bugün

gün içinde çok fazla acıkmanıza veyahut susamanıza sebebiyet verebilecek hatalar bütünüdür. bunların başında sucuk, pastırma gibi ürünleri acıkmamak adına fazla miktarda tüketmek gelir. bunun haricinde, su yerine çayı tercih etmek veya sahur vakti kola içmek de pek faydalı değildir. bir bardak çay yerine 3-4 bardak su içebilirsiniz rahatlıkla. kola içmek de iştahınızı kapatacağından ve karnınızı şişireceğinden, sadece karnınızı ağrıtacaktır.

bu ve benzeri davranışlardan, sahurda uzak durulmalıdır. der meister ile huzura doğru programının izleyicilerine, daha doğrusu okurlarına tavsiyesi şu şekildedir:

- 4 dilim salçalı ve kaşarlı ekmek (sözlük yazarı olanını yemeyeceksiniz. kaşarı bol koyun ki salça rahatsız etmesin)
- karpuz (ne kadar isterseniz o kadar yiyin, açlığınızı %6 oranında bastırdığı, susuzluğunuzu %67'ye kadar giderdiği klinik çatışmalarla ispatlandı)
- zeytin peynir ve domates (ölçüyü kaçırmadan, bir parça ekmeğe zeytin koyun yiyin, bir parça ekmeğe peynir koyun yiyin, takılın kafanıza göre)
- bir bardak çay (yemeyin, için bunu. fazlası zarar)
- dört bardak su (zorlayın anam, çatlayana kadar için)
- sabah sporu (eheh şaka lan yapmayın bunu. güneşin ilk ışıklarını falan izleyin, duba gibi girmeyin yatağa. rahatlayın öyle yatın.)

evet efendim, der meister tarafından hazırlanan ve günlerdir başarıyla uygulanan bir programdır bu. sağlık değerleri bilinmemektedir lakin fazla zararlı olduğunu düşünmüyorum. hatta belki faydalıdır lan, delifişeğe çevirir sizi. zaten kaburgaları 800 metreden görülebilen bir kazulet olarak, kilosunu şeysini dert etmiyorum ben; "şişkoyum ben" demiyorsanız siz de rahatlıkla tüketebilirsiniz, bir kilo bile almadım lan ben.

ayrıca sahur sofrasında mein teil dinleyiniz. bir adet laptopunuz varsa, ailenizle yiyecekseniz ve kendileri anlayışlıysa, buna ses etmeyeceklerdir. bizim bu akşamki listemizde los, stein um stein ve sehnsucht var. vallahi billahi.
oruçlu bünyenin anasını ağlatacak hatalardır. mesela: helva yemek. öyle bir stratejik hatadır ki gün içinde nasıl oruç olduğumu unutup su içsem diye stratejilere girişir, tükrük bezlerinizin salgılayacak hiçbirşeyi kalmadığını farkedersiniz. olmadı. yapmayın. acıyor yani.
su böreği yemek...
(bkz: sucuklu yumurta)
Oruç tutmak, kendi açımdan tabi.

Bu sene öyle bi kere gaza geldim tamam olum tutucam falan dedim, şimdi de son gün ya bir daha mı tutsam diyorum. Öte yandan her hata bakiredir, tekrarı zevke girer sözü var.
Çok su içmenin amacı susamamaktır. Ancak atlanılan detay ne kadar su içilirse o kadar idrarın oluşacağı ve akabinde sürekli kendinizi tuvalette bulmanız ve uyumanızın birkaç saat sürmesi sonucunda susuzluk hissini daha sahur yeni bitmişken yaşamanızdır. Yani bir sürahi suyu içmenin mantıklı bir tarafı yok. Her türlü susanır.
malum son sahur, biraz geç olsa da gelecek sene icin bazi oneriler yazabilirim. gerci oneri dedigim herkesin bildigi detaylar. mesela hamur işi yememek cok onemli. gunun ilerleyen saatlerinde maalesef su icme ihtiyacini doruk noktasina ulastiriyor. aynı sey bol yag ile kizartmasi yapilmis tum yiyecekler icin gecerli. birde zamanla sunu anladim, cay cidden buyuk nimet. sahurda kesinlikle icin gencler, mumkunse sekersiz icin. az biraz haslanmis yumurta arti 2 bardak su tamamdir. he birde sigara, aman aman.
2 tabak mantı yemek.

mantıya aç olan bünyem daha fazla dayanamadığı için yaptım bunu, canım çekmişti hatırlamıyorum. zaten bir sahurluk bişeydi, pişmanım..

tüm gün mide ağrısından ve susuzluktan süründürdü, sahurda ağır/yağlı/susatan yiyecekler tüketmeyin.
Haşlanmış yumurtayı erkenden yemek, tokluk hissi vereceği için üstüne fazla bişey yiyemezsiniz.
diş fırçaladıktan sonra su içmeyi unutmak hele macun + diş ipi naneliyse tüm gün sussuzluktan öl.
(bkz: komşu organlarla sıfır sorun ve stratejik derinlik)

acılı şalgama vurmaktır efendim.
reçel bal gibi tatlılar yemek. susatıyor. evet.
sucuk yemek. uzak durulması x2 oruç oluyor yoksa.