bugün

büyülü bir yiyecektir.

pastane simitleri genelde şekerli ve yumuşacık olur. (simit sarayları-kuleleri-şatoları-zindanları v.s gibi yerlerdeki simitler de böyle olur.)

oysa sokak simidi büyülüdür. kapkara ve gevrektir. ısırdığınızda gök gürültüsü gibi çatırdar ve yerken elinize de tam oturur şekil itibariyle. pastane simitleri gibi yassı da değildir. direk silindirik bir yiyecektir.

her an her yerde herşeyle herkesle yenebilir.
+anne simit alalım.
-almıyalım evladım toz olmuştur şimdi o.
sanırım sokakta satılan besinlerin alınması zararlı olduğu için tadına doyulmaz bir lezzettir. kokusu, tadı ve çıtırlığına başka bir yerde rastlamanız mümkün değildir.
yanında peynir ve çayla muhteşem bir tad alan yiyecektir. *
sabahları özellikle yanından geçtiğinde ağız sulandıran aç olduğunu farkettiren sıcak bir çayla tamamlanan tadına doyulmaz yiyecek.
hiçbir pastane simidinin yerini tutamadığı, özellikle karper üçgen peynirle mükemmel bir ikili olan simit.
Makedonların da bir simitleri var, ama istanbul simidinden farklı: bizdeki gibi bir gevrek versiyonu var bir de pastane versiyonu.

istanbul simidi gibi pekmeze bandırıp fırına vermiyorlar: daha az susamı var, daha büyük boyutlu ama lezzetli: ben sevdim.

yahudi simidi (new york'ta meşhurdur) bagel'a benziyor biraz.
off sıcaksa gündüz vakti taze bulduysan kralsın !! gündüz 1 lira olsun varsın, akşam 10 tane kuru sokak simidini 1 liraya alsan ne anlayacaksın ki?
çıtır çıtır, insanın yedikçe yiyesi gelen, güne iyi başlamanızı sağlayan, kahvaltının vazgeçilmez lezzeti. özellikle öğlen yemeğinde çorbanın yanında, diyetteyken light peynirle, vapurdayken de çayla hayatınızın her anında yiyebileceğiniz muhteşem yiyecek.
kimi ibneler ekmek hamuruyla simit yapıyolar ama özellikle izmit derincede ve karaköydeki simitçilerin simitleri artık neyle yapıyorlarsa o kadar güzel oluyor ki..
ankara simidi bu işin piridir. evet.
sabah yenilmelidir.
metro çıkışında bulup koşarak aldığım simit, nefret ediyorum maya kokulu yumuşak pastahane simitlerinden. simit gevrek olacak, güzel kızarmış olacak arkadaş. simit sokak simidi değilse yemem.
pastaneden alsam bile istediğim simit çeşididir. simit dediğin puf puf olmaz biraz sert olur, hamurun kokusu alınmaz. artık çalıştığım semtte sokak simidini her köşe başında bulamıyorum ama kadıköyde çalıştığım yıllarda 5-6 tane alıp arkadaşlarla her sabah yaptığımız kahvaltıları özledim.