bugün

amerikan tiyatrosunun en önemli eğitmen ve oyuncularından biridir. marlon brando, robert de niro, meryl streep ve benicio del toro gibi ünlü oyuncuların eğitmenliğini yapmıştır.
bu gün gittim bu ablanın "Aktörlük Sanatı" isimli kitabını 30 tl vererek satın aldım.Yeni bir hayata,yeni bir bakış açısıyla devam etmek için 2 saat boyunca incelediğim kitaplar arasından seçtim kitabını.Ve öngörüm şu ki sadece bu "abla" için tam bir yahudi hayranı olabilirim.

Şu anlamsız hayatı benim için tekrar anlamlı kıldığın için o güzel ruhuna tekrar,tekrar ve tekrar minnettarım.
(10 Şubat, 1901 – 21 Aralık, 1992) ABD'li kadın oyuncu, ve ülkesinin en önde gelen oyunculuk öğretmenlerinden biri. New York City'de ünlü Yahudi Adler ailesinin bir ferdi olarak dünyaya geldi. Stella Adler, oyunculuk sanatında Konstantin Stanislavski'den ders alan tek Amerikalı oyuncudur. Marlon Brando, Robert De Niro gibi birçok ünlü aktörün ilk oyunculuk ögretmenidir. 1926 ve 1952 yılları arası Broadway'de sıkça sahne aldı. Sadece üç sinema filminde rol aldı ve bunlardan birisi 1941 yapımı Shadow of the Thin Man`dir. Günümüzde Los Angeles'ta bir oyunculuk akademisi bulunmaktadır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Stella_Adler