bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  1986 yılı yapımı bir şerif gören filmi. başrollerde kadir inanır ve sibel turnagöl oynamaktadır.

  devrimci mücadelelerinden dolayi hapishanede bulunan hayri(kadir inanır)'nin hapishaneden çıktıktan sonra dışardaki yaşamı bıraktığı gibi bulamamasını ve eski yoldaşlarıyla olan çelişkilerini anlatmaktadır.
  4 ... adini unutan adam
 2. 2.
  1980'ler zarfında çekilmiş, 12 Eylül darbesinin toplumdaki etkilerini inceleyen, 70'ler ve 80'ler Türkiye toplumuları arasındaki derinlemesine farklara eğilen filmlerden biri.

  Hapisten çıkan Hayri, 70'lerdeki sol mücadelede omuz omuza durduğu arkadaşlarını görmeye gider. Aradan geçen 6 yılda köprünün altından çok sular akmış, arkadaşları çoktan kapitalist üretim ilişkilerine ve tüketim toplumu kriterlerine teslim olmuşlardır.

  Sol kesimde 70'ler boyunca idealize edilen 'toplumu dönüştürme ve eşitlikçi bir tabana oturma' arzusunun 80'lerle nasıl yıkılıp gittiğini gösteren bir film. Şerif Görenin 1986 tarihli filminde 80'lere gelince videoda 3 film izleyen, sürekli iş fırsatlarından bahseden, kadın bedenini metalaştıran insanlar var. Artık hırsız gençler ortalıkta geziyorlar, artık ortam güvenli değil, artık ahlaki değerler tamamıyla sıfırlanmış.

  Belki filmin vermek istediği, hapise girebilecek kadar gözü kara insanların davalarına gerçekten inanmış olduğu çünkü Hayri'nin hapse girmiş bir arkadaşı dışında hiç bir arkadaşı meydana gelen değişime direnememiş, hatta eski hallerini eleştirip hazza ve tüketmeye dayalı bu yeni toplum anlayışından zevk alıyorlar. Bu toplum tipini filmde kendi bedeninde simgeleştiren insan ise sibel turnagöl. Filmin çekildiği yılın türkiye güzeli olan ve güzellik yarışmalarının artık kurumsallaşmaya başladığı dönemin ilk sonuçlarından biri olan turnagöl, filmin eleştirdiği ve o yıllarda türkiye'ye giderek oturmaya başlamış olan kapitalist toplumun en bariz örneklerinden biri.

  Hapisten yeni çıkan bir adamın gözünden, bir toplumsal değişim kadar yitip giden hayallerin de verildiği bir film. 12 Eylül'ün etkilerini inceleyen filmler arasında mütevazi fakat saygın bir duruşu var.
  2 ... walter klemmer
 3. 3.
  bu sabah trt 1'de karşılaşıp apışıp kaldığım program. tabi aslen bu programla karşılaşmadım. açtığımda bir yaz sabahı adlı bir program vardı. baktım kadının biri jüri üyeleriyle ropörtaj yapıyor. jüride de trt ailesinden tanıdığımız, sevdiğimiz sanatçılar var. neyse efendim, muhabbet sürerken elinde mikrofonu tutan kadın demez mi "bende x*'in velisiyim, çok heyecanlıyım....". tabi hemen dikkatimi celb etti. bir baktım spiker hatun meğer bir yaz sabahı programının sunucularından biri. velisiyim dediği x hatun ise, bir yaz sabahı programının solisti. neyse, ben şaşkın şaşkın bakarken bu x kişisi jüri önünde türküsünü söyleyip, yarında seni 2. elemeye bekliyoruz sözleri eşliğinde spiker kişiyle el ele tutuşarak trt koridorlarında bir yaz sabahı stüdyosuna kadar yürüdüler.

  şimdi x kişi türküyü güzel söyledi, ona lafım yok. ama şimdi bu jürinin etki altında kalmayacağını bana kim garanti edebilir. jüri bizzat "herkes çok iyi, kimi eleyeceğimizi şaşırdık" gibisinden cümleler sarfederken bir gönül kayması olabilir mi ?

  yani efenim sözün özü bu programı hiç izlemeden başka bir programın içinde hemde bu vaziyette izledikten sonra yarışmacılar açısından çok tarafsız geçeceğini pek ummuyorum. x kişine bu avantaj da olabilir, dezavantaj da... pek izleyeceğimi de sanmıyorum ama, gördüklerimi sözlük güruhuyla paylaşmak istedim...
  ... aoms