bugün

Ne yapsa dinlenen müzisyen.
Son şarkısı hiç olmamış. Üzdü.
eskiden albümü çıkar çıkmaz koşup alırdım. her şarkısını tekrar tekrar dinler, sonra aylar sonra bile beşbininci kez dinlediğim şarkıda yeni bir şey fark eder şaşırır, mutlu olur, sagonun zekasına hayran kalırdım.
Güzel adam.
Türkçe rapi iyi yerlere taşıyan şahıs digeri (bkz: ceza)
Hasret gözümün ışıklarını söndüren alçak misafir.

Afitap sönük bir mum, ayrılık hain bir zehir.

Melek yanımda yüzünü saklar, felek yüzüme kaş çatar.

Bitek bu hüznü sen boğarsın, ipek tenin derime batsın.

Dinliyordum paylaşayım dedim.

Üstad sen ne yapmışşın böyle her dinlediğimde ayrı bir dünyaya götrürüyor.
Eskiden(bahsettigim bu Fuchs, ceza falan donemine tekabul ediyor) cok guzel yaptigi beat ile orantili, kafiyeli sozler yazardi. Simdi iyice 16-25 yasi hedef aldigini dusunmeye basladim. Ha dunya rap piyasasi da ayni trendi kosuyor ama bizimkiler cok cabuk donuyor.
Lisedeyken ne dinlerdim be...
eski işlerini keyifle dinlediğim, kolerayla evlendikten sonra müziklerini itinayla ayıklayarak dinlediğim mc. koleranın mallığı bu adama bulaştı. yine de çok sağlam

(bkz: sürahi)
(bkz: romantizma)
(bkz: gölge haramileri) bu örnekler bitmez.
Asrımızın şaiiri. Boş sözü yoktur. Kits'den sonra yaptığı albumler melodik olarak pek hoşuma gitmedi ama sözleri anlam yüklü. Ölümü ve ahireti bir çok şarkısında tasfir etmiştir.
Trilyonda olsan harcanacaksın...
(bkz: bir kulaç daha atsam karadayım)
Eski günlerine dönmesini dört gözle beklediğim rapper. Zira son şarkıları hep eskileri aratıyor.
Türkiyenin tartışmasız en iyi rapçisi.
Ne bende senden bir vakit var
Ne bende senden kopan bir şeyim
Bir bende ben ve senden bana kalan kadar senden
Ve bende senden varan ağır sözler
Ve sende sana yapışıp tutunan kadar benden
Ne bende senden iz kalan tokatlar
Ve sende beni hatırlatan kim bilir ne hatalar

Ki bende çok kayıp var benden
Senden işittiklerim ölümden de beterlerden
Ve bende beni paramparça eden sendenler
Bende yarıda kalan sözler
Bende sana kaçan zaptedemediğim benden kaçaklar

Bir hata var, hiç rahat yok
Uykum sana emanet
Yüzüme vurduklarınla ettim kendimden nefret
Hayat tehlikeyle kardeş, ben onunla sırdaş
Hayretlere düş, düş, kalk, şaş
incindim bir ince narin dal gibi ciddi
Gitti ömrümden ömür, gitti ley, gören olmadı sahi
Ben can evimde yine yalnızlığımın arkadaşı
Ne ilkbahar, ne yaz, ne sonbahar bu hastalığımın ilacı
Ey acı, beni daha ne kadar inciltebilirdin
Üstüne durmayıp geçsen ne kaybederdin?

Bir günah işledim, bin af diledim
Üstünde durmasan ne kaybederdin?
Hemen her fırsatta bir tokat gibi yüzüme vurmazsan ne kaybederdin?

Ne kaybederdin yüzüme vurmazsan beni utandıran hataları?
Yüzümü kızartan suçumu veyahut suçlarımı
Mahçupluğum damlalarca yaş boca etti gözümden

Ve bende senden ibaret bir ben ama ben yok
Üzerimden zaman geçiyor ve zaman bahçıvan gibi
Kesilmesi icap eden çiçekleri usulca kesiyor
Ve yapraklar dağlarıyla yolunu alıp gidiyor uzağa

Rüzgar yine soğuk esiyor karanlığa
Ve or'da olan sessiz üşüyor kemikleri birbirine çarpa çarpa
Yüzüme konuşuyor kader yine dobra dobra
Sende tutunmaya çalışan bir ben olmak ki acıların acısı
Ki ben de seni arayan herkes bulur
Yıkılmak bu kadar kolayken, sana tutunmak tek çarem
içerdeğim, sessiz geçer ifadem
Beni yerle bir et madem, dökülsün dudaklarından içimden geçen canımı alan cümleler
Senden işittiklerim inan ölümden de beterlerden
Sana yalvarmak inan artık gelmiyor ki içimden
Günahlar sürüklüyor kul peşinden
Duymak istemediklerin insanı bezdiriyor canından
Bir pesimistin gözyaşları, romantizma, kits gibi şaheserler vermiştir. Her biri ömürlüktur. Aç bir ömür boyu eşlik etsin sana.

Bir de bu adamı caz müzik hakkında verdiği bir demeç üzerinden tanıyan bir kitle oluştu. Gerçekten zavallı kimseler bunlar. Sagopanın edebi ve müzikal kişiliği hakkında bilgileri olmamasına rağmen kurduğu bir cümleyle adamı yargılamaya kalkıyorlar.
Türkçe sözlü rap müziğin alfası, darth vader'ı kişilik. Bu ülkede bu müziğin belli bir konuma ve pazarlama olayına dönüştürülmesinde en çok rolü oynayan iki insandan biri. Bir pesimistin gözyaşları, romantizma, kötü insanları tanıma senesi gibi birbirinden farklı tarzda duygu içeriğine sahip olan ve kendini yıllar geçmesine rağmen dinlettiren albümleri piyasaya kazandırmış müzik adamı. Radyoculuk hayatı, 95 kuşağı hiphop'unun ve break dance'ının hakimi ve oldukça büyük bir plak arşivine sahip olması, içinde kaliteli mcleri bulunduran(ceza, dr.fuchs, fuat ergin, mista brown, sahtiyan) kuvvetmira grubunu kurması bu müzik türünde onu diğerlerinden farklı kılmıştır her zaman. Her yeni albümünde soundunu genişletmiş ve başkalatarak insanlara sevdirmiştir. Sanılanın aksine, ilk orkestral rapi yapan ve sahneye orkestra ile çıkan isimdir de ayrıca. Türkçe rap için yok'un yok olduğu bir dönemde deep purple'dan, public enemy'den, system of a down'dan samplelar harmoni eden bir adamın kendisi adına kısa süreli olan kötü aydınlanma döneminde jazz,blues müzik hakkında yaptığı talihsiz açıklama yüzünden karalanmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu ülkede özgün ve içi dolu müzik yapan çok az kişiden birinin böyle hatırlanması üzücü.
kim olduğunu bu başlık sayesinde öğrendiğim, bir kaç şarkısına tahammül etmeye çalıştığım fakat edemediğim dede.
Eşinin sesine tahammül edemediğim, şarkılarını beğendiğim Türkçe rapi sevdiren adam gibi adam.
bir sagopa var birde diğerleri...
çöp.

entry burada.
eğer kendisini bir gün bir yerde görüp konuşabilme fırsatı yakalarsam tek bir sorum olacak kendisine.

uğurla bahtiyarları isimli parçaya girmeden önce mikrofona ne fısıldamıştın?

https://youtu.be/Did0Rek9amE

17 ve 21. saniye arasında bi şeyler konuşuyor.
Otçu hoca, bir zamanlar iyiydi hatta iki kere konserine bile gittim. Şimdi leş.
2013 yılında çıkardığı son solo albümü "kalp hastası" gayet hem müzikal olarak, hem söz ve kafiye olarak iyiydi. Farklı tarzda yapıp piyasaya sürdüğü teklilerden yargılamak saçmadır. Kendisi de genelde singlelarında deneysel takıldığını belirtiyor.
çocukken çizdiğim resimlerde iki kuşa selam eden güneş vardı...

okyanusda bir yunus boğuldu,gemiler sarsıldı ve sonra battı.

ruh halime egoist psikolojilerinizi aşılamaktasınız neden ha?

aslında ilk çağdan çok buluğ çağı beni ilgilendirendi...

3 sene lisede rehine dönemi geçirdim..

ilk sigarayla merabalaşmamda kendimi kabile reisi sanmıştım.

arkadaşım bir canavarmış...malesef çok geç anladım.

çakmak onun ellerindeydi..

(bkz: anektod)

bu güzel sözlerin sahibi rapper.
Bir dönem cübbeli'nin eteğini tutan, AKP'nin gençlik kolları konserlerine çıkan siyasal islamcı. Yanımda açarlarsa saniyesinde kapattırıyorum.