bugün

beyoglunda bulunan ve fransizca egitim veren ozel lise. yakin zamana kadar sadece kiz ogrenciler alan okul suan erkek ogrencilerle birlikte egitime devam etmekte.
erkek öğrencilerinin süper şanslı piçlerden oluştuğu lisedir..
1 erkeğe minimum 10 kız düşer.. * *
harika bir fransızca öğreten, keşke o zamanlarda lisesi de olsaydı dedirten okul.
Sıraselviler'de Alman hastanesinin karşısındaki sokakta bulununan , yaklaşık olarak 150 yıllık bir binaya sahip olan fransız okulu. ilk başlarda hastane olarak kullanılıyordu ama sonradan eğitim öğretimde yapılmaya başlandı. Öğrencilerin hastaları rahatsız etmesi üzerine , hastane başka bir binaya taşındı ve o bina sadece öğrenciler için kullanılmaya başlanıldı. Hala içinde dolaşıldığında gizli odalar , tavan arasından çıkan yıllardır açılmamış sandıklar ve değişmemiş o hastane kokusu bulunabilmektedir. Okul birkaç sene önceye kadar restore olmadan önce , zemin kata indiğimizde delileri kapatmak için odalar olduğunu sanırdık. sonradan anladıktı o odalarda temizlik malzemeleri duruyormuş. Dersler sırasında çatı arasından gelen tıkırtıları rahibelerin ruhları olduğunu düşünürdük. Böyle bir ortamda fransızca öğrenmenin kaçınılmaz olduğu tartışılamaz bir gerçekti. Kısa bir süre önceye kadar sadece kız okulu olarak kullanılmaktaydı. Ama yeni gelen yasa göre lise düzeyinde karma eğitim olucağı yönündeydi . Bu sebepten okula erkek öğrenci alınsada , erkeklerin tek egemen olmayı becerebildikleri yer kendi tuvaletleridir. Bazen bunu bile kaybettiklerine şahit olmuş arkadaşarlrım vardır . temizlikçi olarak kadının gelip, kovması gibi tehlikeler . bu kadar zor karmaşık ve şartlarda bile kendini sevdirmeyi bilmiştir bu okul . öğrenciler her hafta cezaya kalmış olsalar bile belli bir süreden sonra okula karşı "ilahi aşk" duymaya başlamışlardır. bunun sebebi hiçbir zaman bilinmemektedir. ama bunun hakkında çeşitli söylentiler vardır. bunlardan birincisi okulun bulunduğu yer itibariyle mükemmel bir konuma sahip olması. ikincisi okulun küçük ve mevcudun az olması itibariyle sevecen bir aile tablosu. fransızca'yı söküp şarkıları anlamaya başlayıncada artık kayış kopmaktadır.
hem eğitim açısından hem de size sağladığı olanaklar açısından istanbul'daki en iyi fransız lisesidir. buradan mezunlar genelde çok iyi yerlere gelirler. mezunlarının çoğu fransa'nın güzide üniversitelerine gitmektedir. türkiye'de kalanlarsa genel olarak galatasaray üniversitesi'ne gider.
14 aralık 2010 - 11 ocak 2011 tarihleri arasında güzel ve anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmaktadır. ilgilenenlere:
http://www.sp.k12.tr/spip.php?article6319
şuan okuduğum okuldur. 19 kişilik sınıfta sadece 4 erkek olmamız sınıftaki maç muhabbetinin bile yakışıklı futbolculardan ibaret olmasına neden olur. yarın matematik sınavıma ev sahipliği etmektedir ve evet liseliyimdir.*
sabah sabah alkışlarla,konuşmalarla kafamı siken lisedir. 1 haftadır böyle a.q siktir olun gidin a.q.
5 senemi feda ettiğim güzide fransız lisesi. özledim ve yazayım dedim. evet en kaliteli liselerden, evet en iyi fransızca eğitim burda verilir, evet çok disiplinlidir vs vs.. bu uzar gider. tek ve en büyük hatası öğrencileri ders çalışmaktan ve öğretmen kavramından soğutur. bu sebepten üni'de zaman zaman sıkıntı yaşayabilir öğrenciler. ama herşeye rağmen iyi ki okumuşum, iyi ki de mezunum.
her ne kadar e-tipi ceza evi olarak anılsa da okumaktan mutluluk duyduğum, güzel bir okuldur.
Bi dönem mezun ettiği kızların tamamının lezbiyen olma olasılığı yüksek okul.