1. 1.
  Bitlis emiri Şemseddin Han'ın oğlu, Osmanlılarla 1514'te ittifak andlaşmasını imzalayan ve Bitlis'teki Şerefiye Camii'ni inşa ettiren 4. Şeref Han'ın torunudur.

  kendisi şerefname isimli 1597 de yazılan ve Doğuda hüküm sürmüş Kürt sülalelerinin ayrıntılı tarihçesi olan ilk kürt tarihi kitabının yazarıdır.

  aynı zamanda ailemizin büyük dedelerindendir.
  2 ... li rojhilate dile min
 2. 2.
  kürtlerin tarihten, devletten, hüküm sürmekten ne anladığını ortaya koyan kitabı yazan kürt.

  basra körfezinden gürcistana kadar uzanan yüzlerce kilometrelik bir cephede şehirlerin/bölgelerin onlarca kez el değiştirdiği yüz yıldır devam eden ve bir iki yüz yıl daha devam edecek olan osmanlı-safevi savaşlarının ortasında;
  "bizim bir wara wara devletimiz vardı çok güçlüydü", "nasıl hüküm sürmüştük anlatamam", "kimleri yendik hiç sorma" tadında bir kitaptır.

  özet: "kürtlerin aslında cinlerin tecavüzüyle hamile kalan bir kadının çocukları" olduğu iddası dışında; uydurma hayalleri, kişileri, devletleri, hükümdarları konu alan fantezi tarih kitabıdır.
  o coğrafyada, o dönemde osmanlı ordusundan daha az bir nüfusla, götüne güvenip bağımsız olmaya kalkan adamı osmanlılar kazığa otur, safeviler kazanlarda kaynatırdı.
  1 ... yagmadan donen viking cavusu