin kafasına göre güneydoğuda özerklik verilmesi gereken millet varsa onlarda suryanilerdir. lakin böyle bir talepleri hiç olmamıştır.
öyle bir talepleri olmadı. çünkü nüfusları şuan çok düşük. ama ellerinde güç ve nüfus olsa en başta kürtleri yok edip türklerden özerklik isterler.
Şarapları enfesmiş denemek isterim.
evet kürtlerin çok zulüm ettiği bir halktır.
hadi canım dağlarınıza hadi.
kadim halktır. iyiki varlar.
Arami kökenli halk

Keldaniler ile akraba.
Mardin' de yaşam süren, dinleri, dilleri, yaşam şekilleri ile yüzyıllardır var olan, saygın, sanatçı ruhlu, dini bütün insanlardır. Vatandaşlarımızdır.
Mardin'de yaşamlarını sürdüren, hristiyan vatandaşlarımızdır. Kendi hallerinde hayatlarına devam etmekle birlikte takı konusunda sanatkarlardır. Özellikle telkari konusunda en büyük üstadlarından biriyle de tanışmışlığım vardır. Deyrülzaferan manastırı ise en önemli dini merkezidir
Kürtler tarafından arazileri zorla alınan ve mallarına el konulan halk.
Kadim bir millet.
Özellikle Mardin'de, Araplar ile saygın, sıcak ve samimi bir aile olmuş dost milletin mensupları.
Samilerin Arami kolunun doğu bölümünden olan, Suriye’de Şam’da ve Türkiye’nin güneydoğusunda kimi yerlerde yaşayan bir Hıristiyan topluluğu ve bu topluluktan olan kimselerdir.

şarapları meşhurdur.
güneydoğunun kadim halkıdırlar. irandan gelen faşist kürtler işgalcidir.
Hristiyan Araplara verilen isimdir taş ustalığında bakırcılıkta altın işlemeciliğinde son derece iyidirler
ayrıca ekmeğini taştan çıkaran bu halkın asalak kürtlerle karıştırılmasını son derece yanlış buluyorum.
Ortadoğu sana yaşayan Hristiyan bir halktır. Şarapları meşhurdur.
Türkiye'de yoğunlukla mardin'de yaşarlar.
(bkz: Terrence Malick)
(bkz: Fahrid Murray Abraham)
(bkz: Dunya Mikhail)
(bkz: Andre Agassi)
Arami de olabilir.
Türkiye'de en yoğun oldukları il mardin olarak bilinir ama esasında en fazla sayıda süryani istanbul'da yaşamaktadır.
Süryan kebabı ile meşhurdurlar.
Ahameniş imparatorluğu döneminde ve selevkos döneminde dilleri resmi dildir kommagene krallığı da öyle.
mardin nüfusunda büyük çoğunluk oluştururlar. kendileri hakkinda herkes önyargi taşır. hiç süryani tanıdıgım olmadı, aslinda merak ediyorum kim bunlar.
Süryani tanıdığım oldu normal insanlar.
Avrupalıların osmanlı çöktüğünde kuzey suriye ve güneydoğu anadolu(çok tanıdık bölgeler) hristiyan devlet kurulsun diye destekleyip isyan ettirdiği lakin isyan göte kaçınca tıpkı ermeniler gibi soykırım diye ağlayan topluluk.
güncel Önemli Başlıklar