bugün

Sonuna kadar okunmasını ümit ettiğim başlık.

Bir savaş ve savaşta ölen insanlar için dua edelim yardım edelim deyip, insanları öldürenlerin zihniyetleri için yazdıklarımdan dolayı sözlükteki yahudiler ve yahudi koruyucuları tarafından "ırkçı" "faşist" "dinci" şeklinde etiketlendirilmiş bir yazarım.
(bkz: #4465211)* *

Hanuka bayramını kutlayarak hoşgörü gösterdiğimiz sözlüğümüzün yahudilerden bir tanesine "ülkenizin yaptıkları hakkında fikriniz nedir" diye soramadım oysa... Çünkü ya gönüllü fedaileriyle, ya yalandan yahudiyim diyenlerle, ya her konuda "hepimiz şuyuz buyuz" deyince entelektüelliğinin katmerlendiğini düşünenlerle ya da Yahudi olduğunu söyleyip cevap vermeyenlerle karşılaştım.

Irkçı kelimesi; bu sözlüğe musevilik ve Hıristiyanlığa ait sadece bilgi içeren pek çok başlık-entry girmiş biri olarak hak etmediğimdi. Bunun üzerine bana ırkçı diyen musevi arkadaşımızın gazze de ki savaş sürecinde yazdıklarını inceledim.
- Belki "üzgünüm tasvip etmiyorum ülkemin yaptıklarını" diyen bir entrysi çıkar diye.
- Belki "israil hükümetinin yaptıklarından yahudileri sorumlu tutmak" diye onları koruyan kişileri haklı çıkaracak bir şeyler yazmıştır diye.
- Belki inSalıktan nasibini almış "ırkçı" değildir diye.

Bakalım sonuç nedir;
Yazar: denizdvs (yani beni yaftalayan ve koruyucuları tarafından üzgün olduğu dile getirilen musevi kişi)

Başlık: israil den tiksinmenin zotrilyon nedeni
Entrysi: olmayan*, icini nefret kaplamis kisilerin uydurdugu nedenlerdir.
Yıldız içinde yazanlar: en azından ben bir tane bile bulamadım.
-Yani yazar bu katliamı nefret edecek bir yön olarak görmediğini belirtiyor.

Başlık: halkın israil konsolosluğunu ablukaya alması
Entrysi: gaza gelmeye merakli halkin bir kisminin gereksiz eylemi..2004 yilinda konsolosluk ve sinagog bombalayanlarin hedef kitlesidir ayni zamanda..
- israil hükümetinin savaşını yahudilerin desteklemediğini söyleyen fedailer; bakın bu musevi arkadaş sinagog ve konsolosluklarını bizim-sizin bombaladığımızı ima ediyor. ki neva şalom bombalandığında elinde tevrat okuyan bir museviyi görünce hüngür hüngür ağlamıştım, insanlık böyle bir şey olsa gerek ama karşılığı bu olmasa gerek.

Başlık: arapların yahudileri tükürükle boğması
Entrysi: tek yetenegi tükürmek ve ayakkabi firlatabilmek olan toplumun eylemi..
- Burada asıl yetenek füze fırlatmak olmalı yazara göre.

Başlık: israil halkını masum sanmak
Entrysi: terör ve haksiz tepki kurbani olan israil halkini masum sanmaktir ki zaten suclu olmasini gerektirecek birsey olmadigindan masumlugunu tartismakda gereksizdir.
- Musevi arkadaşımız burada öldürdüğü insanlardan dolayı ülkesini suçlu görmediğini ve desteklediğini açıkca belirtmekte, gösterdiğimiz tepkilerin "haksız" olduğunu belirtmesi de cabası.

Başlık: meğer israil haklıymış
Entrysi: (bkz: gerçekleri görebilmek)

Başlık: her Müslüman ülkede bir bokluk var
Entry: islam hukuku ile yönetilen her ülkede var olan bokluktur.
- islamın zerresinden bihaber yahudi arkadaşım, ben tevrat okudum sizin hukukunuzdan örnekler istiyorsan tevratta geçen cümlelerim var entrylerimde oku öğren istersen.

Başlık: israil e karşı sevişmeye hazır yazarlar
Entry: başlarına iyi şeyler gelmeyecek yazarlardır.* * *
Yıldız içinde yazanlar: şimdiden pozisyon almaya başlayın / domal
- Burada "hepimiz şuyuz buyuz"culara seslenmekte sanırım

Başlık: sözlükteki siyonistler
Entry: (bkz: siyonizmin anlamını bilmemek) (bkz: siyonistleri katil sanmak)
- burada tek cahil olmayanın kendisi olduğunu savunan yazar, cahil yerine koyduğu sözlük insanlarına sesleniyor.

Başlık: fashiondesigner
Entrysi: (bkz: ırkçı)

Ülkesinin yani israil in çoluk çocuk, kadın, genç, yaşlı demeden insanları katletmesine destek olan bir insan(!)dan bir yahudiden ırkçı yaftası yemek böyle bir şey.
Ve aynı zamanda yahudi zihniyeti için, kendi ülkesinin insanları tarafından "babasına" "ruh sağlığına" varıncaya dek ayar tabir edilen yorumlar almakta böyle bir şey.
israil hükümetini yaptıklarından tutmayan -aklı evvel- yazarlar, haydi şimdi savunun kimi savunuyorsanız. Hatta şöyle başlayın; "bir yahudi yüzünden bütün yahudileri öyle sanan ezik insan" diye başlık açın.

edit: sadece kendi ülkesinin insanlarını insan yerine koyan insana bundan böyle değil hoş görü tek bir iyi cümle kullanmayacağım.
biz sanki kendimize laf gelince savunmaya geçmiyor muyuz yaptığımız her yanlışa kılıf bulmuyor muyuz diye çuvaldızı birazda kendimize hatta çokca kendimize batırmamız gereken başlıktır.

biz pkkya operasyon düzenleyince avrupalılar nasıl insanlık nutukları atıyorsa israillilere göre şu an biz onu yapıyoruz. maksat muhalif olmak ya da damara basmak değil görmediğimiz bakış açısı bu. kendi ülke güvenliğini sağlamak en doğal hakkıdır ama sivillerin ölmesi bir hak değil bir zulümdür. yeri geldiğinde ekonomik anlaşmalar yapalım faydalanalım yeri geldiğinde lanetlenmiş israil. doğrudur filistini işgal etmiştir, doğrudur siviller ölmüştür. zaten hiçbir savaşta kötüler ölmez ölen masumlardır. en azından dini inanışa göre ödülünü diğer tarafta alacaklardır . ve ölenlerin üzerinden yapılan politikalar ölenleri geri getirmeyecektir. yahudi değilim ama başlığı görünce sözlükteki yahudilerin nasıl düşünebileceğini az çok tahmin etmiştim. velhasıl bizim pkk operasyonları ile kendi operasyonları arasında bağ kurmaları kaçınılmazdı. bizim ermeni meselemizde de bir kısım ermeni azdı zararını masumlar çekti. savaş ortamıydı öldüler deyip geçiyoruz. bilmem anlatabildim mi?
(bkz: sözlükteki yahudilerin savaşa bakış açısı)
Bütün yahudilerin ne düşündüğünü bilemem ama israil ordusunun filistine yönelik saldırılarında bir takım yahudilerin bunu protesto etmek için toplandıklarını biliyorum.
Bu bütün israil halkını aklamaz elbette. Nitekim füzelerin üzerine resim yapanlar da onlardı. Kısacası böylesi büyük bir kitleyi bir takım insanların yaptığı iyi şeylerden dolayı iyi, bir takım insanların yaptığı ve onaylamadığımız hatta lanetlediğimiz kötü şeyler için de kötü diye nitelendirmemiz imkansız. israil'in kuruluşunu çok haklı nedenler olduğuna inanmıyorum. Bir ülkeden arazi satın alıp sonra da burası benim ülkem demek çok ta rıza gösterilecek bir şey değil. Başka bir yolu var mıydı peki bu insanların ülke kurmaları için onu da bilmiyorum. Yahudi değilim ama yahudi olsaydım da şunu düşünürdüm sanırım: Tüm insanlık tarihi içinde en büyük soykırımlardan birine uğrayanlar olarak bugün nasıl benzer şeyleri biz bir başka halka yapıyoruz ? Yüzlerce yıl bizim ibadethanelerimize girmemize izin veren ve bizlere zorluk çıkarmamış araplara karşı neden mescidi aksa'da ibadet etmelerine izin vermiyoruz. Toplama kamplarında insanlığın en utanç verici davranışlarına uğramamıza rağmen neden biz şimdi duvarlar örerek koca bir toplama kampına çeviriyoruz filistin'i ? Buraya ilaç ve gıda sevkiyatını engelleyerek bu insanların ölümlerinde, hastalanmalarında ne kadar sorumluyuz ve herşeyden önemlisi nasıl bir geleceğin temellerini atıyoruz.
Bugün artık pek çok akıllı ülke karşı olduğu kesimin öldüre öldüre bitmeyeceğinin farkında. Bu durumda en iyi yol herkesin uyum sağlayabileceği bir orta yol bulmaktan geçiyor. Yoksa ne israilliler ne de araplar yokedilerek bitmez.

Benim için umut verici olan şey tüm israil halkının savaş yanlısı olmadığını bilmek. Elbette aynı şekilde tüm arapların da. insanlar artık toprak bütünlüğü falan değil huzurlu bir yaşam derdinde. Onlarca arap aile gizlice israil'e yerleşerek bu emellerine ulaşıyor. yine de son saldırılar sırasında olduğu gibi ne akla hizmet olduğunu anlayamadığım bir şekilde israil ordusu masum insanların üzerlerine bombalar yağdırdı, füzeler yolladı. Dünyada kullanılması yasaklanmış fosfor bombaları kullanarak yaptılar bunu. Benim kişisel görüşüm bu şekilde davranarak iran'ı kışkırtmak ve iran'ı savaşa sokmaktı. Nitekim Bush'un da bir yolunu bulabilse iran'a girme arzusu bir devlet sırrı olmaktan çıktı. Bu savaş Filistin - israil savaşından ziyade bir ABD - iran savaşı gibiydi. Açık sözlü olmak gerekirse burada ölen o masum insanların da bir sayıdan başka anlamları yoktu. Dünyanın acı gerçeği.

Tüm bu savaşın ortasında, yasaklanmış silahların kullanılmasına, bu silahlarla masum insanların katledilmesine rağmen dünya buna gerekli tepkiyi vermedi. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği olayları seyrettiler ve sözde kınama mesajları çektiler. O çok beğenmediğimiz ve eleştirdiğimiz tayyib'in dışında sesini yükselten çıkmadı. Tüm dünyada biraz şaşkınlıkla karşılanan bu tepkiye bazı kesimler herkesin bildiği ve çoğumuzun söylemek istediklerinin dışında bir şey söylemedi dediler. Bir kısım ise dalga geçti. Bir yaptırım gücü olmamasına karşın böyle horozlanmasına güldüler. Bu tavır "Cesuryürek" filminin finalinde iskoç ordusuyla kafa bulan ingiliz soylularının hallerine benzedi daha çok. elbette Erdoğan'ın bu hamlesi siyasette kokuyordu ve yaklaşan yerel seçimler için bir manevra olarak algılandı. Ama dış siyasette de Arap'lar kendi aralarına arabulucu ülke olarak Türkiye'nin girmesine izin vermediler ve yapılan ikili diyaloglar sonucu Suriye, israil ile aralarındaki sorunları çözmek için arabulucu olarak Türkiye'yi değil, Mısır ve Suudi Arabistan'ı seçti. Üstelik iran ve ABD'nin onca ikna etme çabalarına karşın.

her milletin kendi kaderini tayin etme hakkı vardır. Arap ulusu ve bu ulusu oluşturan milletler de kendi kaderlerini çizme hakkına sahiptirler. Bizi görmek istemedikleri bir ortamda zorla kendimizi sokma çabası bizi sadece israil ile daha kötü ikili ilişkilerin içine sokacak. Yapılamayacak olana yapabileceğimiz bir şey yok. Dünyada olan tüm kötü olaylara tepki verecek durumda değiliz. Bazı olayları sadece seyretmemiz lazım.

Araplara karşı her iyi niyetimizde bizi zor duruma düşürdüklerini unutmamak ve bu israil-filistin meselesini Türkiye'nin 1. dereceden bir dış sorunu olarak görmememiz lazım. Lübnan'ın ermeni soykırım taslağını ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu hatırlayalım. Aynı tasarının israil meclisi'nce tanınmadığını, ermeni olaylarının bir soykırım olarak nitelendirilemeyeceğini ve bunun tartışılma yerinin de başka bir ülkenin meclisi olmaması gerektiği kararının alındığını da unutmayalım. Kısacası dış siyasette siyah ya da beyaz yoktur. O anki alınan kararlar vardır.
yahudi denen olgu, tek bir homo sapiens türü içermediğinden, yani birden çok daha fazla düşünme şekline sahip olunduğundan, kişiden kişiye değişecek olan bakış açısıdır. bir yahudi olarak benim fikrim ise, her zaman kan dökmekten daha yapıcı çözümler bulunabildiği, ama finansal çarkların dönmesindeki önemli etkenlerden birinin silah sanayii olduğu düşünülürse, savaş olmayan bir dünyayı hayal etmenin bile (maalesef) imkansız olmasıdır. para konuşur çünkü.
Yahudi halkı gerçekten faşizmi zirvede yaşamaktadır. Bir peygamberi katletmiş, bir diğerini ise öldürmeye kalkışmış bu insanlardan masum insanları öldürmemesini beklemek, katliamdan sonra bir pişmanlık duyduklarını zannetmek vakti boşuna geçirmekten, dilini boşa yormaktan başka bir şey değildir. Yahudiler kendilerini Allah`ın seçilmiş kulları olarak görmeleri, diğer insanları köpekten daha aşağılık saymaları savaş a bakış açılarını gayet net ortaya koymaktadır.Yahudiler için akıttıkları kanlar deneyde kullandıkları farelerin kanlarından farksızdır. Bu yazıyla antisiyonist olduğum sonucunada varabilirsiniz, hiç sorun değil. kendilerinden olmayana bir paçavra gözüyle bakan bir ırk hakkında kimse güzel şeyleri duymayı beklemesin. Evet israil yukarda saydığım tüm nedenlerden dolayı katil dir, faşistir, teröristir. *
SAVAŞ kendilerine karşı ise yahudi yönetmen, senarist ve oyuncular mazlum edebiyatının zirvesine vururlar.
savaşan kendileri ise, yahudi devleti, milleti ve askerinden zalimliğin dersi dahi alınabilir.
söklüktekileri geçin, tüm dünya yahudilerinin ortak tavrı budur.
zalimlik hakkını dinlerinden aldıklarına inanırlar. mazlumluk hakkınıda dinlerinden aldıklarına inanırlar. anlayacağınız inanmadıkları herşeye inanır görünürler. işlerine geldiğinde öyle, gelmediğinde böyle.
136,5 derce kuzey 171,23 bati dan bakiyorlar...

saka maka bi yana, isteyen istedigi gibi bakar, size mi kalmis insanlari elestirmek, yargilamak... unutma ki o Yahudi diye nitelendirdigin kisi, cogumuzdan daha turk... onlarin ulkeyi elestiriyor olmasi sevgilerinde, bu ulkenin daha iyi bir yere gelebilme istegi ve recep beyin yedigi haltlara karsi duruslarindan...

ayrica
(bkz: seni kiniyorum ve sana laflar hazirladim)
ben de sizin gibi, buraki herkes gibi bakıyorum.
(bkz: otisabi)
(bkz: pişti)
(bkz: ajdar)
sözlükte yahudi yok onlar öldürmekle meşgul.
''yahudiler çoğu türkten daha türk'' diyen yazarımız için ufak bir kıssa, aslında bazı bilinen şahsiyetler arasında geçmesine rağmen ben isim vermek istemiyorum.kısa ama özdür.
müslüman genç ile haham arasında geçiyor;
m.g = haham efendi birçok yahudi müslüman oluyor ne diyorsun bu işe.
hhm = oluyor evladım oluyor ama unutma ki onlar hala yahudi !!!
bana göre bir yahudinin nefes alan herhangi bir canlıya * ırkçı diyebilmesi beni pek bir düşündürmektedir.
aile ve bölgesel ögreti nasıl egitim vermişse nadiren dışına çıkıp dogruları görmek zor olur kişi için. olayın tezatını düşünürsek anlayabiliriz. bu beyini olan kişiler için anlaşılır durumdur ve vicdani sorumlulugu olan kişiler içinde geçerli olabilir ama beyni olmayan kişiler için faşistlik kötü diyerek yapan, ırkçılık kaka diyerek yapan, din bela bişeydir diyerek alasını yaşayan, kadın özgürlügünü kendi inancında başka yaşayıp diger toplumlarda cinsel obje gösteren, dünya yı tanrı bize vaad ediyor diyerek attıkları yalana kendilerini inandırıp bunun için hiç ölmeyecek gibi yaşayan, yaratıcıyı iyi bildikleri gibi son peygamberi de iyi bilirler ama gözlerini o kadar çok hırs bürümüştür ki bırakın savaşa bakış açısını kendi anasından babasından bile korkar hale gelen bu gargat agacı dikicileri ortalıgı karıştırmaktan başka bir işe yaramazlar.
uludag sözlük yahudi yazar tespit sistemi.