bugün

23 nisanın önüne arkasına bazı günler eklenerek o civarda da olacağına dair söylentiler dolaşan tedbir uygulaması.
Çok anlamsızdı. Haftasonu uygulandı. Pazar günü normal şartlarda zaten herkes evinde dinlencekti. Sadece Cumartesi günü için, gerek yoktu.
24 saat içince başlayacak yasaktır. son eksiklerinizi alın bak sonra son 2 saat kala marketlere saldırıyorsunuz irlanda basını bile sizi konuşuyor hoş değil.
basladi mi arkadaslar yogurt almayı unuttum.

tanrim ne buyuk acilar var.
cezası 3 bin 180 liradır.

https://www.dha.com.tr/is...a-cikmistim/haber-1766609
Bakanlıktan çalışma izin belgesi olmayanın uymak zorunda olduğu.
Sağlık için uymalıyız, cezası olmasa, bile.
Yasak parklara pikniğe gidilmesini önlemek için,yoksa zaten avm sinema lokantalar kapalı.
bir önceki hafta olan yasak iyi gelmişti fakat bu haftaki yasakta sıkıldık.
yasağın haftada 2 gün olmasıyla ne gibi yararının olacağını bir türlü anlayamadığım covid 19 tedbiri.
çok can sıkıcı bir şey olmalı, ben bilmiyorum nasıl olduğunu bilenler yazabilir mi?

ama baktım bugün de halkımız sokağa çıkma yasağına uyuyor, aferin. tebrik ederim.
siz evinizde oturun ki biz işlerimizi rahat rahat yapalım.

bugün de dağ yoluna doğru bir uzandım, hava da mis gibiydi.
https://streamable.com/ytxd4g

#evdekaltürkiye
tenha iken daha güzelsin...

edit: türkü bursa türküsüdür.
görsel
Bu haftalık yasağın yarın ( yada bugün) son günüdür.

Acaba virüs temizlendi mi la sokaklardan.
65 yaş üstünü iyice bunaltan ve ey özgürlük diye bağırmalarına neden olan yasak.
Normalde evden dışarı haftada bir saat çıkmayan arkadaşımı bile biter bitmez, hatta bitmeden sokaklara salan yasaktır. Yasağa uymamanın 3 kusur bin Tl (bkz: https://trafikkanunu.com/sokaga-cikma-yasagi-cezasi/) cezası varmış. Toplamda 100 bin kişiye ceza yazılmış olsa ki yazılmış iyi para valla dedirten yasaktır kendileri. Yine devletimiz kazandı azizim.Önceleri mekan ne kadar kazanıyor diye hesaplardık, artık devlet ne kadar öpücük konduruyor diye hesaplıyoruz. Bu virüs bizi çok bozdu çok.
16-17-18-19 mayıs tarihlerini kapsayıp kapsamayacağı merak edilen yasak.
Sokağa çıkma yasağında hastane, tıp merkezi, eczane vb. gibi çalışmasına izin verilen yerler açık tutulmaktadır. ancak evinin yakınında sağlık kuruluşu olmayan ve kendi aracı bulunmayan hastalar mağdur olabilmektedir. örneğin enjeksiyon tedavisi gören hastanın her gün dolmuşla gittiği 5-6 km uzaklıktaki hastaneye ulaşması acil olmasa da gereklidir. Yine elini bıçak kesen ve dikiş atılması gereken hastanın durumu da ambulansla taşınmasına olanak bulunmamasına karşın hastaneye gitmesini gerekli kılmaktadır.

sokağa çıkma yasağı olan illerde bu ve benzeri durumlar için 112'nin gereksiz yere meşgul edilmemesi ve bu hastaların da tedavisiz kalmaması için her taksi durağında bir ticari taksinin çalışması düzenlenebilir. böylece kendi aracı olmayan ve sağlık kuruluşlarına uzak yerlerde oturan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanması ticari taksilerle sağlanabilir.
eskiden olsa ulen bir dönem sokağa çıkma yasağı varmış falan diye hayal kurardık.
covid19 sayesinde bunu da yaşadık, en azından bir nesil hayatta olmaz yok canım daha neler ,
dediği ne varsa yaşadı...

istanbul da sokağa çıkma yasağı varken, sabah 9- 10 gibi saatlerde dış dünyayı dinleyin,
şaşıracaksınız...
kuş sesleri duyoyorsun, kendini sanki tatile gitmişsin, tatil sabahı deniz kenarında uyanmışsın hissiyatı yaşarken buluyorsun.
özellikle büyükşehirlerde bir daha bunu yaşama imkanı bulamazsınız,
deneyin...

aslında doğal bir hayat var, şehir karmaşası bunu boğuyor...

bu arada sokakta yaşayan hayvanları unutmayın, en kötü ekmeğe süt döküp verebilirsiniz...
bu hafta sonu var mı yok mu net olmayandır.
Şener şen in yağ var mıdır, yoktur diyaloğu gibi oldu.
Parası olan tatil diye bakıyor... Parası olmayan eve nasıl ekmek götüreceğim...
Gördüğüm kadarıyla hiçkimse tarafından ciddiye alınmıyor. Sokakta ve parkta insanlar dolaşıyorlar, şikayet ediyorsun yetkililer gelmiyor. Bir de “normalleşme” başlattılar. Bunlar tr’deki herkesi öldürmeden rahat etmeyecek.
Acaba sadece bana mı uygulandığını merak ettiğim yasak. Şuan pencereden bakıyorum genci yaşlısı arabalı motorlu herkes gruplar halinde dışarıda geziyor ne maske takan var ne sosyal mesafeye uyan nasıl bi yasak bu?
yarın itibariyle bitecek olan yasaktır.
21.yüzyıla yakışmayan uygulamadır. çok ekstrem bir şey olur uygularsın ama böyle her hafta her hafta aç kapa yapınca cılkı çıktı. bu yasak son yasak olmalı. istemeyen yine çıkmasın.