bugün

susurluk kazasından sonra ortaya atılan derin devlet kavramına eleştiridir. zira susurluğun sorumlusu derinde falan değildir. bilakis devlettir. devletin içinde derinleştirişmiş bir başka devlet olduğunu beyan etmek aslında 'türkiye cumhuriyeti devleti masumdu, bunlar derinlerden gelen işlerdir' diyerek devleti temize çıkarmaktır. bir nevi ben işemedim miki işedi savunmasıdır, ki yemiyoruz uzay eriklerini.
(bkz: ayran cumhuriyeti)
"peki ya devlet nedir?" sorusunu akıllara getren önerme. devlet denilen şeyin yekpare bir kurum olduğunu sananlarca "hah, derin merin yok, bak devlet suçlu yemiyoz efendim" dedikleri dalga. devletin içinde iktidarlar da vardır, muhalefet de, askeriye de, gizli kalması sağlanan bir çok kurum da. gençliğin dolduruşuna, gazına gelip "hedef basitleştirmek" bu olsa gerek. ne yaparsın, yüzeysellik mi desem, holigan sol, cahil sağ zihniyet mi? bilemiyorum. ama derinlemesine analiz etme yetisi yoksunluğundan bir muzdariplik olduğu kesin. hoş, şimdi klasik andavallar ordusu toplaşıp devleti koruduğumu, ya da daha da kötüsü, anarşist olduğumu falan dahi sanabilirler bu yazdıklarımdan ötürü. neyse...

(bkz: tamamen nötral bir entrydir)
(bkz: görmezden gelinen bir kaç noktaya değinmiştir)