bugün

"Ey başkalarının acısıyla kaygılanmayan, sana "insan" demek yakışık almaz."

Sadi Şirazi
"Zulme uğrayanın kurumuş dudaklarına söyleyin gülsün, bir gün mutlaka zalimin dişleri sökülecektir."

-sadi şirazi.
''Hepiniz kendi ayıplarınızın hamalısınız. Başkalarının kusurlarını kınamayınız.''

Sadi Şirazi
"insan,bir gram kan;binlerle gam"
divanını okuyanı parmakla gösterirlermiş.
"mal ömrün huzur ve asayişi içindir, ömür mal cem'eylemek için değildir" demiş şair.
gülistan ve bostan kitaplarında kısa hikayeler anlatan şair. iran'ın Şiraz kentinde güzel bir türbesi bulunmaktadır.
Gönül yarasından sakınmak gerek ki; yoktur cihânda onun merhemi
Elinden gelirse gönül yıkma ki; yıkık gönlün âhı yıkar âlemi.

Demiş büyük üstad.
Sevgili Dost Her mevsim bir karı al, zira geçmiş yılın takvimi şimdi işe yaramaz diyen büyük üstad.

Sadi i şirazi. Bostan adlı eserinden.
bostan ve gülistan halâ unutamadığım bir eser. sonuçta iran edebiyatındaki zenginlik, tarihi bir gerçek.
Yanlış hatırlamıyorsam divanın bir beyitinde yarin yüzündeki bir benine semerkand'ı, buhara'yı veririm der. Bu beyit timur'a kadar ulaşır. Sarayıma tez bu adamı bulunan getirin der timur.

Neyse bulurlar, getirirler ve çıkartırlar timur'un karşısına bizim şirazi'yi. Timur şirazi'ye der ki:

"ben bu şehirlere sahip olmak için ne bedeller ödedim bilmiyor musun? imar etmek için ne servetler harcadım. Sen nasıl yarinin yüzündeki bir bene benim şehirlerimi bedelsiz verebilirsin!"

Bizim Şirazi'nın üstü pejmürdedir. Pek bir sefil haldedir. üstünü başını timur'a göstererek der ki:

"Zaten sultanım vere vere bu hallere düştük."

Edit:imla
şirazda meftun olan şrazlı şair yazar gülistan kitabı bir şah eserdir herkesin okuması gereken ibretlik hikayelerle dolu bir şah eser aynı zamanda gezgin bir derviştir kendisi afrika hindistan bir çok ülkeyi dolaşmıştır.
Lokman Hekim'e : "Hikmeti kimden öğrendiniz?" diye sormuşlar."Körlerden" demiş ve şöyle açıklamış."Onlar basacakları yeri iyice belirlemedikçe adım atmazlar."

gülistan/
şöyle demiştir;

Hepiniz kendi ayıplarınızın hamalısınız.
Başkalarının kusurlarını kınamayınız.
ah insanoğlu ah...

be-merdî ki mülk-i ser-â-ser zemîn
niyerzed ki hûnî çeked ber zemîn’

bütün dünya mülkü bir damla kanın yere dökülmesine değmez.

sadi şirazi
"Akıl sahipleri nazarında ağaçlardaki her bir yaprak mârifetulâhı anlatan bir dîvandır.Gâfiller için ise bütün ağaçlar, bir tek yaprak bile değildir."
Sâdî Şîrâzî
"Bir bahçede dikensiz gül bulunmaz (ama) dünyanın dikensiz gülleri, güzel ahlâklı insanlarıdır."
Anlam yüklemek ile ilgili çok güzel sözü:

"iblise ışk ile bakınca, onu bile melek sanabilirsin..." –Sadi-i Şirazî
"Başka bir ömür gerek bize,
Çünkü bunu sadece umutlanmakla geçirdik."

https://youtu.be/ZVswh5HkstM

(bkz: nobahari)
ey aşk! ateştir senin nesebin..
niteliğin dumandır kaynağın ise rüzgar
su tufana dönüştü toprak da küle
senin kokunla ateş rüzgara karıştı
şirin’siz her saray bisütûn gibi viranedir
ferhat’sız her dağ bir saman çöpüdür rüzgarda
yedi nesil öteye tüm atalarımız gâmdı
bize miras kalan hep sonsuz keder oldu
rüzgar esince toprağımızdan senin kokun geliyor

sadece sen kalacaksın;
biz hepimiz gidince…
"tüm cihanın saltanatı bile yere düşen bir damla kana değmez."
görsel
yanlış üslup doğru sözün celladıdır diyen feylesof.
görsel
SA'Di-i ŞiRAZÎ: (Hicrî: 587-691) Şiraz'da doğdu. 30 yıl ilme, 30 yıl seyahate, 30 yıl da inzivada ibadetle çalıştı. En meşhur eserleri Bostan ve Gülistan adındaki ahlâkî ve imanî kitaplarıdır.