bugün

alıştığımız mekanik diskleri yavaş yavaş tarihe gömecek olan icat. şu an halen bunun olmayışının sebebi yüksek kapasiteli ssd'lerin fiyatının hdd'lere oranla anormal şekilde pahalı oluşudur.
solid state disk olarak adlandırılan, en kaliteli hdd diskinizinden bile rahat 5 kata yakın hıza sahip okuma yazma gucune sahiptir.Espirisi, hddniz de sakladıgınız veriler metal plakalar uzerıne yazılır ve okuma yazma oynar baslıgı kafası bılgıyı getırecegı zaman bu yuvarlak plakada verının once yerını tespıt eder ve daha sonra o segmente hareket ederek verıyı bulundugu trackden ceker ve okur. ancak ssd teknolıjlerı bır takım lojıksel devrelerden olusan yapısı ıle verıyı fızıksel olarak kaydetmek yerıne manyetık dısklerın ıcıne elektornık olarak kaydeder.Yeni bir teknoloji olmamasına ragmen maalieti hala cok fazladır soylekı 250 gb bı ssd dıske benım gıbı 450 tl cıvarı odemek zorunda kalırsınız.Kötü yonlarıda yok degıldır, ssd dıske yazılan verı bılgısayarınızdan sılınse bıle dıskın ıcınden asla sılınemez,ayrıca malıyet olarak suan hala cok pahalıdırlar verdıklerı kapasıte oranlarına gore.ancak fızıksel olarak carpma dusme gibi etkılerden hıcbır turlu etkılenmezler.bılgısayarda facebook twıtter gibi sıtelerden baska ısınız yoksa almaya gerek yok o ayrı.
bundan bir kaç sene sonra ciddi olarak ucuzlayacak olan disk.
Sql işlemlerini uçuran disktir.
Normal bellekte çarklar var döne döne iki saat bilgiyi arayıp yazıyor bunda beyin var usb gibi yazıyor ve çok hızlı.
(bkz: Solid State Disk).

flash bellek mantığında çalışan disklerdir. veri okuma hızı oldukça hızlıdır. fiyatları da bu sebeple sata disklere oranla biraz daha pahalıdır. marka model göre değişiklik gösterse de neredeyse gb başına 1tl düşüyor.

çalıştığım firmada diskleri peyderpey ssd lere çeviriyoruz. bilgisayar performansları oldukça artmakta.

tabi sizin bilgisayardaki işiniz internette takılmaksa bunun farkını pek anlamazsınız.

ayrıca ömrü konusunda çeşitli söylentiler ver. içinde hareketli parça olmaması ömrünün kısa olacağı anlamına gelmez. çok fark edeceğini düşünmüyorum.

zaten ortalama bilgisayarı 3-4 kullanıyoruz. önemli verilerimizi de her zaman harici yedekte tutmakta fayda var.

2 yıldır ssd kullanıyorum henüz bir sorun yaşamadım.

samsung evo 850 modelini öneririm.
Hdd'ye göre aşırı hızlı olan disktir.
Ps4 te kullanıyorum oyunlarda loading süreleri artık daha kısa sürüyor.Ama maalesef 250 gb bendeki yetmiyor o yüzden yeni birtane ssd almayı düşünüyorum.
Mediamarkt da sandisk 120 gb 99 tl.
http://www.mediamarkt.com...d-sabit-disk-1144061.html
takmayı beceremediğim disktir. yardım edin.

arkadaşlar masaüstü pc ye taktım. sistem gördü. ama format atarken bilgisayar hangisine format atmak istiyorsun diye sormuyor. bayılazaaaam. çocuğumu keserim biri yardım etsin. lütfen.
laptupun dvd'sini çıkartıp soketine takmak istediğin bellektir. çok merak ediyorum windowsu buna kurunca bilgisayar cidden hızlanıyor mu.
samsung'un 2 ve 4 tb kapasitelilerini geliştirdiği depolama birimi.
2 tb nin fiyatı 675 dolar, 4 tb'lıkın ise fiyatı 1500 dolar.
(bkz: 15 56 tb lık ssd)
En azından bi 120 Gb olanı şarttır. uzun süredir kullandığım hard disk çalışırken inliyor.
Onu bunu bilmem ama bu namussuza sistemi kurunca 10 sn açılıyor. Fişek fişek.
Artık farz olmuştur.
alin alin, hizlanmak ne kelime ?
SSD (Solid State Drive - Katı Hal Sürücüsü), verilerinizi depolamak için mekanik parçalar yerine bellek yongalarından ve dahili devrelerden faydalanan sürücülere verilen isimdir.
Gercekten almam gerek ve oyunlari oraya kurmam gerek her sey cok gec aciliyor. Ssd siz cok zorlaniyor pc. Hof her sey cok pahali yeav.
bu konuda kafam çok karışık. ben bunun taşınabilir olanını i5 8g laptopuma alsam çok hızlanır mı? taşınabilir olanı kurmak zor mu?
veri okuma,yazma hızı tavan olduğu için bu dalgayı 10 senelik masaüstü bilgisayara bile taksanız çatır çutur işlem yaptırır. bilgisayar hemen açılıyor ,oyun oynuyorsanız anında giriyor. google chrome vs şak şak şak açılıyor hiç sorun,sıkıntı yok.
hele hele laptop kullanıyorsanız ve eskimeye başladıysa direkt takın farkı görün derim. laptop için 250 gb olanları işinizi görür. oyun moyun oynuyorsanız orasını bilemem.
eski harddisk i bi aparatla harici harddisk yapabiliyorsunuz bu arada.usb den takıp ne lazımsa ordan alıp atabiliyosunuz. o da elinizde kalmıyor.
hdd'den geçerseniz farkı anlarsınız giriş seviyesinde bile. 240 çikopaytlığı var yeri az olması dışında efsane.
Samsung evo ssdleri almanızı öneririm fiyat performans ve kalite canavari. Üstelik samsung magician uygulamasını kurduktan sonra ssdnizin okuma hızı mir miktar daha artıyor.

Fiyati dahada aşağı cekmek isterseniz james donkey i düşünebilirsiniz onlarda hizli ssdilerdir.

Ssd alırken dikkat etmeniz gereken socket tipidir aklınızda olsun. Pc icin leptop ssd di alabilirsiniz yanlışlıkla.
Takılan pc yi uçuruyo diyollaa.
m2ssd ise tadından yenmez.