merhaba çokomellerim. kanalıma hoşgeldiniz...

somali bugün yine gündemde. bu kez 30 milyon #dolar hibe yapmışız somali'ye, pek çok kişi şaşırmış.
görsel

yahu işin boyutlarını bir bilseniz hiç şaşırmazsınız aslında.
şeytanın aklına gelmeyecek şeyler yapıyorlar aksporlar.

şimdi somali'ye neden hibe yapıyoruz anlamanız için mevzuyu bilal'e anlatır gibi anlatacağım.

sevgili çokomeller, bakınız sene 2013 ekim ayı, marmaray'ın açılışında siyahi bir adam konuşma yapıyordu.
görsel

o an öğrendik ki bu adam somali cumhurbaşkanıymış.
bu eleman bizimkilerle birlikte kurdela kesti hatta.
görsel

ve sonra hep birlikte trene binip sürüş gerçekleştirdiler.
görsel

o gün treni kullanan abdullah gül bugün akp'lilere göre bir hain...
hakikaten, marmaray açılışında somali cumhurbaşkanının ne işi vardı?
bunu anlamak için 2013'ten birkaç sene öncesine gidelim şimdi...

o halde 2 sene daha geriye gidelim.
sene 2011...
akp'liler somali'ye deli gibi yardım yapıyorlar.
ama öyle böyle değil...
görsel

yardımları da kim organize ediyor?
fetö tabi ki...

somali için peş peşe kampanyalar yapılırken şöyle sorduk;
"yahu bunlar kimsenin hayrına bir iş yapmazlar, ne oldu da somali'ye deli gibi yardım yapıyorlar..."

iyi ki sormuşuz ki işin altında yatan sebebi öğrendik.

tam da o tarihlerde birleşmiş milletler, kayıt dışı para cenneti olan ülkeler raporu yayınladı ve bm üyesi ülkeler bu kayıt dışı para cenneti ülkelerle bazı antlaşmalar yaptı ve bu ülkelerin kayıt dışı hesapları kontrol altına alınmaya başlandı.
görsel

sevgili çokomeller, kayıt dışı para ve vergi cennetlerini biliyorsunuz değil mi?
akp'liler çok iyi biliyorlar.
örneğin; jersey, virgin adaları, guernsey, sark, alderney, man adası, cebelitarık, vb vb...
görsel
görsel

abiniz yazdı hep bunları;
(bkz: dünyadaki kara para cennetleri/#23092590)

işte bu kayıt dışı para cenneti ülkeler içinde bm denetimine açılmayan ülkeler de vardı.
ve bm kara para trafiğinin yoğun şekilde seyrettiği ülkeleri açıkladı.
bm'nin açıkladığı ülkeler içinde çok tanıdık bir ülke vardı. kimdi bu ülkelerden biri sevgili çokomeller?

evet bildiniz...
somali...!!!

sevgili çokomeller, somali o dönem somali, somaliland ve puntland adı altında 3 parçaya bölünmüştü. bu durumdayken bm ile kara para trafiği konusunda müzakere edecek durumu yoktu.
görsel

işte şeytanın aklına gelmeyen şey, şakirtin ve akp'linin aklına geliyordu.
o dönem kara para cenneti ülkelerle bir dizi anlaşmalar yapan türkiye, somali ile herhangi bir anlaşma yapmadı ve somali türkiye'nin kayıt dışı paralarının aklandığı bir cennet haline geldi.

yani somali'nin içinde bulunduğu açlık, yoksulluk ve iç savaş fetöcüler ve akp'lilerin hiç umurunda değildi, onlar somali'ye yardım olayını bir güzel paravan olarak kullandılar.
böylece somali ile yardım ayağına ilişkiler gelişti, güzelleşti...

sonra bir de duyduk ki birilerinin somali'de altın madenlerine ilgisi falan varmış...
hatta birilerinin orada altın madenleri varmış...ama tabi ki kim olduğunu sikseler söylemem o birilerinin.

yani sevgili çokomeller, bizler 2013 yılında marmaray açılışında somali cumhurbaşkanının ne işi var diye sorup dalga geçerken, meğer adam oraya iş yapmak için gelmiş...
bu arada o somali cumhurbaşkanı da aynı zamanda abd vatandaşı çıktı iyi mi?
görsel

neyse, sonra somali mevzusu soğudu bir süre, geçen seneye kadar.
geçen sene ne oldu?
türkiye somali'nin imf'ye olan borcunu ödeyeceğini açıkladı.
görsel

tabi herkes bir anda şaşırdı yine. neden? çünkü kimse olay örgüleri arasında bağ kuramıyor, milletimiz balık hafızalı her şeyi unutuyor.
ortalık ayağa kalktı somali'nin imf borcunu neden ödedik diye?
oysa nedeni basitti.

şayet somali'nin imf'ye olan borcu ödenmezse, imf'den hesap uzmanları somali'ye gelecek, kayıtları didik didik edecek ve hatta somali'de kimin kaç milyon dolar kayıtdışı parasının olduğu ortaya çıkacaktı.
o halde somali'ye bunların gelmemesi gerekirdi.
şak diye borç ödendi.

şüphesiz ki bu ödenen para yoksul somali halkının kaşı gözü için değildi. herkesin bir hesabı, bir menfaati vardı ve bunlar ortaya çıkmasın diye türk halkının vergilerinden 3 milyon dolarcık harcama yapıldı.

eh artık çokomeller bu kadar yazdık, buraya kadar okuduysanız, somali'ye neden, ne için, hangi hesapla 30 milyon dolar hibe yapıldığını anlamışsınızdır artık. anlamadıysanız #strongtürkiye yazıp tweet atmaya devam edebilirsiniz...

görsel

son olarak yazıyı akp'lilerle birlikte somali'ye giden ajda pekkan'dan bir şarkı ile bitirmek istiyorum.

kimler geldi...kimler geçti...!!!
Mevzunun kısa özetini çok eski tarihlerden beri Anadolu’da kullanılan bir tabirle anlatmak gerekirse; “siyasal islam sikemeyeceği eşeğin önüne ot atmaz.” Sevgili Romalılar. Siyasal islam size bir şey vaadediyorsa bilin ki işin sonunda sikilen roma halkı olur.
"-bu sefer neden yine somali'ye gidiyoruz bıbıcım?" sorusunun sürekli sorulması nedeniyle gündeme gelmiş olabilir.
Her zaman derim: hırsız akp tayfasının art niyetsiz tek bir işi olmaz, olamaz, çünkü fıtratlarına ters bunların.
güney afrikaya maske yardımı yapıyoruz ayağına uyuşturucu ticareti yapanların somaliye para yardımı yapacağına inanmak aptallıktır.
görsel

Bu ülke böylesini, bu kadarını görmedi!
Olsuuun, namaz kılıyeee!!!
Vay bize, vaylar bizeeee!
Durumu bir türküyle özetleyelim.

(bkz: Somalili kızlar yalelli yar yar)
Pantürkizm.
Yatacak yeriniz yok Utanın be .
durumumuz yoktu okuyamadık

yardım 27-28 i akabeli bir din kardeşimize

2-3 ü de somaliye gider

bu somalinin nerede olduğunu sormayın