bugün

türkiye dışişleri bakanlığı verilerine göre 800 türk vatandaşının olduğu ülke.
internette ve sosyal medyada uydurma ve yalan haber paylaşmayı ve yaymayı suç haline getiren yasayı kabul etmiş ülke.
2018 bütçesinin fazlasını halkına dağıtan ülke.`https://www.sabah.com.tr/...singapur-parayi-dagitacak`

Bizimkiler daha bizden alıyor.
şunların bile mis gibi üniversiteleri var amk ya..

bizimkiler kaldı hepten güdük..
Dünyanın en büyük alışveriş merkezidir. Devlet dairelerinde işiniz çok hızlı yürür çünkü siz vatandaş değil "müşteri" sinizdir.

Metro istasyonları büyük alışveriş merkezlerinin altına inşaa edilmiştir. Trenden iner inmez mall ın içindesinizdir.

Konaklama aşırı pahalıdır. Orta seviye bir ev (yabancı için ) 4000 SGD civarıdır (16.000 TL)
Kendi dillerinde "Singa" aslan "pura" ise şehir demektir.
Nüfusu 5.995.991 kişidir ki bu nüfusun 5.792.000'i aynı adı taşıyan başkent Singapur'da yaşar.
Yüzölçümü 719 kilometrekaredir ve kilometrekareye 8.339 kişinin düştüğü bir nüfus yoğunluğuna sahiptir.
Ülkenin en yüksek yeri sadece 164 metre yüksekliği ile Bukit Timah'tır.

Ülkede ingilizce, Malayca, Çince ve Tamilce konuşulan resmi dillerdir.

2017 yılında cumhurbaşkanı seçilen Halimah Yacob tarafından yönetilir.

Yıllık Gayri Safi Yurtiçi Hasılası 373 milyar dolardır ve bu kişi başına yıllık gelirin 103.717 dolar olduğu anlamına gelir.

Topraklarının sadece % 0,9'unda tarım yapılır.

Ortalama yaş 34,9 ve Ortalama Yaşam Süresi ise 85,5 yıldır.

Anne başına düşen çocuk seviyesi 0,84'tür.

Ülkenin % 32,2 Budist, % 17,7'si Hristiyan, % 16,1'i Müslüman, % 6,5 Hindu, % 8,5 diğer dinlere tabidir. % 16,5 ise herhangi bir dine tabi değildir.
Covid-19 işini baya iyi yöneten ülke.

Tek sıkıntıları ülkeyi inşa eden işçilerin kaldığı yatakhaneleri baştan kontrol etmemeleri oldu.

Şu sıralar halk arasında hasta sayısı günde 3-10 arası değişiyor. Ancak işçiler arasında 700 civarı..

Tüm işçileri karantinaya aldılar. 3 öğün yemek , tam maaş ve 100gb beleş internet vererek karantinada tutuyorlar.

Singapur bunu da aşacak. Çünkü vatandaşına ve ülkesini inşa eden insanlara saygısı tam...

Darısı kalbimdeki ülkenin de başına..
Temizlikte üstüne olmayan ülke.
eger bir sehir tasarlasaydim, ayni singapur olurdu. ne bir eksik ne bir fazla (bir fazlasi turk yemekleri eklemek olabilir gerci). denizi, sira sira renkli kucuk evleri, modern gokdelenleri, klasik tarzdaki binalari, kanallari, rooftop ve luks restoranlari ile beni benden aldi. ne new york gibi insanin ustune ustune geliyor, ne de avrupa sehirleri gibi bir sure sonra tarih kusturuyor. buraya da yaziyorum, hayatimin bir doneminde kesinlikle yasayacagim sehir. ondan sonra is cikisi ver elini sentosa adasi, sahilde happy hour partileri.

bu arada, turist olarak gidildiginde kalinacak en guzel yer marina bay sands otel. o havuzun icinden sehre bakarkenki aldigim zevki cok az seyden almisimdir simdiye kadar.
ortalama internet hızının 72.75 mbps olduğu ülke.
Tesettürlü bir cumhurbaşkanı seçerek tarihte bir ilke imza atan; %33,2'si Budist, %18,8'i Hristiyan, %14'ü Müslüman, %5'i Hindu, %10'u Taoist gibi farklı dini grupları ihtiva etmesiyle en dini çeşitliliğe sahip ülkelerden biri.
Nüfusu 5.5 milyon olmasına karşılık, yüz ölçümünün küçüklüğü nedeniyle dünyanın en yoğun nüfuslu ikinci ülkesidir.
ortalama sabit internet hızının 262.2 mbps olup dünyanın en hızlı internetine sahip olan ülke.
dış borçu 1.670.000.000 dolar olan ülke.
Doğunun cebelitarıkı olarak bilinen bir zamanların ingiliz sömürgesi.
2017'de gidip dolaştığım muhteş ötesi ülke.
ben gittiğimde ulusal bilmem ne gününden sebep trafiği çok fazlaydı, 2 gün kaldım 2 günde de o rezil trafiği çekmiştim.
şansın da böylesi.
eğer imkan olursa yeni yılda 1 hafta kadar daha gideceğim,bakalım.
asya kıtasında bir ada ülkesi.
malezya'nın güneyinde bulunur.
uzakdoğudaki en gelişmiş ülkelerden biridir.
bir asya ülkesi.