bugün

Enteresan diyaloglara sebebiyet veren berberdir.

-yav abıe senin bu ense nolmiş ha? Dolar gibin tikine çizmişler.

+sorma gitsin. Adam maça daldı neydim!

-di allaan adını vermişim hangi mal bunu bele kesmiş?

+ulan gundi. Ben 7 senedir senden başka berbere mi gidiyorum?

-#%*$>,?$*&@?
Bunu söylerken yüzlerinin aldığı şekli es geçmemek lazım. Egonu benim saçım dışında farklı bir konuda tatmin et arkadaş.
kendisi kesmedigi icindir. ben ibnelik olsun diye "ama bir oncekinde de burada tiras oldum" diyorum. Yuzunde o hatirlamaya calisan ifadeyi gormek hosuma gidiyor.
evet ya:) kaş alan kızlarda aynı
+ ah be güzelim kim aldı senin kaşlarını resmen şeklini bozmuş.
- sorma abla inceltti beceriksiz.
+ evet yazık olmuş kaşlara sen bana gel bana.
Her meslekte var mı acaba. En son; saçımın boyunu kısaltmazsa, şeklinin bir şeye benzemeyeciğini söyleyen, ve ben kuaför sensin dediğimde, sanki sihirli sözcükleri söylemişim gibi, tahrik olup, kendinden geçerek saçımın kaçak katlarını düzelten, kuaförüme saygı duyuyorum. Çünkü; saçımı daha önce hangi kuaförde kestirdiğimi sorduğunda, ben söylemedim diye , ısrarla öğrenmek istemedi.
istisnasız her seferinde sorulan bir sorudur berberlerde: en son nerede traş oldun. ve en son kesilen saç hiç bir zaman iyi olmaz, mutlaka bir yamuğu vardır. berber saçınızı keserken ağzında geveleyip durur: cık cık böyle saç mı kesilir ya şuna bak, bilmiyorsan bırak git kardeşim.

bazı berberler kimi zaman çamura batabilir. mesela en son nerede kestirdin saçını, sorusunu unutur ve direk dalar lafa; saçın kötü olduğunu, yanlış kesildiğini filan söyler. tüm bunları söyledikten sonra anca sorar nerde kestirdin saçını diye. siz de: siz kesmiştiniz abi, derseniz o saç bi güzelleşir bi güzelleşir sormayın gitsin. sonra durumu düzeltmek için saçın neden öyle kesildiğini iyimser olarak açıklamaya çalışır. siz çamura batan berberin farkındasınızdır ama konuşacak dermanınız olmadığı içinin inanmış gibi yaparsınız.
(bkz: adettendir)
bunların bayan kuaförü versiyonları da şahanedir. ne önceden yapılan boyayı beğenirler, ne kesimi, ne modeli. bir kendilerinin eli maharetlidir maşallah. her gittiğinde saçlar çok uzamış muhakkak kesilmeli diyenleri de cabası. kısaca berberin düşmanı berberden başkası değildir a dostlar.
(bkz: kesimlerimle stillerimle ben tekim)
bir öncekinde aynı berbere gittiysen vahim bir durumdur.
berber veya kuaför olunması için tek şart bu eleştirme sandığım.

ne zaman kuaföre gidilse, saç, kaş, boya, manikür neyse ne... daha önce kendi bile yapsa illa bir eleştirir...

para bile bozdurdurmak için içeri girseniz, daha önce kim bozdu bu parayı diyecekler mi bir deneyeceğim.
ilk önce kimin kestiğini sorar. eğer başkasıysa beğenmez, kesen kendisiyle güzel kesmişim der.
bütün berberler!

hacı benim hayatım çok düzensizdir, daha doğrusu, benim düzenim düzensizliktir. gereksiz bir ekleme: düzensizseniz, düzülen sizsiniz.
tıraş olmak için de sürekli aynı berbere gitmem, nerde kafama eserse orda tıraş olurum. ve bu amına koduğumun tipik gıcık berberi, her yerde aynıdır.
lan bak banyo manyo da yapmadım, kıllar boynuma bata bata giriyorum bu entryi. daha şimdi geldim berberden, ve aramızda geçen konuşmayı (ufak bir eklemeyle) aynen aktarıyorum;

-şöyle buyur abi
milli: sağolasın
-napıyoruz?
m: evvela değdirmiyoruz
-ah pardon, gusura bahma abiy
m: heh tamam, saçı üçe vur abi, sakalı da komple al
-tamamdır

(tıraşa başlar)

-nassın abi eyisin?
m: eyvallah abicim, sen nassın?
-çoh şükür

(tıraşa başlar)

-abi yannış anlamazsan bişey soracaam
m: buyur abi?
-sen kime tıraş oldung daha önce?
m: hayırdır abi nooldu ki?
-abi yanlış anlama da, goyun gırkar gibi gırkmış yani
m: nası ya?
-abi acık ordan almış acık burdan
m:?
-bi yannı, gak gidek diyo, öte yannı, bok yeme oturak diyo valla
m: valla hiç fark etmedim ya, hayret
-valla mahvitmişler saçı, çırağa mı düştüng ne yaptın sen yauv ehehehe
m: hehehe (çenenin yayını sikeyim)

bundan önceki de, ondan önce gittiğim berber hakkıında aynı şeyleri söylemişti. muhtemelen bundan sonraki de, bununla alakalı aynı şeyleri söyleyecek. siz siz olun berberinizi değiştirmeyin hoca, berber konusunda istikrar iyi bir şeymiş.

-enseyi naturel yapıyom ha
m: yap amk yap...
-bunu kim kesti böyle yamuk yumuk ?
-sizz.
bir önceki saçı kendi kesmeyen berber kişisidir.
+ne lan bu?
-anlamadim metin abi, n'oldu?
+hangi yavsak senin sacini boyle kesti.?
-kotu mu kesmis?
+sicmis resmen. birakacam su meslegi ya...
- kim kesti senin bu saçı da ya?
+ şu köşedeki berber. (utana sıkıla söylemiştir müşteri bunu)
- amma da kötü kesmiş. işte bundan değiştirmiycen hiç berberini.
(bkz: berber muhabbetinde ilk adım)
- abi usturaya vuralım mı?
+ neden?
- başka kurtarmaz abi, kim kesmişse anlaşılan geometri sorusu çözmüş.
+ hadi ya.
- valla abi.
+ aq ben sakal traşı olcam.
kafa göz dalınası berberdir.
ayrıca saç keserken değdiren berberle sürekli bir temas halindedirler; 'ne yapalım da müşteriyi iyice çileden çıkartalım?'
aynısı kadın kuaförlerinde de yaşanır...
-ay bu kaşı en son kim aldı? çok içeri girmişşşşş..._cık cık cık_
-o kaşa giren sana da bi girse ya...-içimden tabi-
yıllanmış berber durumudur özetle. Artık emekliye ayrılması gerekiyordur .
genelde karşılaşılan durumdur fakat müşteriyi kendisinden soğutur farkında değildir.
-saçını kime kestirdiysen yamuk kesmiş biraz ön kısımları.
+öylemi diyorsun abi?
-vallahi herkesi berber yapıyorlar sonra olacağı bu işte.
+abi sen kesmiştin en son saçımı.
-öylemi.
+vallahi öyle.
-ellerime sağlık şekil olmuş ama.