bugün

manowar warriors of the world'ün yavaş kısmında arkadan gelen gerizekalı vuvuzela sesiyle şoka uğradığımı belirtmek isterim. nasıl güvenliksiniz arkadaşım biz konsere gelmişiz adam vuvuzela getirmiş çalıyor, hem de şarkının en yavaş kısmında. döndük baktık çoluk çombalak, her seferinde söylüyorum bu tarz konsere çoluk çombalağı sokmayacaksın, adamları dövmeye birkaç kişi çıkacaktı, tuttuk çocuk dedik vazgeçtiler.
çocuklara sorduğumuzda ise okulda sene sonu hediyesi imiş, merak etmiş nasıl ses çıkacak stadda diye. ah be yavrum git evinin bahçesinde çal, kulağımın dibinde neden çalıyorsun? hem de manowar'da...
(bkz: #8492670) konsere gitmeden önceki duygularımı bu entry mde dile getirmiştim.
pazar günü oradaydım, gittiğim ilk düzgün konserdi diyebilirim. sahne önünden izledim ve güzel evime geri döndüm. geldiğimden beri birçok sitede konserle ilgili yorumlara-videolara bakıyorum ve içim hala kıpır kıpır.

açıkçası biletimi sahne önünden alırken hiçbir tereddütüm yoktu ama konser yaklaştıkça ''hayvan metalciler arasında ezilir miyim lan yoksa'' gibi bir tatlı tırsıntıda olmadı değil. bu arada boyum 1.90 ın üzerindedir ve sportif biri sayılabilirim.

her neyse stada gittim. stat çevresindeki atmosferde oldukça güzeldi. sanırım saat 3:30 gibi foma nın ortalarına doğru mekana* giriş yaptım. ilk iş iki bira aldım ve bir köşeye çömüp fomanın şarkılarına hafif ritim tutarak onları içtim. foma sahneyi terk ettikten bende biralarımı bitirdikten sonra sahne önünde yandaki demirlerin orada bir boşluk gördüm ve oraya çömdüm*. sıradaki grup olan anthrax ın bildiğim tek şarkısı anti social dir. benim oraya gidiş nedenim öncelikle megadeth ve sonra slayer di. her neyse anthrax da sahne önünde sol öndeki demirlere yapışmış deliler gibi headbang yapan kıvırcık saçlı birini gördüyseniz bendim o. etrafımdaki neredeyse herkes tiyatro izler gibi sahneye bakıyordu, psikopatlar sahnenin tam karşısına yönelmişti tabi, çaprazdaydım ben. bir ara anthrax ın vokaliyle* ben 2 elimle hh yapmış ona doğru bakarak headbang yaparken*tam önüme geldi ve göz göze geldik, ben headbang yaparken eliyle 6-7saniye falan beni işaret etti, çok güzeldi lan. daha anthrax da, adam gibi şarkısını bilmediğim bir grupta inanılmaz eğlenmiştim.

anthrax sahneyi terk edince bende tuvalete yönelmiştim ve 5 dakika falan sonra geri döndüğümde benim bulunduğum yerin ve oradaki boşlukların tamamen dolduğunu gördüm. megadeth i yakından izlemeliydim. sahnenin ilk önce tam ortasına ilerledim, ortaya yani mikrafon izasına varınca ileriye doğru yardım.
sahne önünün en önünden iki metre kadar geriye geldiğimde ilerlemem neredeyse imkansız olmuştu. orada durdum ve inanılmaz bir heyecanla megadeth i beklemeye başladım. evet ve megadeth sahneye çıktı. death dan sonra ki yani şu anda dünyadaki en büyük hatta tek fanı olduğum grup sahnede, 5-6metre önümdeydi. o hayallerini kurduğum an ''brother will kill brother brotherrr'' diye başladı. gerçi dave amcanın sesi neredeyse hiç duyulmuyodu ama biz bir grup seyirci baştan sona bağararak şarkıya eşlik ettik. hangardan sonra yani 3. şarkının ne olduğundan hala emin değilim. 4. şarkıdan sonra falan vokalin sesi gelmeye başladı ama sanırsam gitarlar bozuldu. kesinlikle binlerce kez dinlediğim bir şarkı ''tornado of souls'' u sözler başlayana kadar resmen çözemedim. a tout le monde de bildiğin ağladım. aguante megadeth, rakataka rakataka me-ga-deth falan, neyse işte tek tek saymayayım, güzeldi. sonda tekrar holy warsın sonunu çalmaları kalbimi feth etti. megadeth üyeleri ses sisteminden dolayı çok iyi bir konser veremediklerinin farkındaydı ama kısıtlı sayıdaki fanlarının coşkusunu çok fazla etkilemedi gibi göründü. her neyse ses sisteminin b*kluğuna rağmen güzel geçti megadeth. çığlıklar eşliğinde gittiler işte.

bundan sonra asıl değinmek istediğim olay başlıyor. etrafta *bnece bir gülümsemeyle slayer çıkacak y...a yedik lafları falan gezmeye başladı, bir garip oldum. çıktılar, bir itiş kakış, bir çıldırma oldu ama seyircinin çoğunluğu ''rahat durun ve sahneye bakın amk'' havalarındaydı. defalarca pogo olaylarına girdim, kime çarptıysam yıkıldı lan.* metalika için oraya gelenlere inat bir grup çıldırdıkça çıldırdık.

sonraaa slayer da sahneyi terk edince ayakta zor durduğumu fark ettim ve yana geçip metallica yı çömerek izlemeyi düşündüm. yandaki kalabalığı görünce çıkamayacağımı düşündüm ve olduğum yerde bekledim. metallica nın en sevdiğim şarkılarından creaping death girişi oldukça güzeldi ve zor ayakta duran beni bile gaza getirdi ama sonraları konser giderek sıkıntı hatta işkenceye dönüşmeye başladı. sürekli çıkma planları yaptım ama o kalabalıktan geçmeyi denemek bir türlü ''yemedi''. sanırım ellerim bağlı bir şekilde durup sahneye bakarken en az 10 kere esnemişimdir. yatak koysanız uyurum o derece yani. mop de bir canlanma gelsede içime nating els madırs ın başlamasına ve etrafımdaki herkesin buna eşlik etmesine nedense acayip kıl oldum ve daha fazla dayanamadım, bir şekilde kenara çekildim. big four çıkar belki diye konserin sonuna kadar köşeye bir bardak biramla oturmaya çekildim. seek and destroy da nedense bir gaz geldi ve en kenarda boştaki tellere yapıştım, şarkı bitincede big fourun çıkmayacağını anladım ve alanı terk ettim. böyle oldu işte.

özet olarak: thrash hacısı olmanın mutluluğuyla birlikte forumlarda ve sözlüklerde ülkemiz metal müzik dinleyicilerini eleştirenlerin duygularını anladım.

anthrax da tahminimden çok daha fazla eğlendim.

megadeth de şarkılara bağırarak eşlik ettik, coştuk.

tom araya nın ''vay ibn*ler nasılda coşuyolar lan, coşun bağam coşun'' temalı o pis sırıtışlarını sanırım hiçbir zaman unutmam, tabi dave lombardo kopartmalarınıda. slayerde pogonun anuna oyduk.

metallica da uyuklayarak uzaklaştım.
(bkz: other bands play manowar kill)
öncelikle şunu söyleyerek başlayım. müzik grupları için bilmem ama seyirci açısından bu kadar kötü organize edilmiş festival herhalde dünyada azdır.

stada giriş ben biraz geç gittigimden dolayı kalabalık değildi. girişte herkesin bozukparasını aldılar. ancak içerde paranızı fişe çevirirken bozuk para üstü vermeyi ihmal etmediler. yani maksat orda binlerce kişinin bozuk parasını ceplemek olsun. o kadar yolu gelip para verip bilet alınca vermeyecem diyemiyorsun.

ayrıca insanların pantalonlarının zincirlerine kadar topladılar ki bu da bir ayrı saçmalık konusu. ben orda sahneye bir şey fırlatacak olsam ucuz bir cep telefonu alır onu fırlatırım. (pili ve kendi ayrı ayrı olmak üzere ) neyi engelleyecegini sanıyorsun.

yemek fiyatı (köfte ekmek falan) 7.5 liraydı. ancak şöyle bir durum var peçeteleri bitmiş arkadaşların. yani ketçaplı mayonezli köfte ekmegi hayvan gibi yemek zorunda kalıyorsunuz. (yemedim zaten) tuvaletlerde su yok. peçete yok. acayip durumlar.

yemek ve içecekde hayvanlar gibi sıra vardı. bütün içecekleri bardaga koyup servis ettiler. yine fırlatmamızdan çekinmiş amcalar. allah akıl fikir versin diyor başka bir şey demiyorum.

bira 7.5 kola 2.5 ve su 0.5 liraydı. ufak su ama olsun. su fiyatları insaflı sayılırdı.

tuvalletler tam manasıyla rezillikti. zaten az sayıda tuvalet var su problemi nasıl halledilemez anlamıyorum. bazılarında su akıyordu bazılarında akmıyordu. zaten o kadar sıcakta ortamda olusan kokudan bahsetmeme gerek yok sanırım. suyu akan tuvalet falan aradık yeri geldi tuvalete gitmedik. rezillik perişanlık başka bir şey değil.

bardakla su satıldıgından yanımıza şişe alamadık. ön tarafta izlemek isteyenler resmen sıcak ve güneşin altında saatlerce ter içerisinde susuzluktan kırıldı. konserden çıktıktan sonra stad dışında aldıgım yarım litre suyu saniyeler içerisinde bitirdim. hayatımda bu kadar susadıgımı hatırlamıyorum. susuzluktan perişan olduk.

evet çok perişan olduk dedim ama bu kadar kötü bir organizasyonla başka bir şey olması mümkün degil. türkiye de ancak bu kadar yapılabiliyormuş. allahtan tesellimiz büyüktü.

organizasyon ne kadar başarısız ne kadar iğrenç ne kadar amatörceyse gruplar o kadar başarılı o kadar harikaydı.

sahneye çıktıklarında o ana kadar yaşadıgımız her şeyi unuttuk ve değdi dedik.

evet bütün bu eziyete perişanlığa değdi.

gruplarla ilgili detaylı yorumu üşenmezsem ilerde yazarım.
bildiğin beleşe gittiğim festival oldu.

evet, beleş.

neyse. ufak bir yazı yazayım, gidemeyenler nasiplensin.

efendim purple concerts şirketinin, bir kısım elemanının kaldığı otelde çalışan arkadaşımın, bize ayarladığı, beleş, 27 haziran biletleri ile sahne önüne gittik. önümüzde 4-5 kişi vardı, ortada durduk.

şimdi ses sistemi bildiğin berbattı. kamyon kamyon ses ekipmanı getirmeyi akıl eden şirket, her nedense stadyum akustiğini hesaplamayı akıl edememişti. bi ara dave mustaine in yanda, kafasında kulaklıkla duran, arada bir de aşağıdaki kızlara kesik atan elemana gidip, bağırıp çağırması beni yardı.

şahsen çok slayer fanı birisi değilim, eh bir de konser bedava olunca sıkıldım. anthrax konusuna değinmiyorum. zira hem eğlendim hem sıkıldım karışıktı biraz.

neyse.

metallica da cidden eğlendim. havai fişekler olsun, alevler olsun -ki sahne önünde olunca, alevler bildiğiniz alnınıza vuruyor özenilesi değil.- baya gaz verdi. özellikle saat 2 den beridir, kalabalığın ortasında, ayakta duran birisini bas bas bağırtmış olmaları, etkisini anlatmaya yetecektir.

"ayrıca metallica yaşlandı olm" derdim. göt oldum.

şimdi biriniz çıkıp "bi metallicayı bilirsin zaten" diyebilirsiniz. varsın deyin.

- konseri nasıl buldunuz?
+ on numara
- güzeldi yani?
+ evet. bilet bedava! niye boşu boşuna hamallık yapayım? iki mail attım, aldım. hadi kolay gelsin.
(bkz: haber bültenlerinde metallica izlemek)
amaç metallicaydı ve beni iki buçuk saat mest ettiler.özellikle fuel'u çalmaları ve yüzümüze sıcaklığı gelen alevler inanılmazdı.genelde konserde ortalarda seek&destroy çalınırken sonları doğru hala çalınmaması beni çok üzmüştü ki konserin son parçası olarak çaldıklarında sevinçten ağladım resmen.gözüm açık gitmem artıkın.robert'ında boynunda askıyla bassı döndürüp çalmasıda inanılmaz bi görüntüydü.
gruplar vs derken organizasyona gelecek olursak:
1-tribündeki biletler numaralı olarak satılmış, bazıları yerlerine oturmakta zorluk çekti. bunun güvenlik tarafından organize edilmesi gerekir. sonuçta saha içine bilet almıyoruz, oturduğumuz yer belli olsun, itiş kakış olmasın diye bilerek ve isteyerek o numaraları almışız. insanların da buna sağduyulu yaklaşması gerekir.
2-içeri girerken bozuk paralar toplanıyor, ya hangi metal konserinde insanların birbirine para attıklarını gördünüz be kardeşim. ben bir şey atmak istesem anahtar atarım, ayakkabı atarım, kemer atarım. koltuğu kırar atarım...
3-grupların aralarındaki boşluklarda festivalle alakası olmayan salak, saçma şarkıların çalınması çok yanlıştı. arada ac dc, maiden vs çaldı ok ama çalan şarkıların sesi çok azdı.
4-güvenlik görevlileri çok eğitimsizdi, bu tarz konserlerde her türlü güvenliğin özel olarak eğitilmesi gerekir. sonuçta insanlar oraya eğlenmeye geliyor, salak saçma güvenlik görevlileri ile uğraşmaya değil.
Manowar'ın bas gitaristinin "bu festivale dört büyük grup geldi diyorlar, siktir ordan, ben burada tek bir büyük görüyorum. Kim için geldiniz?" diyerek dinleyenleri heyecanlandırdığı festivaldir.
tamamen hayal gücüme dayanarak önümüzdeki yıl "feeeaaaaaarr ooooofff theeeeee daaaaaaaaarrrkkk" diye yırtınmak istediğim festival.
Mükemmel organizasyon gidilesi festival hatta son zamanların en iyi festivali.
evet dostlar,bu festival dünya gözüyle big four gormemizi ve hacılık mertebesine ulaşmamızı sağlayan festivaldir.

-anthrax severim,antisocial ve indians çalmalarını çok istiyordum.çaldılar mutlu ettiler.
-megadeth de ses sistemi kotuydu lan.tornado of souls un solosunu zor duydum.ama dünya gozuyle mustaine gormek paha biçilemez.
-slayer yardı geçti ama tek kusurları seyirciyle iletişimdi.
-metallica,muhteşemdi anlatacak başka bir şey yok.

hacılık mertebesine ulaşmışız demişim ama iron maiden ı gormeden eksik kalacak gibi.ama olsun kulağımıza çalınan bilgilere gore iron maiden 2011 sonisphere festivaline gelecekmiş.ama şimdilik susuyoruz ve ortalığı karıştırmıyoruz.kesinleşince hep beraber bayram yaparız.
Slayer-Anthrax-Metallica-Rammstein gibi Ünlü Trash ve Nu Metal gruplarının konser verdiği festival.
Deliler gibi eğlendiğimiz aynı zamanda eşşek gibi de yorulduğumuz festivaldir.Dave'i görmek,rammstein nin deli sahne şovunu izlemek,ve tabiki slayerın ne kadar hayvan olduğunu yeniden hatırlamak adına gelmiş geçmiş en iyi festivaldi biz metale gönül verenler, vermişler için..
kulaklari hala cinlatan, boyundaki tutukluklari hala gecmedigi festivaldir. ruyalarimda bile insanlar brutal vokallerle konusuyor ve fonda elektro gitar sesleri var. kendime gelince uzun uzun yazicam hakkinda.rammstein manowar ve metallicaya soylenec cok sey var. megadethin ses sistemini yapanlara sayacak cok seyler var. az daha sabir pis patliyacam burda yakinda*.
(bkz: festivale 4 büyük grup geldi diyorlar siktir ordan)
normalde,placebo,dido,faithless vs. dinleyen kız arkadaşımın,manowar fanı olmasını sağlayan festival.metallica'yı çıkarırsak,ki ben çıkarıyorum,çok sevdiğim rammstein'i silip süpüren manowar dışında pek fazla dişe dokunur olayı olmayan,giriş çıkışlar,tuvaletler,gıda,alkol bakımından çok fazla adamı sigmeyen bir festival oldu kanımca.
en iyi sahne şovu; rammstein
en iyi seyirciyle bütünleşen; manowar
en iyi çalan; slayer

bunların hepsini aynı anda yapan; metallica..

bir yığın anı ve morluklarla son bulan, hep hatırlancak festivaldir.
su fiyatlarini abartmadiklari icin saygi duydugum organizasyon.gerci cuma ve pazar aksami sular bitti gerekcesi ile susuzluktan kirildik ama olsun.
Akbank v.i.p kısmında olduğum için çoğu kişiden daha farklı yorum yapabilirim sanırım organizasyon için.
istediğim zaman saha içine inebildim. Ayrıca bira,vodka-vişne,cola,meyvesuyu,su vs gibi içecekler bedavaydı(kimlik gerektirmeden)ve sürekli sandviç ,kanepe gibi ikramlar vardı. Bir çok ünlüyle içiçe olmak da iyiydi.
Onun dışında yorum yapmak gerekirse ; cumartesi ve pazar günü gittim.Vodafone'a kırmızı şapkalar ve baget için ; Converse'e çanta için ; Metro Fm'e fosfor için çok teşekkür ediyorum.Bir diğer nokta tuvaletlerin gerçekten felaket olmasıydı. inanılmaz mide bulandırıcıydı. Sanatçı performanslarına gelince de kesinlkle Manowar ve Metallica en iyileriydi. Diğerleri onların yanında sönük kaldı. ''Seneye tekrar görüşmek üzere ''dediler umarım sözlerini tutarlar . Bekliyoruz.
gelin olmuş gidiyorsun, bana metallica ile veda ediyorsun, şöyle ki;
http://www.facebook.com/h...938&fbid=404914270938
para sıkıntısı yüzünden katılamadıgım festivaldir.
(bkz: fakirligin gozu kor olsun)
slayer'ın davul tonu..
(bkz: orgazmik duygular)
sanat yönetmeni kankam olunca sırf laf olsun diye bir kaç arkdaşımı ve abimi sahne önü bilet ayarladığım konserdir. sileyır bok gibiydi ama metalikada eylekdik ha böle alevler filan deyip sözlerime son veriyorum...

edit: BELEŞ BiLETiMi KISKANANLARDA EKSiLESiNLER HEMEN HA...
festival sonrası duymada sorunlar yaşanıyor.şöyle ki;iş yerinde makine seslerini slayer şarkılarının başlangıcı sanmak,"metallicaa olleeeeeeeeeey" nidaları duymak gibi.sonraki hayata adepte zor azizim.