bugün

7 nisan 1996 tarihinde 26 askeriyle beraber bingöl ili sağgöze kırsalında pkklılar tarafından pusuya düşürülen, mühümmatları bitene kadar çarpışan ve mühümmatlarının bitmesiyle 26 askeriyle birlikte şehit olan asteğmen. silahını bırakmayan şehit olarak bilinir. 12 ağustos 2007 günü samanyolu tv de yayınlanan ölümsüz kahramanlar programı nda bu aslan parçasının hikayesi canladırılmıştır. 33 yaşında olan yazar, hayatı boyunca bu kadar çok ağlamamıştır. mutlaka ama mutlaka izlenmesi gereken dehşet bir programdır. asteğmen in annesi programda biz bulgaristan dan geldik, bu vatanı çok sevdiğimiz için göç ettik. benim oğlum onlara ne yaptı? ne istediler ondan gibi bir cümle kurmuştur ve o anda ağlamayacak insan evladı olabileceğini sanmıyorum.
Arkadaşım.

Cocuklugumuzda tommiks teksas değiştiğim arkadaşım. Hatta uzaktan akrabam.

Benden önce gitti askere. Elazığ' da ne zorluklarla okudu. Eğirdir'de komando oldu.

Ailesi, çoğu bulgaristan göçmeni gibi. Karincayi incitmekten korkacak kadar saf ve kendi halinde insanlar.

26 askeriyle bingöl'ün genç ilçesi, sağgözü kırsalında pusuya düşürüldü.

26 asker son mermilerini tüketinceye kadar saatlerce sürdü çatışma.

Asteğmen sunay civan, son telsiz konuşmasında merkeze, kendisi ve iki askeri hariç bütün birliğinin şehit oldugunu söyledi.

Konuşmanın ardından kendisinin de mermisi bitti.

Kasaturalarini taktılar ve pkk'lı "özgürlük mücadelesi veren kürtlerle" göğüs göğüse carpıştılar.

Şehit oldu.

Denir ki bulunduğunda tüfeği elindeydi ve kimse elinden tüfeği biraktiramadi. Tüfek ancak morgda sunay astegmenin elinden alınabildi.

O benim arkadaşımdı. Bugüne kadar buraya onunla ilgili bir şey yazmamak ise benim ayıbım.

Ben buraya daha çok onu katleden ve destekleyen ve katilliklerine kılıflar hazırlayan kahpe cocuklariyla, şerefsiz satılık hainlerle, yüzlerinden allahın nurlarini aldigi çirkin yaratıklarla ilgili yazdım.

Ama ona borcumdu bu iki satır. Umarım ödemişimdir.

Umarım bir yerlerde görüşürüz sunay. Emin ol burası ordan iyi değil.
allah rahmet eylesin. hikayesiyle gözlerimi dolduran içimi sızlatan şehidimiz. morgda ölü olduğu halde komutanının asker görev bitti silahı bırak demesiyle silahını bırakmıştır.
bir şehit türk askeri.

silahını morg´ta komutanın emriyle öldükten saatler sonra bırakması konusu gerçekse, gerçek bir mucizeye konu olan bir kahraman türk askeri.

26 asker, sunay´da baslarinda astegmen, mermileri bitene kadar savaşmışlar. ve ölmüşler. pusu tabii kaçacak yerde yok. en azından şerefinle ölmeye bakarsın. o da öyle yapmış.

ne demeli? tesadüfen yeni keşfettiğim bir hikayedir. şehit asteğmene allah´tan rahmet dilemekten başka elimizden birşey gelmez. allah rahmet eylesin.