bugün

nullsoft'un winamp tabanlı ücretsiz ses yayın sistemidir. son yıllarda artan radyo yayıncılığının can damarıdır, her önüne gelenin web üzerinden radyo kurmasına olanak tanır. işin geyik kısmını atlayıp teknik kısmına geçmek istiyorum. efendim bu programın çalışma mantığı basittir, bir istemciden aldığı yayını sunucunun bir portu üzerinden tüm dinleyicilere dağıtır, dolayısıyla sunucu durumundaki makinenin en büyük ihtiyacı bant genişliğidir. 24kbps ile yayın yaptığınızı düşünürsek 100 kişi aynı anda radyonuzu dinlerse 100x24=2400kbps bant genişliğine ihtiyacınız vardır, evdeki adsl bağlantınız eğer 1024/128 kbps ise 128 maksimum 128 kbps ile yayın yapacağınız anlamına gelir ki bu da 128/24=5,.. en fazla 5 kişiye hizmet verebileceğiniz gösterir, kısaca bu meret deli gibi bant yer, türkiye'deki internet bağlantı ücretlerinin pahalılığı nedeniyle yurt dışından hizmet almak daha mantıklıdır, ayrıca sunucuda kendiniz konfigürasyon yapmayacaksanız basit bir şey olsa da olur diyorsanız http://www.flatcast.com önerilir, halihazırda radyo uludağ da bu ücretsiz hizmetten faydalanıyor.

gelelim shoutcast'in dökümanına. resmi sitesindeki dökümanın bir kısmını türkçeleştirerek buraya koymayı planlıyorum. diğer bölümleri ayrı bir başlıkta ele alabiliriz.

1. shoutcast nedir?
- shoutcast internet üzerinden radyo yayını yapmaya yarayan ücretsiz bir programdır. mpeg layer 3 formatını kullanır, mp3 olarak bilinir, kısaca mp3 dosyalarının internet üzerinden yayınlanmasına yarar.
2. nasıl çalışır?
- dinleyiciler: dinleyiciler mp3 uyumlu herhangi bir program ile birlikte yayını dinleyebilirler. windows kullanıcılarının winamp, mac kullanıcılarının itunes ve linux kullanıcılarının xmms kullanması önerilir.
- yayıncılar: yayıncılar winamp ile winamp eklentisi olan shoutcast source winamp kullanarak sunucuya yayını ulaştırırlar. winamp ve eklentisine şuradan ulaşılabilir : http://www.shoutcast.com/download/broadcast.phtml
- sunucu: sunucu shoutcast dağıtık ağ ses sunucusu(DNAS) kullanarak yayın yapar. Bunun için çokca bant genişliğine ihtiyaç duyar.
3. hangi işletim sistemleri desteklenir?
- Aşağıdaki sistemler desteklenir:
Windows 95
Windows 98
Windows NT
Windows 2000
Linux glibc (intel)
FreeBSD 3.x (intel)
FreeBSD 4.x (intel)
BSDi (intel)
Solaris 7 (SPARC)
4.
Beş ayrı servere yayın yapma imkanı tanıyan, winamp tabanlı proğramdır.
radyo yayını yapmak için default program diyebilirim.

sürekli olark reconnecting[30] hatası veren program nedenini bilmiyorum.

anlayan arkadaşlar varsa bir mesaj uzağınızdayım.