1. 1.
  1927 yılında istanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi'nde başladığı orta öğrenimini ABD'de tamamladı. Stanford Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü mezuniyetinin ardından lisansüstü eğitimini John Hopkins Üniversitesi'nde yaptı. 1954'te Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne asistan olarak giren Şerif Mardin, doktorasını "Yeni Osmanlıların Düşünsel Yapıtları" konulu teziyle Stanford Üniversitesi'nde tamamladı. 1964'te doçentliğe, 1969'da profesörlüğe yükseldi. 1973'te geçtiği Boğaziçi Üniversitesi'nde siyaset bilimi ve sosyoloji dersleri verdi. ABD'de Columbia ve California, ingiltere'de Oxford Üniversitesi'nde konuk öğretim üyesi olarak dersler verdi. Halen Washington D.C.'deki American University Uluslararası ilişkiler Bölümü'nde öğretim üyeliği yapan ve aynı üniversite bünyesinde faaliyet gösteren islâmî Araştırmalar Merkezi'nin başkanlığı görevini sürdüren, aynı zamanda Sabancı Üniversitesi'inde öğretim görevliliğine devam eden Mardin'in yayımlanan kitapları şunlardır:

  Jön Türklerin Siyasi Fikirleri 1895-1908 (1964),
  Din ve ideoloji (1969),
  ideoloji (1976),
  Türkiye'den Toplum ve Siyaset
  Siyasal ve Sosyal Bilimler
  Türkiye'de Din ve Siyaset (Makaleler derlemesi, 1991),
  Türk Modernleşmesi (Makaleler derlemesi, 1991),
  The Genesis of Young Ottoman Thought (1962) [Yeni Osmanlı Düşüncesinin Doğuşu (1996)].

  kaynak: http://www.iletisim.com.tr
  2 ... darwen
 2. 2.
  ulkemizde sosyoloji denilince akla gelen ilk simalardan birisidir.. muhafazakar olarak bilinse de oldukca objektif bir sosyologtur..
  2 ... burnununaltindanopenadam
 3. 3.
  ayrıca türk modernitesi üzerine mükemmel makaleleri olan kişidir.
  2 ... darwen
 4. 4.
  'bediüzzaman said nursiolayı(modern türkiyede din vetoplumsal değişim)' adlı kitabın yazarı.kitaplarının neredeyse tamamı ingilizcedir sonradan türkçeye çevrilmiş türkiyenin saygın akademisyeni.
  4 -1 ... bilgehan
 5. 5.
  http://www.zaman.com.tr/w...r/haber.do?haberno=186256
  http://www.radikal.com.tr...p?ek=ktp&haberno=4835

  http://www.milliyet.com/2005/02/28/siyaset/asiy.html
  3 ... vernon sullivan
 6. 6.
  http://www.zaman.com.tr/w...tr/yazar.do?yazino=560896
  ... nickimle değil entrylerimle hatırlanmak isterim
 7. 7.
  (bkz: ideoloji)
  ... laedri
 8. 8.
  Said Nurs-i ile ilgili yaptığı bilimsel araştırmaları nedeniyle türkiye bilimler akademisine üyeliği kabul edilmemiş bilim adamı. Eğer TUBA'dakiler akademisyen ise kesinlikle akademisyen değildir kendileri.
  1 ... citoffig
 9. 9.
  bu akşam ntvde can dündarın sunduğu 'neden' programına konuk olmuş sosyal bilimci.
  ... williamhowardtaft
 10. 10.
  türkiye'de din, kemalizm, toplumsal ideolojik akımlar üzerine yapılan ilk çalışmaları ve tezleri yazan biri, hala tüba tarafından neden yok sayılır anlamış değilim. kınamalı ve imza toplamalıyız.
  -1 ... jacky joner