bugün

yonca lodinin son albümü 'yolumu bulurum' da yer alan güzel bir slov şarkı. saklanma gibi bi çıkış yakalayabilir. sözlerinide yazayım tam olsun ;

Gözümün ucuyla bakardım ya
Hani kıyamazdım dokunmaya
Öyle kırık dökük bir başıma
Karar verdim bugün seni unutmaya
Bilirsin kalandır terkeden aslında

Ne anılar, ne acılar
Bıraktım ardımda ne kırgın sabahlar
Ne sevgiler, ne sevdalar
Yaşarım gün doğdukça serde hayat var

ne anılar, ne acılar
incitmem incinsem de sonsuz umutlar
Ne kaygılar, ne kavgalar
Unutmam affetsem de sen de yaram var
yaram'daki "r" ve "a" harfleri baskılı söylenirse anlamı değişecek olan şarkıdır.

(bkz: ne sandım yaram)
kıyamasan da dokunmaya, gözünden sakınsan da, bazen aşk kalp kırıklarıyla dolu olur ya, unutmayı denersin ya hani, arkanda onca acı ve anıyı bırakıp... o kırgın sabaha uyanıp da aklına gelir ya, işte o zamanın şarkısı bu. sadece kırgın sabahları değil, geceleri de akla gelir, incitmem insinsem de denir.
yonca lodi'nin cümle aleme " aha da ses budur " dediği şarkı.
piyasada şarkıcıyım diye geçinen allı güllü motorlara kapak olsun bu şarkı ve yorum.
(bkz: Yara bantın var mı)
'bilirsin kalandır terkeden aslında!' gibi cümlerle acı ama gerçekleri gözümüze sokan şarkıdır.
duru düzenlemesi ile insanı huzura sevk eden, yonca lodi nin de muhteşem yorumu ile kulakların pasını silen; ancak muzip kişilerin ''yaram var'' bölümüyle dalga geçebileceği, yolumu bulurum dan, enfes bir çalışma. düzenlemesi de, melih kibar'ın çalışmalarını andırmaktadır.
sözleri herşeyi bir çırpıda anlatıyor aslında ama yinede dinlemek lazım hissedebilmek için...
özellikle bilirsin kalandır terkedne aslında kısmıyla beni duygulandıran harika sarkı...

gözümün ucuyla bakardım ya
hani kıyamazdım dokunmaya
öyle kırık dökük bir başıma
karar verdim bugün seni unutmaya
bilirsin kalandır terkeden aslında

ne anılar, ne acılar
bıraktım ardımda ne kırgın sabahlar
ne sevgiler, ne sevdalar
yaşarım gün doğdukça serde hayat var

ne anılar, ne acılar
incitmem incinsem de sonsuz umutlar
ne kaygılar, ne kavgalar
unutmam affetsem de sen de yaram var
gerçekten kalan mıdır terk eden? avuntu, başka bir şey değil...
yonca lodi'nin harika sesinden harika bi şarkı.
yaylıların çok ama çok yakıştığı şarkılardan.
göz yaşartıcı.
yalnızca piyano ve duru bir yonca lodi sesinden oluşan ilk bölümü mest eden şarkı. şarkı değil mucize.
dert ettiğin bu olsun
beterin beteri var
(bkz: sende param var).