1. 1.
  iyonosfer tabakamızın bir zayıf iletken gibi davranması ve Dünya'mızın manyetik alanıyla etkileşmesi sonucu, yeryüzü ile kendi arasında oluşturduğu doğal dalgalanmalardır. Çoğu kişi ''Dünya'nın kalp atışları'', ''Dünya'nın ruhu'' gibi sikko isimlendirmeler önerse de, alakasız, fiziksel bir olgudur.
  1 ... don giovanni
 2. 2.
  Alman fizikçi Winfried Otto Schumann tarafından 1952'de açıklanan elektromanyetik dalgalanmadır. Dünyanın atmosferinde sürekli var olan bir titreşimdir, ana frekansı 7.83 Hz.'dir.

  Nikola Tesla'nın bu frekansı yıllar önce keşfettiği ve bu elektromanyetik alanı kullanarak, hareketli parçası olmayan ve yakıt harcamayan bir elektrik jeneratörü yaptığı iddiaları vardır.

  Fakat Tesla'nın tüm keşifleri ve çalışmalarına 1943 yılında öldükten hemen sonra, abd ordusu tarafından el konulmuş ve çok gizli olarak sınıflandırılmıştır. Bu sebeple iddialar ispatlanamamaktadır.
  1 -1 ... isimbulamadim
 3. 3.
  Zaman algısında etkili olan ve bununla birlikte dünyayı sardığı için canlıları da etkilediği iddia edilen yeryüzü ile iyonesfer arasındaki bir titreşim.

  bu titreşimin keşfedildiğinde hesaplanan frakansı 7.8 hertz. ama bu rakamı etkileyen faktörler de olabiliyor ve bu sebepten değişiyor ve artış gerçekleşmiş. Bu rakam üzerindeki değişimler de gerek zaman algısını gerek insanları etkiliyor. Mesela eğer bu rakam artarsa algıladığımız zaman kısalıyor.
  1 ... keyf kahyasi