bugün

koca yil boyunca her tur boku yemek, oruc tutunca kendini cennetlik hissetmek. *
bu da bir şeydir. sonuçta hiç müslüman olmayanlardan +1 fazlanız var demektir.
(bkz: sen mi karar vereceksin) Kişilerin müslüman olup olmadığının kararını verecek olanın bizler olmadığı gerçeğini bilerek hiç kimsenin söylememesi gereken bir deyiştir.
onyargidir. kimsenin inanci bir baskasini ilgilendirmez. sen kimsin? sadece ramazanda oruc tutan da bir kul sen de allah'in bir kulusun. yargilamak allah'a kalmistir. kimin cennetlik oldugunu ondan baska hic bir varlik bilemez. imanla paranin kimde oldugu belli olmaz.
"Onun yeri ayrı onun yeri ayrı" zihniyetinin devamıdır.
ilgili olarak: (#1924274)
herkesi ve kendini kandırabilmek fakat allah'ı kandıramamaktır. herkesin dini de kendinedir. ne yani adam zaten normalde içiyo ramazan da içmiyo diye suçlu mu oldu? bu da olayın farklı bir açısıdır.
(bkz: ramazan muslumanı)
insana huzur veren bir dönem olduğu için birçok insan içinden gelerek ibadet yapmaktadır. gerisini bırkalamamak gerekir. ama bir de, ramazanda günahtır diye alkol almayıp esrarın dibine vuranlar vardır ki bu adamlar tam dayaklıktır orası ayrı.
gittiği rock konserinde kız tavlamak için rock müzik dinlemektir.
(bkz: en azından sadece ramazan ayında müslüman olmak)
gunluk tekne turlarina katilmaktir, hergun farkli farkli koylar gezmektir. diger zamanlarda ise arabayla yada otobusle ulkeyi, yetmedi dunyayi gezmektir. kisiliksiz kisisel tercihtir.
tanrı ve kuldan başkasını ilgilendirmeyecek olandır. çünkü tanrı' nın kuralları çerçevesinde insan kendi seçimlerini yapmaktadır, bu da başkasını ilgilendiremez.
(bkz: tanrı ve kulun arasına kimse giremez)
edit: sevabın da günahın da sorumluluğu insana aittir. tanrı' nın karşısında hesabı verecek olan odur.
tumden gelim'dir.

> ramazanda muslumanlar oruc tutar.
< ben ramazanda oruc tuttum, tutmayana bastim kufuru, girdim tekme tokat.
> ben muslumanim.
kimseyi ilgilendirmeyen, hatta kimsenin tespit yapmasına bile müsade edilmemesi gereken durum.
(bkz: benim dinim bana senin dinin sanadir)
Hic olmamaktan iyidir.
başlığı açarsak eğer müslüman olmak = ibadet etmek.
ramazan ayı şeytanın bağlandığı aydır. yani sadece kendi nefsimizle haraket ederiz, bizi ayartan şeytan değildir kendimizdir yani...
eğer kişi ramazan ayında normal zamandan daha çok ibadet ediyorsa ne mutlu onadır. nefsini terbiye edebilmiş bir insandır. allah'ın rahmet kapılarının açıldığı aydır ve affedilmek için uzun bir süre vardır. bizler bunu kullanırız elbette çünkü ramazan ayı bize verilmiş lütuftur. normalde hangimiz hergün oruç tutarız? çok fazla olmasak gerek ama ramazan ayında 30 gün oruç tutuyoruz. yani şimdi ramazan ayında müslüman olmamak için oruç mu tutmayalım teravihe mi gitmeyelim?
Arabistan bölgesinde Ramazan aylarında savaşılmaz ve ateşkes ilan edilirdi. Peki bu adamlar da mı ramazan müslümanı? Savaşmak kötü birşey ise neden diğer 10 ay savaşıyorlardı?

Doğaldır ki ramazan ayında herkes bazı hareketlerine ve ibadetlerine daha çok dikkat eder. Ayrıca etmiyor olması durumu da kimseyi ilgilendirmez.

Ben inançlı insanım imajı vermeye çalışan kesimlerin bok atma çabasından öteye geçmez bu polemikler.
(bkz: sadece ramazanda alevi olmak).
kimseyi ilgilendirmeyen..
hiç bir bok yememekten iyidir..
(bkz: cuma günü müslüman olan müslüman)
tek ve gerçek hak din olan islamiyetin güzellikleri algılamış bari sadece bir ay gerçek bir müslüman olarak yaşamak isteyen insan modeli.

belkide o bir ayda tutacağı oruç, rabbimin yardımı ile onu gerçekleri görmeye götürecektir, ne biliyoruz ki belkide o bir aylık oruç onu her kötülükten kurtaracaktır. çükü şeytan bağlanmıştır o ayda sadece kendimiz ile baş başa kalmışızdır, nefsimizle hareket ederiz. o yüzden bırakalımda yurdumun insanları bari bu ayda oruç tutup, ibadetlerini gönlünce yapsın bir aylık müslümanlık yadırganmamalı aksine sevinilmelidir.
(bkz: başkalarının dinini sorgulayan sözde müslümanlar)