1. 1.
  istanbul'da 1942 yılında doğan Yerasimos, 1966 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin Yüksek Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu.Paris Institut d'Urbanisme de l'Universiteden şehircilik diploması alan Yerasimos, 1973 yılında Sorbonne Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı.Paris Üniversitesi'nin Şehircilik Bölümü'ne 1972 yılında öğretim görevlisi olarak giren Yerasimos, 1989 yılında aynı üniversiteden profesör unvanı aldı.Yerasimos, 1994-1999 yılları arasında istanbul'daki Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü'nün müdürlüğünü yaptı.
  osmanlı imparatorluğu ve türkiye üzerine çok sayıda araştırma yapmış bir yazar olan yerasimos az gelişmişlik sürecinde türkiye adlı 3 ciltlik kitabı türkiye üzerine yapılan en geniş araştırmalardan biri olarak kabul edilir.Stefanos Yerasimos, yakalandığı kanser hastalığına 20 Temmuz 2005'de Paris'te yenik düştü.
  2 ... bohemian rhapsody
 2. 2.
  (bkz: milliyetler ve sınırlar)
  ... vernon sullivan
 3. 3.
  Azgelişmişlik sürecinde türkiye isimli 3 ciltlik baba bir kitabı bulunan ünlü iktisatçımız.Türkiye'nin 1950 ye kadar olan dönemini faşizm olarak nitelemektedir.
  ... gurleyenkaval
 4. 4.
  Osmanlı ve Türkiye üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan istanbul doğumlu yazar, mimar, şehircilik uzmanı.*
  1 ... i belong to che
 5. 5.
  bizans-osmanlı ortak mirasıyla mutlu ve bu iki dünyayı ustaca birleştiren gerçek bir tarihçi. aynı zamanda "konstantiniye ve ayasofya efsaneleri" adlı eşsiz çalışmanın da sahibidir.
  1 ... teamomamita
 6. 6.
  (bkz: kurtuluş savaşı nda türk sovyet ilişkileri)
  ... usualsuspects
 7. 7.
  milliyetler ve sınırlar adlı kitabı orta doğu araştırmaları için kaynak niteliğindedir.
  1 ... cousin bette
 8. 8.
  az gelişmişlik sürecinde türkiye 1 bizanstan tanzimata adlı eserini bulamıyorum..

  bulsam okuyacağım valla.. sağlam seri imiş diyorlar.
  ... mehmedayaz