bugün

ermeni kimliğine geri dönerek çocuğunu bir ermeni anaokuluna yazdırmak isteyen anneye istanbul il milli eğitim müdürlüğü tarafından verilen resmi bir yazıyla ortaya çıkan, vukuatlı nüfus kayıtlarında 1923 yılından bu yana 90 yıldır gizli olarak tutulduğu iddia edilen kod. milli eğitim müdürlüğü görevlileri ve okul yönetimi biliyorsa ne kadar gizli tutulduğu açık değil ancak lozan antlaşması ile tanınan azınlıklar için böyle bir uygulamanın mevcut olması bir nevi fişleme mantığı yürütüldüğünü akıllara getiriyor.

Yeşilköy Ermeni Okulu Yöneticisi Garo Paylan'ın twiter hesabından paylaştığı bilgiye göre azınlıkların soy kodları:

Rum 1
Ermeni 2
Süryani 3
Keldani 4
Diğer 5

kaynak: http://www.radikal.com.tr..._kodu_ile_fisleme-1144436

görsel
Rezillikten başka birşey değildir. Agos gazetesinin geçtiğimiz gün ortaya çıkardığı kökü Lozana dayanan farklı etnik kökenleri özellikle rum ermeni ve süryanileri takip etmek , verileri elde tutmak için kullanıldığı söyleniyor.
içişleri sadece eğitim kurumları için barındırıldığını söyledi ama Lozanda 3 cemaat hariç okul hakkına dair bir ittifak yok.
Artı bu kodlar sadece soylar için mi verilmiş , din , mezhep kodlarımız var mı ?
Ateist olanlar kodlanıyor mu ?
Ve bu kodlar sadece eğitim için mi kullanılıyor gibi çok çeşitli soru işaretleri taşıyan ve aydınlatılması gereken en öncelikli meseledir.
Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beridir kullanılan kod muş!
Gereksiz bir uygulama diye düşünüyorum.

Düzeltme : haberi bıraz inceleyince çeşitli hatalar mevcut olduğunu görüyorum. Türkiye de azınlık statüsünde 2 soy var. Biri Rumlar diğeri Ermeniler. Listede keldaniler falan filan da yazıyor. Bilemedim şimdi.
nasıl bakıyoruz anlamadığım koddur. kimlik no'nun son sayısı mıdır nedir yani?
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.