Sarı ve ikinci olan.
Bu kadar vur patlasın çal oynasın bir padişah olur mu ya?

Kıbrıs'ı üzümleri çok iyi olduğu ve güzel şarap yapıldığı için almış. Yahya Kemal diyor ben demiyorum.

Çok kafa insandı bence. Osmanlı aydın Boysan'ı sanki.

Ve Sanıyorum kimseyi öldürtmemişti? Ulan ne kadar benzeşiz ya.

içelüm padişahım.
ahlaken sıkıntılı bir padişahtır..
aslında eğitimli, entelektüel bir adamdır, salak falan da değildir ama gözünde padişahlık yoktur. yani anne ve babası boşuna çocuk telefatı yapmıştır.
kadının birinin kocasını öldürtüp, davayı geri çekmesi için kadına rüşvet vermeye falan da çalışmıştır.. enteresan bir padişahtır.. ama oğlu üçüncü murat gibi de, gogocunun kralı değildir..
ben osmanlı'nın antropomorfik sınıflandırmasına karşıyım, fakat illa ki bir yükseliş ve düşüş döneminden bahsedeceksek, kanuni'nin pargalı ibrahim sonrası döneminden başlayarak, esas çöküş bizzat padişahların kendisindedir..

sarhoş - sarı olarak bilinen 2. selim
üçüncü murat
19 kardeşini boğdurtan 3. mehmet
(1. ahmet'i çok saymıyorum)
3. mehmet'in oğlu birinci mustafa ki, sıfır numara bir akıl hastasıydı rahmetli,
genç osman (bence bu da çok sıkıntılı bir padişahtı. yenilikçiliğinden falan öldürülmemiştir. sefer sırasında disiplinsizliğini gördüğü yeniçeriyi ok taliminde kullanarak öldürmeye kalkmıştır. asker ve komutanı "padişahsın, öldür ama askere yakışır şekilde öldür" demişse de, dinletememiştir. fakat, gördüğü muamelenin nedeni bu da değildi.. malum olaydan bahsediyorum.. ikinci osman, gerek evliliğiyle, gerekse eliyle adam dövmek gibi sinir hastası eylemleriyle "ulaşılmaz" ve "tanrısal" yönünü kaybetmiş, protokolü bir kenara bırakarak aslında ademi merkeziyetçi bir anlayış getirmeyi isterken, 16 yaşında bir çocuğa neden koca bir imparatorluğun saygı duyması gerektiği problemini gözden kaçırmış, yani kendisinin tanrısal görülmediği sürece aslında sıradan, 16 yaşında bir genç olduğunu unutmuş, başına türlü türlü belalar almıştır)
deli ibrahim.. akıl hastalığı bir renk olsa, rahmetlinin gökkuşağı olduğu malumdur..

dördüncü murat'a kadar vaziyet bu şekilde ilerlemiştir.
Babamın bir arkadaşının lakabı. *
bir padişah.
osmanlı padişahları içerisinde içkiye en düşkün padişah olarak bilinir. evet.
Şarap seven paşa. Evet.
islam devleti Osmanlı'nın şarap düşkünü olarak bilinen Halife padişahı. Çok büyük Adam olum bu padişahlar. Evet.
sokağın sonundaki bakkalı işleten pakize teyzenin çakal oğlu sarhoş selim.
kadının dilini damağını kuruttu.
icki icmeyen, icsede yanlislikla icen ikinci sultan selimin lakapı..
asıl adı ikinci selim olan,hürrem sultanın sarhoş oğlu.
osmanlı padişahı ikinci selim'in lakabı. osmanlıdaki ilk pasif padişahtır savaşlara katılmamış devlet yönetimini sadrazama bırakmıştır. onunla birlikte devlet artık çöküşe geçmiştir. bazıları kıbrıs'ı şarapları için aldığını söylese de bu biraz abartıdır.
namı diyar ikinci selim. sarı selim de denirmişmiş kanuni'nin ve hürrem sultan'ın aşk meyvesiymiş. *