bugün

sigarayı yeni bırakmış bünyenin merak ettiğidir. Onbeş yıllık birlikteliğin ardından severek ayrılma kararı aldığım sigaradan uzak kalışımın üçüncü gününü bitirmek üzereyim ama hala onu çok özlüyorum. bu istek bitecek mi merak ediyorum. tecrübeli arkadaşların desteğini bekliyorum.
Her aliskanlik 20 gun icinde unutuluyormus bilimsel aciklamalara gore. 20 gun disini sk.
Etrafın da içiliyorsa hiç bir zaman .
Etrafın da içen yoksa beş günde geçiyor.
Beş günü atlatabilirse eğer yanın da içilse bile dayanılmayacak istek olmuyor en azından.
ilk beş gün önemli.
6 ay sonra günde 15-20 kez canın sigara çeker. Bi yıldan sonra günde 4-5 defaya düşer.daha sonrasını hep beraber göreceğiz. ilk bikaç hafta günde 10000 kez sigarayı bırakma kararı alırsın. Yok öyle bırakıyorum deyip tak diy bırakmak.*
(bkz: allen carr)
Iradesiz bir insan icin,ölünce biter. Iradeli insan ne zaman isterse o anda bitirir. Sigara yerine kendini baska seyle oyalar. Tabi baska aliskanlik kazanmaz. Bu baglamda birseylerle oyalanir.
çok uzun bir süreçtir kişiye göre değişiklik göstermesi muhtemeldir. ama ben 5 6 sene içtim sigarayı bırakmamın üzerinden 6 ay geçti hala yer yer isteği geliyor. ama ilk zamanlar gibi zaptedilmesi zor bir istek değil bu. keyif verici madde sonuçta.
öncelikle bu süre içindeki tütün canavarının büyüklüğüne bağlıdır. kalıtsal olarak sinirlerinin nikotine ne kadar çabuk bağlanabilmesine bağladır. en son olarak da "KiŞiLiĞiNE" bağlıdır. şahsen ben kişiliksiz biri olarak bırakamıyorum vesselam.
kafanda bitirmediysen ömrün boyunca bitmez. 6 ay, 5 yıl hatta 10 yıl içmeyip tekrar başlayanını gördü bu gözler. sigara bağımlılığı aslında nikotinden çok, psikolojik bağımlılık yüzünden kurtulunamaz hale gelmektedir.

iradesiyle bırakmaya çalışıpta bırakamayanlara allen carr üstadın bu vidyosunu izlemelerini tavsiye ederim. http://youtube.com/watch?v=hgia_0ire3u

ayrıca bıraktım değil, içmiyorum demelisiniz. sigara içmiş olduğunuzu hatırlatan tüm sözcükleri unutun : )

edit: imla.
sigara istediğin gün sigara içmeyerek.
Yanındaki adam otlakçıysa bir gün şu cümleyi kurarsın ve sigrayı bırakırsın.

'Bir günde paket al orrrrr'