bugün

(bkz: ataturk)
cümleyi sarf eden zevatın psikolojisini öğrenmek için bol bol kanalturk seyredilmelidir.
Görmediği çok şey olan bir kişinin sözüdür.
(bkz: ATATÜRK)
(bkz: lafı atatürk e getirip demagoji yapmak)
türkiye cumhuriyeti tarihinin gelmiş geçmiş en pasif cumhurbaşkanına, milyonların dünyasının yıkıldığı şubat 2001 krizinin fitilini ateşleyen şahsa, görev süresince affettiği teröristlerin haddi hesabı olmayan bir kişiye yapılan yakışıksız yakıştırmadır...

(bkz: seni kınıyorum ve sana laflar hazırladım)
basbakanin kafasina anayasa kitabini firlatan adama en iyi cumhurbaskani diyen siddet yanlisi kisinin sozleri.
başbakanın kafasına fırlatılan anayasa ile adını hafızalarımıza nakşeden cumhurbaşkanının, kişilere ekonomiyi ne hale çevirdiklerini göstererek iyi bir idareci ve hukukçu, mütevazi, haddini bilir, görevlerinin fakında olan karakterine yapılan övgüdür. Kanımca "Netekim"ler ve "Binahaleyn"ler olmadan da cumhurbaşkanı olunabilindiğinin göstergesidir.
Kendisine koltuk verenlere o koltuk için eğilmeyen, bu nedenle de saygıyı hak eden adamdır.
sezer türkiye'nin ekranlarda bir kaç defa gördüğü cumhurbaşkanıydı.
belki en iyisi olmadi ama halktan biri olmaya basardi.Ona verilen saltanati sürmedi, bazilarinin ekmegine yag sürmedi. Sezer'i eleştirmek icin sagdan soldan duydugunuz asli olmayan haberlere degil, bilgili insanlarin görüşlerine kulak verin. Görevini ve kim oldugunu iyi bilen ve o makamin agirligini en iyi tasimis özel cumhurbaskanlarindan birisidir.
tanım yapmak gerekirse; sezer, ittihat terakki asker-bürokrasisi denen tek dişi kalmış canavarın dişçisi ya da abd uşağı dincilere karşı aydınlık değerlerimizi savunan tek boynuzlu atın süvarisidir, diyebilirim, dedim..

kemalist, hukuka kökten ve yürekten bağlı, türkiye cumhuriyeti'nin 10. cumhurbaşkanı. afyon doğumlu, çerkezkökenli, "ne mutlu türküm diyene" söyleminin çok güzel bir örneğidir. ve cumhurbaşkanlığının son dönemlerinde dış güçlerin körüklediği, milliyetçilik ve ideolojik tabanlarda yapıldığı ileri sürülen çirkin terorist saldırıların, daha da çirkinleşerek artması ve bu konularda bir şey yapılmaması sonucu tepki koymakta olan vatansever ve her çeşit türk milliyetçisi topluluklarının içerisinden, işin özünü tam da kavrayamamış, aşırıya kaçarak yaptıklarının ve söylemlerinin içerik olarak incelendiğinde faşizme dönüşmüş olduğu görülen "vatanseverler" ve "milliyetçiler"e kökenin önemli değil zihniyetin önemli olduğu biçiminde çok da güzel bir cevaptır kendisi. tabi bu cevap sadece bu öfkelerinden mantığın sınırlarını zorlayan kesime değil aynı zamanda, hatta öncelikle sınırları zorlayacak mantıkları olmayan bölücüler ve onların her türlü destekçilerinedir..

şimdi ben terbiyesiz biri olsam, sezer'in cumhurbaşkanlığı süresince bir kısım başbakanlar gibi oğluna gemi almak yerine, karısına kuyumcuların verdiği "hediye"leri söğüşlemek yerine, edindiği serveti sorduklarında "oğlumun düğünündeki takılardan" cevabını vermek yerine; makamından ayrılırken kendisine verilmiş şahsi hediyeleri bile kuruşu kuruşuna hazineye bırakan sezer'in daha bilumum "türkiye'nin gördüğü en iyi cumhurbaşkanıydı" göstergelerinden dem vurup, iki devlet adamı arasındaki yedi yüz yetmiş yedi farkı yedi yüz yetmiş yedi farklı küfür kombinasyonuyla açıklardım ama yapmıyorum, anamı da alıp gidiyorum misal..
kemalistti, cumhuriyetçiydi, din yobazlarına karşı hukukun üstünlüğünü korudu, atfedildiği gibi ekonomik krizi yaratmadı - ekonomi ve türkiye gerçeğinden bi haber yaşayan insancıklar böyle düşünerek kendilerini rahatlatmaya devam etsinler- ancak iyi bir cumhurbaşkanı değildi. gerektiği zamanlarda hükümete ayar vermesi iyiydi hoştu ama ülke için pek birşey yapmadı. sınırlı vizyonuyla ülkeye yeterince yararlı olamadı. uluslararası alanda çok pasif kaldı. yine de süleyman demirelden iyiydi, abdullah gülden her zaman daha iyi olarak kalacak.
bir kaç tane daha cumhurbaşkanı eskittikten sonra söylenmesi gereken tespit. zira çok daha başarılı cumhurbaşkanları gelebilir. burada yazar olanlar topu topu 2-3 tane cumhurbaşkanı görmediler mi?
otomatiğe bağlayan yobazları rahatsız eden önerme. yok ama en azından "sönmüş bir imparatorluğun külleri üzerinden yepyeni bir ülke" kurmadı ata'mız gibi, bu nedenle bir uçak firması reklamı gibi "biz sadece ikinciyiz" mantığı ile yaklaşılması doğru olan önermedir.

zirâ neden "sezer bilmem kaç pkk'lıyı affetti" dersiniz ama o kişilerin isimlerini köşke gönderen akp'lileri ve adalet bakanlığı hakkında ses etmezsiniz??

pkk'lılardan nefret ediyorsunuz da onların dokunulmazlıklarını kaldırmayan meclisteki uzantılarını adeta kollayan başbakana neden çatmıyorsunuz??

neden "sezer anayasa fırlattı, kriz oldu, ebemiz zikildi 2001'de" dersiniz ama o olayın canlı şahidi mesut yılmaz'ın "kitapçık fırlatılmadı, ecevit'in önüne itildi" sözünü duymak, hatırlamak istemezsiniz?

neden bu ülkenin ekonomisi devlet zirvesinde yaşanacak küçücük bir tartışma ile baştan aşağı çökebiliyor diye sorgulamazsınız??

siz samimi değilsiniz ki...samimi olmayan at gözlüklü insanların eleştirileri sezer'i yıpratamaz. atlar, itler istedi diye ölmez.

uzayın şimdi...
altı pek boş bir düşüncedir.bunu sarfeden arkadaşın elinde hiçbir argümanı yoktur.somut hiçbir adımı olmayan cumhurluk döneminde hiçbir gezi düzenlemeyen pasif mi pasif gerginmi gergin bir kişiliktir.
gelen gideni aratır sözünü doğrular bir cümledir.
(bkz: alkol duvarını aşınca anlaşılan gerçekler)
siyaseti bilmeyen dürüst fakat cumhurbaşkanlığını sadece onay yada onaylamama makamı olarak gören ulaslar arası diplomaside çok zayıf kalmış bir cumhurbaşkanımızdır.