bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  imfin para birimidir. imfe fon sağlayan ülkelerin para birimlerinin, sağlanan fon miktarı ile doğru orantılandırıldığı bir formülle, kullanıldığı bir sepetle belirlenir değeri. bugün için bir sdr yaklaşık 1,5 dolardır.
  3 ... zaknafien
 2. 2.
  special drawing right kelimelerinin kısaltılmış halidir..

  şu an için imf üyesi 184 ülke vardır. bu 184 üyenin her birinin belli bir sdr hakkı vardır. genellikle ülkenin nufuzu arttıkça sdr hakkı da artmaktadır.

  imf'nin idari yapısı da sdr paylarına göre şekillendirilmiştir. imf, aynı bir anonomim şirket gibi payların(SDR) büyüklüğüyle doğru orantılı olarak karar aşamasında oy kullanılan bir kurumdur.

  imf'in sitesinde sdr/ytl kurunu vermemişler ben de üşendiğimden hesaplamıyorum. adamlar cyprus için bile parite vermişler turkey yok..bir de imf'in en çok değer verdiği ülke türkiye derler...vay anam vay..

  türkiye'nin imf'deki kotası 964 milyon sdr'dir. yani 1.2 milyar dolar falan ediyor.. normal şartlarda bir ülkenin kullanabileceği maksimum kredi tutarı sdr karşılığının 3 katı kadardır. fakat olağanüstü durumlarda bu tutarın aşıldığı görülmüştür. (örnek: 2001 krizi)
  1 ... krizantem
 3. 3.
  Karşılıksız olarak çıkartılan bir rezerv aracı olan, çıkartılması için altın ya da döviz karşılığına gerek olmayan,bir kere yaratıldığında sistemde sonsuz olarak varlığını sürdüren imf para birimi.

  1970 yılında mevcut uluslararası likiditeyi attırmak üzere imf tarafından yaratılan özel bir uluslararası rezerv aracıdır.
  ... takhisis
 4. 4.
  SDR ülkelerin iMF'ye maddi katkıları ile orantılı olarak düzenlenir.Nüfusla direkt bir alakası yok diye biliyorum.Öyle olsa nüfusu ABD'den fazla olan ülkelerin etkisi fazla olurdu. Şu an için iMF'ye en çok maddi yardımı ABD yapmaktadır. Dolayısıyla iMF'en çok söz hakkı ABD'dedir.
  1 ... gnothi seaton
 5. 5.
  ks. single date rate.

  (bkz: sdram)
  ... notrinova
 6. 6.
  hayali para birimidir. bir ülke, başka bir ülkenin parasını, elindeki özel çekme haklarını devrederek alabilir.
  ... ekonomik keriz
 7. 7.
  dolar euro ve sterline göre belirlenen nominal karşılığı olmayan 'üretilmiş' bir kaydi paradır.
  ... labouffee
 8. 8.
  Özel çekme hakları anlamına gelen SDR (special drawing rights) 1969 yılında Uluslararası Para Fonu (imf) tarafından oluşturulan uluslararası bir ödeme ve rezerv aracıdır. Fiziki para varlığı değil, bir hesap birimi olan SDR'ye göre altın veya döviz gibi bir karşılık bulundurmaya gerek yok. SDR, üye ülkelere IMF'deki kotaları oranında dağıtılıyor, başka bir deyişle Fon'daki hesaplarına kaydediliyor. Bir ülke dış rezerve ihtiyaç duyar ve SDR'sini kullanmak isterse, hangi ülkenin parasını elde edecekse SDR'sini o ülkeye devrediyor. Böylece SDR'sini kullanan ülke dövize, karşı ülkede de SDR'ye kavuşuyor.
  ... alicia