saf kan türklerin genel fizyolojik görünüşleri kısa boylu, kahverengi gözlü, kahverengi-siyah saçlı, adem elması belirgin, a rh+ kanlı vs olarak tasvir edilebilir.

ancak günümüzün global dünyasında saf ırk ara ki bulasın.
benim gibi melezdir belki de. ama türküm ben ibneler tanıdık birini görünce arabayı üstüne bile sürüyorum daha ne olsun.
türklüğü ırk esası üzerinden görenler için türk sayılamayacak türktür. çekik gözlü olup da, bu ülkeye başkentte kötülük eden nice "saf türke" türklük konusunda taş çıkartır.
türklerin bir boyunun sarışın ve mavi gözlü olduğunu bilmeyen yavrucak iddaisı az biraz tarih oku bebeğim....
bilinenin aksine olan ve bir turk boyu olan peceneklerin fiziksek yapisidir. (bkz: yok degil var)
Cok nadirde olsa bazi turk boylarinin yapisal genlerinde vardir.
(bkz: kipcak turkleri)
benim gibi muhacir yani göçmen olup başka ülkelerden türkiye'ye göç edilmiş bir soya sahip olan kişi olabilir.
Hiç tipik karadeniz vatandaşı görmemiş insanın türk olarak göremediğidir. Karadenizliler bir el atın şu olaya.
bir keko söylemidir. tarih bilgisi sıfırın altında, beyin yapısı güneş yanığı olmuş bu yobaz-arap kırmalara Kuman, Kıpçak, Varsak ve Üçok soyundan gelenlerin sarışın olduğunu anlatamazsın!
bazı leyarakların saçma yorumlarıyla slav oldukları iddia edilen türk. kumanları, peçenekleri duymamış cahillerin atıp tutmaması gereken bir konudur. ibn-i battuta bile türklerin bazı boylarının sarışın olduklarını yazmıştır.
kumanlarda bu özellik olmasına rağmen hala inatla yabancı kökenli imişcesine yansıtılan türktür.
Amaç siz türkler çekik gözlü çinli kılıklı tiplersiniz'i ima etmektir.
Ne kadar açıklasak boştur.