bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  1871'de londra'da yapılan ve 1872'de hizmete girerek 1958'e kadar hizmette kalan şirketi hayriye'ye ait yandan çarklı araba vapuru; özelliği, dünyanın ilk araba vapuru olmasıdır.
  4 ... vido
 2. 2.
  anlayışla yol gösterme, kolaylık göstermek.
  2 ... lilith
 3. 3.
  sirkeci-harem hattında çalışacak yeni nesil arabalı vapur.
  3 ... zaknafien
 4. 4.
  yeni versiyonu harem- sirkeci arası çalışacak olan arabalı vapur. *
  2 ... serander
 5. 4.
  (bkz: ilk arabalı vapuru türklerin kullanması)
  1 ... pilotmont
 6. 5.
  yeni versiyonu halen yalova-pendik arasında çalışanlardan görünüm olarak çok daha kötü olan arabalı vapur. daha 15 dakika önce gördüm, rezalet.
  2 ... avedis
 7. 6.
  Harem ve sirkeci arasındaki ulaşımı 8 dakika yapan arabalı vapur. Yandan bakında piramit şeklindedir.
  Türkiyenin ilk arabalı vapurudur.
  Resimleri için (bkz: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=50266)

  Kardeşide olacak Sahilbend'te yapım aşamasında
  (bkz: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=24540)
  1 ... gozdewell
 8. 7.
  hizmete sokulduğunda döneminde bir ilk olan ve asya ile avrupa'yı birbirine bağlayarak uzağı yakın eden, tüm istanbul'luya "kolaylık" sağlayan vapur.
  yeni hizmete sokulan suhulet vapuru kimi istanbul sevdalılarında yoğun duyguların tecelli etmesine de sebep olmaktadır...

  rahmetli dedem dersaadette evkaf nezaretinde çalışırken bir akşam vakdi köprüye inip yorgo nun meyhanesinde iki tek atmış ve
  akabinde,sirkeci den kalkan "suhulet" in son seferine son anda yetişmişti. ben ise kendisini haydarpaşa iskelesinde karşılamış, vapur seferinin akabinde muhallebiciye gitmiştik.

  o yıllar erenköy'de paşa dedem den kalan mütevazi köşkümüzün taşlığında yemeğimizi yer, pederin sirkeci'deki konyalı lokantasından getirmiş olduğu talaş böreği ile ziyafet çekerdik. peder bey böreğin yanında muhakkak hacı bekir lokumu da getirir, biz lokumlarımızı yerken peder bey rahmetli dedemden yadigar temaşa perdesinde bize karagöz oynatırdı.

  rahmetli dedemin bir diğer yadigarı ve emektarı olan bacı kalfamızın vefatı ile birlikte ailemizin temeli sarsılmış oldu. akabinde büyük ağabeyim olan ahmed faik bey de evi terk edip, pera cihetinde bir rum aşiftesine kendini kaptırdı.

  ben de o yıllarda leyli meccali okuduğum galatasaray sultanisi'nden ayrılmak zorunda kaldım.
  rahmetli paşa dedemden kalan para da suyunu çekince köşkü satıp, moda da barış manço nun evine yakın mütevazi bir ev almak zorunda kaldık.

  o yıldan beri moda'da yaşıyorum ve bir moda'lı ve kadıköylü olarak "suhulet"'i tekrar görmek beni o yıllara aldı götürdü işte...
  2 -1 ... zulfikardarbesi
 9. 8.
  osmanlıca Elverişli. Kullanışlı.
  ... ece kscg
 10. 9.
  Paraca kolaylık.
  ... ece kscg