bugün

lise 2 ve lise 3'ün yaz aylarında staj yapmış bir öğrenci olarak;

Türkiye de staj;

- her zaman ezilirsiniz.
-okul sahip çıkmaz.
-sesinizi çıkaramasınız.
-hakkınızı alamazsınız.
-küfür yersiniz.
-dayak bile yersiniz-
-size acımazlar.
-fazla çalıştırırlar.
-her işi yaparsınız fakat hakkınızı vermezler.
-istediğiniz kadar yalaka olun her zaman arkanızdan vurulursunuz.

(şirket stajları hariç)
Koleliktir.
Türkiye de işkence olan olay. 5 ay kadar bir staj tecrübem var. Meslek lisesi elektrik Elektronik mezunuyum. ilk gittiğim fabrika büyük ve ünlü bir holdinge aitti. Çalıştığım departmanda ki elemanlar o kadar ezik ruhluydu ki benim üniversiteye hazırlandığımı öğrenince bana meslek lisesine giden adam sanayide çalışır gibi saçma bir cümle kurmuşlardı. Sonuç mu ? 4 yıllık bir bölüm okuyorum şuan ve ayrı bir staj yeri bulduktan sonra ayrılmadan önce tüm cnc otomasyonunu bozdum duyduğum kadarıyla 2 3 gün boyunca fabrikadan çıkamamışlar sorunu çözene kadar *
Kendi şirketinizdeyse tadı bir başkadır.
meslek liselerini n genellikle gittiği yerdir. Tabi anadolular bu hissi bilmez çünkü biz zoru amaçlıyotuz.
dünya üzerinde 5 adet ofisi bulunan bir yazılım şirketinde lise stajı yapmaktayım. harikulade güzel bir yer,ortam. ezilme,dayak,küfür hiçbiri yok. gayet nezih mekan.
Bir kölelik sistemi.
arkadaşlar bu yaz zorunlu olarak yapmam gereken staj var. samsunda halkla ilişkiler ve tanıtım öğrencisiyim. halkla ilişkiler, reklamcılık, pazarlama, tanıtım gibi alanlarda staj yapabiliyorum. bi reklam ajansında yapsam daha avantajlı gibi gözüküyor cünkü bi nevi iş garantili ama reklam ajansına girme gibi bi umudum yok çünkü çok zor. bana önerebileceğiniz kurum, şirket var mı buralarda staj yapsan çok iyi olur dediğiniz?
bir staj uğruna ya rab ne sınavlar veriliyor, ne mülakatlar yapılıyor.
Bir yazımı heba eden, lanet olası bir mecburi görev. benim staj yaptığım işletme de game of thrones gibiydi zaten. orada da bir taht oyunları dönüyordu. staj bittiği için mutluyum. kurtuldum.
Hiçbir işe yarayamayan şey.
Bulamadığım, bulsamda tek yapacagı tatilimden çalmak olan gereksiz ameleliktir.
Öğretmenlik uygulaması stajıysa bilin ki kendinizi, gençlerimizle süper dialoglar içinde bulabilirsiniz .
Yaza dair planım, hayalim. Stajın bile tatil gibi geleceği bir bünye düşünün. Hah, işte o ben oluyorum. Staj yaptığım yerde bütün işlerin ıncığını cıncığını araştırmayı, kalan vaktimde de genç mühendis beyleri kesmeyi düşünüyorum. *
Bitmesine 3 hafta kalan köleliktir.
fake olani makbuldur.
Okuduğum bölüm : bilişim
Staj yaptığım yer : tapu kadastro müdürlüğü

Evet baya iş ögrettiler bilgisayarla ilgili. Parsel kodlama dili öğrendim sayelerinde.
Bu hafta baslanilacak olandir. Itinayla tezgah silinir. Soguk depodan mal cikarilir. Pas pas atilir. Meyve dogranir. Cunku stajyersindir.
sabah akşam 1.5 saat yol çekerek gittiğim ve yaptığım şey. akraba sayesinde girdim şimdi hiç yalan söylemeyeyim, ortam iyi aslında insanlar çok sıcak bende elimden geleni yapıyorum. staj yapma nedenim ise tabiri caiz ise şirket tozu yutmak, ortamı incelemek en azından ne yaptıklarını ve disiplinini görmek.
zorunda kalmadıkça yapılmaması makbul olanıdır. akraba tanıdık falan varsa , başka yer aramak düşünülemez.
gereksiz formalite.
Candır.

Meslek için gerekli bilgileri uygulamalı olarak öğrenmektir.

Benim için damar yolu aÇmaktır, serum takmaktır.

Bıraksalar günler geceler staj yaparım yemin ediyorum ya.

Bugün ilk stajımı yaptım bu tarih dursun burda.**
staj başvuru formuna staj türü bölümününe ne yazacağımı bilemediğim şey.

bilen biri varsa bilgilendirirse iyi olu.r
cem yılmazın çok güzel anlattığı meslek.

+ çalış çalış çalış
-para?
+para yok.
Ögrencilerin aldığı mesleğin bilgisini artırmak iş ortamını öğretmek için yaptırılan Türkiye de tam tersi durumda olan okuduğunuz bölümle alakası olmayan işlerde çalışacağınız adam yerine konulmadığınız normal personel gibi calıcağınız (size bağlı isterseniz hiç çalışmayın üstünüzde çalısanlarin gözünü hissedersiniz) asgari ücretin 3 te 1 ni alacagınız belki hiç vermeyedebilirler 1 donem yada 2 aylık yeni neslin kolelik sistemi üstüne 1 seneniz heba olma ihtimalide yüksektir. Yapalirseneniz naylon yapın