bugün

Swat serisinin en son oyunudur. Görüntüler oldukça tatmin edici olmakla beraber baya zor bir oyundur. Mutlaka oynanmalı oynamayanlara zorla oynatılmalıdır.
serin bir kış gecesi, sabaha karşı sularında bilgisayarıma yüklenmiş olup aylar sonra bu keyfi doyasıya yaşayacak olmanın keyfine biraz gem vurarak anlatmak istediğim şahane oyun.

oyunun formatı ismi gibi bir swat tim'i üyesi olma. fakat esas oğlan olarak. çeşitli baskın, terörist olaylarında şehrin belirli mekanlarını bir veya daha fazla timle temizlemek göreviyle oyunda ilerlemek mümkün. her görev belirli puanlamalara tabi tutuluyor. sana silah çekmeden terörist bilem öldüremiyorsunuz açıkçası.

tüm bu güzelliklerinin yanında çoklu oyuncu ile co-op (takım çalışması modu gibim) oynamanın heyecanı bambaşka oluyor. ilginçtir bu sayede o kadar senelik arkadaşlarınla hiç bir koordinasyon sağlamadığını öğreniyor insan, üç beş zanlıya vurulup takım dağılınca. *

uzun lafın artık sonunda şiddetle tavsiye ediyor, kendime iyi eğlenceler diliyorum.

(hatta oyunun yeni versiyonu gelmiştir. bir ara ilgileneceğiz!)
swat serisinin 4. ve son oyunudur kendileri gayet zevklidir fakat bir o kadar da ağır bir oyundur. ilk oynamaya başladığım vakit oyunun ağırlığını kendi bilgisayarıma mal ediyordum lakin yeni bilgisayarımda gördüm ki oyunun yapısı böyle. pc niz ne kadar iyi olursa olsun oyunda bir ağırlık yavaşlık söz konusu bu sizi çok fazla rahatsız etmese de gözden kaçmayan bir ayrıntı.

oyuna gelince; oyun içi operasyonlar gayet zevkli, sürükleyici bir o kadar da eğlendirici. oyun içindeki takım kontrolleri diğer swat serilerine göre daha bir kolay operasyonu hükmetmenizi sağlıyor. kelam-ı velhasıl iyidir hoştur güzel zaman öldürür.
ev arkadaşlarıyla multiplayer oynananacak en iyi oyundur. bir kere counter strike gibi "ya allah" giremiyorsunuz bir yere. önünüze geleni vuramıyorsunuz, önce uyarmak zorundasınız yoksa görev başarısız olabiliyor. ayrıca adamları ölü ele geçirmek canlı ele geçirmekten daha az puan getiriyor. sessizlik çok mühim. ayrıca ekipman seçimi çok önemli. gaz maskesi takmadan odanın içine gaz bombası atıp "go go go" yaparsanız aynı hızla odadan öksüre öksüre çıkarsınız. benim başıma geldi. ordan biliyorum.
neredeyse oyunun kurulumundan uzun süren görev yükleme ekranı ile insanı kanser eden ama oyun başladıktan sonra yaşattığı heyecan ve gerçeklik duygusu ile 10 üzerinden 10 puan alan müthiş aksiyon taktik strateji oyunu.

diğer swat oyunlarının aksine özellikle (3'ün hastasıydım) takımdaki elemanlara birçok komut verilebiliyor ve kendi götümüzü nadiren riske atmamız gerekiyor. 2'şer adamdan mavi ve kırmızı takıma destek olarak bu kez bazı görevlerde kontrolümüz dışında bir keskin nişancı da bize yardımcı olabiliyor.

takım arkadaşlarımıza verebileceğimiz o kadar çok komut var ki sayayım birazını; kapalı bir kapının ardını elektronik cihazlarla görüp içeride kaç adam olduğunu tek bir komutla öğrenebiliyoruz, aynı cihazı köşelerde de kullandırarak koridorlarda avantaj sağlıyoruz. yine kilitli kapıları uçurmak, pompalı tüfekle patlatmak ya da alet edevatla açmak istersek bunu da takımdaki adamlara yaptırabiliyoruz. yalnızca imleci kapıya tutmamız yeterli çıkan menüden son derece kolay bir şekilde komutları veriyoruz. kapıyı açtıklarında hemen baskın yapmak yerine içeri bomba, sis bombası ya da flash atmak istersek yine adamlarımıza gereken talimatları verebiliyoruz. sivilleri ve canlı yakalanan kaka adamları kelepçeleme işini de yine tek bir komutla halledebiliyoruz. bir odayı içeri hiç girmeden "check" "secure" komutlarıyla temizletebiliyoruz. bunlar olurken siz arkada kurşunlardan uzakta durabilirsiniz. tabi görevleri sadece adamlarınıza yaptırmaya kalkarsanız yaşayacağınız adam ve rehine kaybı o kadar artar ki bu görevlerde başarısızlık anlamına gelir.

görevlerin bitirilebilmesi için belli bir puan almamız gerekiyor, bizim ya da takımımızdan bir kişinin kurşun yemesi daha da kötüsü ölmesi görevin kesinlikle bitmeyeceği anlamına gelir. kez rehinelerin yaralanması ya da az tutuklama çok ceset torbası yine görevlerin başarısız olmasına neden olur. hele hele veteran seviyesinde oynuyorsanız yaralanma ya da birkaç tane kaka adamı vurma şansınız yok. ne kadar çok tutuklama o kadar çok puan demektir.

oyun sırasında kendinizi tam bir polis gibi hissetmenizi sağlayan bağırışlar, emirler ise mükemmel. basacağınız mekanların kapısını kırdıktan sonra ne kadar çok f'ye basıp "police get down", "police hands up", "drop your weapon" derseniz kaka adamların teslim olma potansiyeli o kadar artar. elbette asile çıkacaktır onları da koldan bacaktan vurarak etkisiz hale getirir ve kelepçelerseniz işi kıvırdınız demektir.

otu boku rapor etmeniz gerektiğini de unutmayın, bu da puanları etkiliyor. bir adamı vurduktan sonra silahını alın ardından imleci üzerine getirin gereken tuşa "e ya da f galiba" basın raporu hemen telsizle merkeze bildirin. misal rehineler yaralıysa üzerine gelip tıklayınca "ambulans lazım, yaralı rehine var" türü raporlar veriyoruz bunlar da ayrıntı işte.

hareketlerimiz diğer swat oyunlarına göre daha ağırlaştırılmış, hızlı hareket etmek imkansız o nedenle görev öncesi mekana gireceğiniz noktayı siz belirleyin ve kağıt üzerinde de bir planınız olsun. zaten bir görevi biraz oynayıp düşmanların nerelerde durduğunu öğrenince göreve yeniden başlayıp daha uygun bir kapıdan girmeniz mümkün.

görevler çok zor olmasa da biraz vakit alıyor, keyifli bir oyun ama yalnızca 8 görev var ve oyunun hastasını tatmin etmeye yetmiyor. silahlar ise tipik swat silahları (m4a1, g36, benelli super90, mp5). hala oynamadıysanız alın, yükleyin, oynayın.

edit: okumadan niye artı veriyosun lan? 1 dakikada okumuş olmana imkan yok.
oyun eski olsada günümüzdeki oyunlarla yarışabilecek nitelikte. gerçekçilik üst düzeydedir. mesela cod oyununda karşı taraf bizi 10 kere vursa mermi manyağı yapsa hala yaşayabiliyoruz ama bu oyunda en fazla 3 mermide işiniz bitiyor. tabi karşı taraftaki kafanıza nişan alırsa bu tek mermiye düşüyor.. 'get down police' sesleri eşliğinde baskınlar yapıp rehineleri sağsalim kurtarıyoruz ve görevimiz tamamlanıyor.
online oynaması gerçekten zevkli olan oyun.2006 da çıkan yamasıda güzeldir oynanılasıdır.
the last samurai filminde tom cruise'un canlandırdı karakter gibi suspect'ler barındıran oyun.

"drop your weapon", "put your hands up and get down" çağrılarına kulak asmayın silahına davranan, ardından less lethal shotgun mermisini beynine yedikten sonra yere düşen ve kalkan, şok tabancası ve ardından biber gazı yedikten sonra zar zor teslim olan suspect'ler var.

neyse, oyunun müzikleri iyi oturtulmuş. diyelimki önünüzde bi kapı var. önce "stack up" emri verip takım üyelerinin kapı etrafında gereken pozisyonu almasını ve kapının kilitli olup olmadığını kontrol etmesini sağlıyorsunuz. eğer zamanınız kısıtlı değilse, "mirror under the door" emrini verip kapının arkasında neler olup bittiğini görebiliyorsunuz. bu da size içerideki rehineler ve şüpheliler hakkında bilgi sağlıyor. tabi tüm bunlar gerçekleşirken oyun müzikleri hala gerici bi havadadır ve yavaş ritmlidir. sıra geldi içeriye giriş şeklinize. eğer ki "bang & clear", "gas & clear", "sting & clear" gibi ekşınlı giriş şekilleri seçerseniz müzik ritmi bi anda hızlanıyor ve sizi içeriye gidip adaleti sağlamanız için gaza getiriyor. yani kısacası, başta söylediğim gibi, müzikler iyi oturtulmuş.

oyunda ilgimi çeken şey. öldürmek son çaredir her zaman, bu da taktiğin ve sabrın kullanımını gerektirir. hani counter strike'ta hostage rescue modunda amaç rehineleri kurtarmaktır da ama kimse bunu takmaz ya. ördek avlamaya gider gibi terörist avlamaya giderler ya. hatta parası bol olduğundan kendini tatmin etmek için rehine öldürürler ya. bu oyunda öyle bi' şey yok işte. amaç kimsenin ölmemesidir. bunun için size alternatifler sunulmuştur. biber gazı, paintball tüfeği, less lethal shotgun gibi. işte bu yüzden uzun namlulu başladığınız bi görevi 63, 55 gibi puanlarla bitirirken, paintball tüfeğiyle başladığınız bi görevi 93'le bitirebilirsiniz. bu da sizin "abi su topu da atabiliyo muyuz sting bomb yerine?" gibi alaycı bi soru sormanıza sebep olabilir.

oyunda takım çalışması az da olsa hoşuma gitti. mesela swat kamyonunda bekleyip bi görevi rahatlıkla bitirebilirsiniz. kafa kameraları sayesinde istediğiniz kişinin gördüğünü görebilir, gördüklerinize dayanarak onlara istediğiniz emirleri verebilirsiniz. bu olay nerede mi işinize yarıyor. mesela çift girişli büyük bi oda var karşınızda. bi kapıya blue team'i, bi kapıya red team'ı yerleştirip eş zamanlı "bang & clear" emri verirseniz, odanın en kenar köşesine pusmuş olan bi şüpheli bile bombanın etkisinden kurtulamaz. ya da önünüze iki tane yol çıkmışsa, takımı ikiye ayırıp yolunuza devam edebilirsiniz.

oyun hakkındaki puanlamamı sorarsanız 7/10 veririm. co-op modunu deneyememiş olmanın siniriyle veriyorum bunu. yoksa rahatlıkla 8.5/10 verirdir.
silmesi işkence olan oyun.
bu oyunu internetten indirirken dikkat edin.çünkü 900 mb değerinde demosu vardır.*
online da oynanabilen, o şekilde daha zevkli olan oyun. stetchkov syndicate diye de bir ek paketi vardır. 7/24 oynamak istediğim tek oyundur. online yapmak isteyen, istediği zaman ulaşabilir.
Efsane oyundur. insanın canı sıkılınca f tuşuna basası gelir.

(bkz: police get down now)
güzel bir oyun, swat 4. grafikleri tatmin edici ve oynanabilirliği üst seviyede. tabii hakkını vererek oynamak gerekiyor.
bir torrent linki olsa indirip multiplayer oynayabileceğim oyun. *
efsane oyundur.
Çoğu oyuncu bilmiyor,bende yeni öğrendim. Bölüme başlarken briefing kısmından entry yani göreve başlama yerini seçebilirsiniz. Mesela auto-import bölümünde üst katı seçerseniz, helikopterle binanın üstüne girip ordan başlıyorsunuz.
ciddi manada zor ve kaliteli oyundur. öyle paldır küldür daldığınız call of duty'lere benzemez. umarım bir gün devamı da gelir. artık bu tarz oyunlar pek yapılmıyor.
Ayrıca oyunda sakatlandığınızda karakter zayıflıyor. Mesela bacağınıza yediğiniz kurşun yüzünden sprint devre dışı kalıyor.

Elinize, kolunuza yediğiniz mermi yüzünden crosshair kocaman oluyor ve nişan almak inanılmaz zorlaşıyor -ki French-kiss yapabilecek kadar yakınlaştığım enemyi indirememişliğim var

Beni herşeyden öte en çok gaza getiren kısım, disco bölümünde, tuvalete 5 kişi girdiğimizde düşmanın rehineyi, kafasına silah tutup bize "drop your weapons or i'll kill him" dediğini duydum. ilk denemede Glock alıp head-shot attım ama, ikinci denemede acaba vurucakmı diye bekledim, harbiden de kafasını uçurdu.
çok zor amk oyunu çok zor. kafayı yedirdi bana. kendimi flappy bird oynayıp da sıyıranlar gibi hissediyorum. silicem, silemiyorum o kadar emeğim var. arada bi girip tekrar deniyorum geçemiyorum amk.

yanıma verdikleri ekip özel yetiştirilmiş swat polisi değil de göbekli mahalle polisi gibi davranıyor, yapay zekaları sıfır. odayı kontrol edin temizleyin diyorum önden gidiyorlar. oda temiz diyolar bir giriyorum kafamdan vuruyolar. bunlara güven olmaz diyip önden ben gireyim diyorum çok kalabalıklar yine vuruyolar bir şekilde, beni vuramazlarsa rehinelerden birini vuruyolar mission failed oluyo. kafayı yicem arkdşlr.

oyunun yapay zeka sorunu var, oynanış çok zor, ölünce en baştan başlamak çok saçma, oyunu kaydedemek çok saçma. yarım saat boyunca çok güzel ilerleyip tek bir hatada ölünce bütün emeğin heba oluyor, bu kadar gerçekçilik fazla. hem rehinelerden biri ölünce mission neden abort ediliyor? bu nasıl bi mantık bi tane rehine öldü diye kimse operasyonu iptal etmez, kalanları kurtarır binayı temizlersin. görevi eksik de olsa bitirirsin. yapacağınız oyunu sikim. çok sinirliyim çok.
bir kere oynuyorum zor bir görevde olayı çözmüşüm, binadaki bütün suçluları ya vurmuşum ya yakalamışım, bütün şüphelileri kelepçelemişim ama nedense görev bitmiyor. noluyor amk bug mu oldu dedim, görev ekranını inceledim meğer suçlulardan düşen silahlardan bir tanesini almadığımdan görevi bitirmiyormuş. bir de çatışmada bacağımdan vurulmuşum kaplumbağa hızıyla yukarı kat, aşağı kat odadan odaya geçiyorum, didik didik arıyorum ama yok yok amk silahı, sinirden çatladım. ulan amk salak oyunu silahı kullanacak adam kalmamış ortalıkta, olayı çözmüşüm, işi bitirmişim, 10 tane adam vurmuşum, kim varsa paketlemişim, vurulmuşum ayakta zor duruyorum, ne silah toplaması gelsin olay yeri inceleme ekibi toplasın onu da mı ben toplayayım amk. akabinde hay senin gerçekciliğinin de senin de diyerek uninstall.
Nostalji niyetine indirip oynadığım oyun. Swat 5 yıllardır çıkmadı ve büyük ihtimalle de çıkmayacak fakat bu kötürüm ekiple 15 yıl çalışmış ekip liderini tebrik etmek gerek.

iki kapısı olan bir mekanda red ve blue'ya her iki kapı için ayrı ayrı stack up komutu vermeme rağmen red team'deki elemanın içeri girerek içerden diğer kapıyı kontrol etmeye çalışırken şüpheliler tarafından elek olması,

Blue team'den bir elemanın Bang & clear komutu verince flashbang'i içeriye atamayıp beni kör etmesi,

Her iki takımın da Fall in komutu verdiğim halde "i'm busy" diyip şüphelinin peşinden gitmesi ve dördünün de makarna süzgecine dönmesi gibi insanı çıldırtan şeyleri olsa da güzel oyundur.