bugün

metro duraklarında yazan acayip yazı. çizgiyi geçmeyelim tamam da hangi taraftan diğer tarafa geçmeyelim onu anlamak zor.***
(bkz: metroya binmek tehlikeli ve yasaktır)
banttan gelen sesle birlikte etrafımda bu kuralı çiğneyen var mı diye kastığım, eğer yoksa "ne barıoon la" diye tepki verdiğim "o sarı çizgiyi geçince konuş dallama" ile devam ettiğim ve aha küçük sanayi geldi ben kaçar.
ankarayın ilk yapıldığı yıllar raylara tüküren bir amcayı uyarmak içi gelen
"-sarı gömlekli beyfendi raylara tükürmeyin lütfen, bu arada sarı çizigiyide geçmeyin bak herkes geçior sonra" anonsuyla hafızamda yer etmiş güvenlik çizgisidir... geçilmemelidir...
her defasında insana ''hadi sarı çizgiyi geçsene dürtüsü ''veren uyarı....
(bkz: sarı çizgi)
metro çalışanlarının varoluş sebebi
almanyadaki istasyonlarda da bulunan ve bi arkadaşımın hattaki topu almak için çiğnediği hayati önlem taşıyan kural.
(bkz: metro gelene kadar bir ayağını sarı çizginin diğer tarafında, diğer ayağını ise diğer bir tarafında tuttuktan sonra metronun gelmesiyle çeken insan modeli)
(bkz: ben geçtim bişey olmadı)
izmir metrodaki versiyonu lütfen sarı çizgiyi geçmeyiniz olan anons. ancak kibar bir hanfendiden duyulan bu anons maalesef pek caydırıcı olamıyor, millet basıyor çizgiye. bunu yerine tok bir erkek sesiyle "sarı çizgi geçilemez geçilmesi teklif dahi edilemez" yazılsa daha süper olur kanaatindeyim.
sarı çizgiyi geçenin aq diye bağıran bir anons duyulduğunda herkesin uygulayacağı kuraldır.

kibarca söylersen kimse iplemez tabi..