bugün

ilkokul ders kitaplarımızda ve ataürk'ün çocukluğuyla ilgili kitaplarda şöyle cereyan eden olaydır(kişileri "-" olarak yazıyorum, kimin kim olduğunu bulmak için beyninizi zorlayın he mi?):

- mustafa..
- efendim hocam?
- bak ikimizin de adi mustafa, seninki mustafa kemal olsun.

bu arada aklıma geldi,

geçenlerde bizim bi hoca da iki tane tuba isimli arkadaşla konuşuyodu:

hoca: ya sizin ikinizin de adı tuba, artık senin adın mustafa tuğba olsun.*
tuba 1: ...
tuba 2(artık mustafa tuba): ...
askeri rüşdiyede okuduğu dönemde matematik öğretmeninin atatürk'e söylediği rivayet edilen söz.
--spoiler--
Mustafa Kemal'deki kabiliyeti sezen ve onu çok takdir eden matematik öğretmeni bir gün ona dedi ki: Oğlum, senin adın Mustafa, benim de; bu böyle olmayacak, arada bir fark bulunsun. Bundan sonra senin adın Mustafa Kemal olsun.
--spoiler--
adını feriha koydum dizisi bile daha mantıklı bir hikayeye sahiptir.
sık sık bu hikayeyi okuyup gülerim. fıkra gibi.
ilgili yıllarda sıkça yaşanan durum. aynısını bizzat atatürk dedeme uygulamıştır.
ilk okul çaglarında ögretilen ama sonrasında kemal ismini kabul etmeyerek kamal tercih ettigi ön görülen diyalog. gerçek yalan belirsiz ama ; http://www.youtube.com/watch?v=4KZxQf6IFbE

diye söylüyolar.
ayın ikiye bölünebileceğine inanan dünbüklerin inanmadığı şey.çok tatlısın sen ya diyip alnından öpüyorum
Hatırladım ve güldüm. inandık zamanında sorgulamadan. Şimdi baktığımda neden diyorum. Uyduruyorsanız bari mantıklı bir şey sallasaydınız. Neden böyle bir şey uyduruldu? Niçin Atatürk mustafa adını geri plana attı ve daha sonra kimliğinden de imzasından da çıkarttı. Kemal'i de "kamal" yaptı? Niçin ona Mustafa Kemal Paşa değil de kemal paşa dendi? Ben şahsen peygamber efendimizin ismi olan mustafa'yı kullanırdım. *
bu olay yaşandığında soyadı diye bir şey yoktu. lakaplar yaygındı ve oluştuğu şekillerden biri de buydu. biz hepimiz soyadı kanunundan sonra doğduğumuza göre "siz böyle şey gördünüz mü arkadaşlar. ne kadar komik değil mi, hadi hep birlikte gülelim" yapmak saçma kalıyor. adam 4 yıl üniversite okudum diyor. elinde tek bir delil, tek bir arkadaş yok. ona inandın da buna mı takıldın?