hediye almak gibi bir sorumluluğun altında kalınan saçma gün *
(bkz: dunya kupasi her sene sevgililer gunu dort senede bir olsun)
sevgililerin biribirine daha bir sarildigi sanki ihtiyacimiz varmis da biz de istemem yan cebime koy demisiz gibilerinden olan gundur. * *
çok iyi tasarlanmış pazar, sektör, emperyalizm silahı. bir çok insanın gidip deliler gibi alışveriş yapmasına olanak tanıyan gündür. insanların en zayıf noktalarından biri olan sevgiyi de kullanabilmışlerdir. iyi yönleri vardır, örneğin o gün sevdiğiniz kişiyle birlikte olur, birlikte gezersiniz, farklı bi gün geçirebilirsiniz. ama gelin görün ki her yerde bir hediye fırtınası esiyor bu günde. bütün mağazalar reklamlarını yapıyor. tvlerde nerden ne alınır tarzında aptal programlar yayınlıyorlar. anlaşılacağı üzerine durulmuş olan alışveriş sektörünü patlamaya uğratmaktır. bu çok iyi başarılmıştır şu güne kadar, başarılacaktır da...
gecen sene kiz arkadasimdan 13 subatta ayrilip 15 subatta barismama sebep olan gun. zira bu gunu es gecmek icin baska bir yontem bulamamistim.
cadde ve sokakların kıpkırmızıya boyandığı, her an kafana bir adet seni seviyorum yastığının çarpabileceği ya da bir adet kırmızı gülün gözüne girebileceği*zararlı gün.
14 subat tum dunyada saint valentine's day (aziz valantine gunu) yani sevgililer gunu olarak kutlanır. aziz valentine 14 subat 269'da olur. bu gunde insanlar sevdikleri insana kartlar, guller ve asklarını gostericek seyler verirler. boyle yapmalarının sebebi valentine'in de boyle yapmasıdır. bazı insanlar valentine'in olmeden once gardiyanın kızına ''your valentine'' diye imzali mektup bıraktıgına inanmaktadırlar.
ingiltere'de bu gunde kadınlar yastıklarının kenarına 4 tane defne yapragı igneleyip ve tuzlu yumurta yerlerdi. bu sekilde evlenicekleri erkegi ruyalarında goreceklerine inanırlardı. bir de erkek isimleri yazdıkları kagıtları kil parcalarının icine sarıp suya bırakırlardı. hangisi once yuzeye cıkarsa, o erkegin evlenicekleri erkek olduguna inanırlardı.
danimarka'da bu gunde siirler ve sekerlemeler verilir. bazı insanlar ayrıca ask mektupları gonderirler ama gulduren ask mektuplarıdır bunlar. bunlara saka mektupları denir. mektubu gonderen kisi ismini yazmaz. eger mektubu alan kisi ismi dogru tahmin ederse, mektubu gonderen kisi paskalya'da yumurta ister, mektubu alan kisiden.
italya'da ise bu gunde nisanlanmak bir gelenektir.
saçmalık..
bir kısım sevgililerin kayıtsız şartsız kutlanması gerektiğine inandığı, gereksiz yere kendini ve sevgilisini strese soktuğu gündür. cebren bi aktivite yapılır ve hediye alınır. kanımca zırvalıktır. kanmayınız, kandırmayınız ve kandırtmayınız. zira zorla güzellik, güzellik değildir.
gereksiz tüketim çılgınlığı, sevgiyi bir güne sıkıştırılabilir bir kavram olarak görmek, aşkı tek bir gün yaşamaya, yaşatmaya çalışmak, sevgiliyle geçirilen her gün özel değilmiş gibi sadece tek bir günü özel ilan edip aşkı değersizleştirmeye çalışmaktır. özetle budur, evet.
roma'da yaşamış olan aziz valentine adanmış olan bir gün olup, o dönemde sevilen insana pusula gönderme geleneğiyle devam eden, bunun sonucunda (pusulamı aldın bul beni)..diyen kişilerin zaman içerinde birbirlerini bulup aşk tazelemeleri. kapitalizmle hayatımıza giren, boşuna zaman kaybı olan kimilerine göre * insan uydurması günlerden bir tanesi... sevgiye sevgiliye birgün verilemez ki sevgi ömürlüktür günlük değil...sevginizi göstermekten çekinmeyin hayattaki en güzel hissiyatlardan biridir o ...
önümüzdeki sevgililer gününde beraber kutlayacaginiz bir sevgiliniz yoksa, cekilmez olan gündür.
sevgililerin, sevgililiklerini pekiştirme günü..
birbirlerini ne kadar da çok sevdiklerini gösterme*günü * *
tüketim toplumunun yarattığı bir gün.
(bkz: olan var olmayan var)
sevgilim koskoca bir yılda yalnızca bir gün bana kendimi özel hissetirecekse, işte kapı orda dediğim gündür. anlamsız hatta gereksizdir.

365 günde 1 kere hatırlanılan aşıklar! içinse allah sabır versin, sonlarını hayır etsindir.

önemli olan beklenmedik bi anda sevgilinin kalbini fethetmektir, bana çiçek böcek geleceğini tv deki spiker bile söylüyorsa ne anladım ki! ne anlamı kaldı ki!
(bkz: 14 şubat)
aklı olup da sevgilisi olmayanların günüdür..

düşünün bir kere. sevgiliniz yok ve o gün 14 subat sevgililer günü

gözünüze kestirdiğiniz kıza/erkeğe yaklaşın ve bu günün anlam ve öneminden bahsedin..
sonra sizin de bir sevgiliniz olsun.. ne güzel değil mi.
günler öncesinden ne hediye alınacağı düşünülmelidir. sevgiliye en özel hediye alınmalıdır, hediye unutulursa telafisi epey zor olan hatta mümkün olmayan gündür.
sap girerseniz; üç erkek lokantaya gidersiniz ortanıza mumu dikiverirler.
amerikasız dünya, amerikanyum, amerika kahrolsun derken. biryandan da amerika'nın ve yandaşlarının (ing,fransa,vb.) çıkartmış oldukları oldukça gereksiz bir günü beklemenin bize ne yararı olabilir.

size soruyorum:

onlar miraç kandilini, kadir gecesini bekliyor mudur? bizim 14 şubat'ı beklediğimiz gibi.
sevgilisiz geçireceğim gündür. tabi normal bir gün olarak. fakat benim gibi yalnız, kız arkadaşı olmayan bir arkadaşla sinemaya da gitsek yanlış anlaşılacak gündür.* hele bursa' da olunca. *
sevgililer kavuşsun diye kellesini feda eden bir azizin * anısına kutlanan günmüş eskiden. *
Arkadaşımın kendisini aldatan sevgilisine ayrılmadan 1 hafta sabrederek hediye olarak motor yağı alması sonucu hepimizn yarıldığı ve unutamadığımız gün

(bkz: Sevgililer gününde sevgiliye motor yağı almak)
gereksiz bir gündür.

(bkz: sevgili bulamayan erkek mazeretleri) *