bugün

aylık edebiyat dergisi olup şubat ayı sayısında küçük iskenderi oylum yılmazı ayşe düzkanı ve daha nicelerini barındırmış dergidir.
değiştirilmesi çok zor olan bir düşüncedir.
kendi fikrinden başka bir fikre itimat etmeyen ve kendi fikri üzerinden yaşamını şekillendiren kişinin düşünce biçimi.
idefixe verdiğim kitap siparişiyle birlikte hediye olarak gönderilen dergi. mart ayı sayısını göndermişler. ikinci yılını kutluyorlar. kapakta ki resim de elinde yanan bir kitabı molotofkokteyli misali fırlatan yüzü gözü yarılmış anarşist bir arkadaş var. güzel film ve kitap tanıtımları ve incelemeleri var. tavsiye ederim kendime ve ilgili arkadaşlara.
ka dergisinin naz yapmasiyla beraber boslugu doldurmaya cabalayan bir kac dergiden biri. (bkz: notos) kadar detayci ve etkileyici olmasa da iyi is yapiyor bu insanlar. alip okumak elzem tabi.
(bkz: saplantı)
yetenekli ve güzel insan elif bereketli'nin el emeği göz nuru.
Aylık güncel edebiyat dergisidir. Kitap tanıtımları sayesinde birçok yeni kitabı keşfedebilirsiniz. Özellikle A. Ömer Türkeş'in kitap değerlendirmeleri oldukça iyidir. Kitap eleştirisi yazmaya yeni başlamış genç yazarlar dergideki yazarlardan çok şey kapabilirler. Ayrıca fiyatı da öğrenciler için son derece uygun. Tabii ki dersinin eleştirilecek yönü de çoktur. Yazarlar kullandıkları, tercih ettikleri sözcüklerle ve kalıplarla siyasi ideolojilerini fazlasıyla belli ederler. Meselâ "Türk edebiyatı" demez bu beyler hanımlar; "Türkiye edebiyatı" derler. Geçen sayıda bir yazar kullanmış okuyunca çok şaşırdım, yanlışlıkla yazmıştır herhâlde, diye düşündüm.Türk, sözcüğünü kullanmaktan kaçınırlar, Türklerin kültürlerini, haklarını savunan bir şeyler yazmazlar ama gezi parkı'yla ilgili kitaplarda neden ermeniler ve kürtler'e yeterince yer verilmedi diye eleştirirler. Yani sorun "milliyet" kavramıyla değil Türk sözcüğüyledir. Tek tip fikir hakimdir dergide gerçekten de sabit fikirli bir dergidir.
hoş bir dergi, "güncel" etiketini iyi taşıyor, ama güncel edebiyat ne kadar ilgi çekici tartışılır.
Melisa kesmez yazıyor diye aldım. genelde kadın okuyuculara hitap eden bir edebiyat dergisi. her yazar hemen hemen aşırı entellektüel havalarında yazmış. kendini beğenmiş bir ekip olduğu çoktan belli zaten. dergi olmamış kesinlikle yeni çıkan edebiyat eserleri eleştirisiyle olmaz kendiniz yeni birşeyler katıcaksınız. yaratıcılıktan ziyade eser reklamı ve tanıtımına yer verilmiş. edebiyat dergisinden ziyade kitap pazarlama dergisi niteliğinde.
Şu sanat dergilerinin takındığı yapmacık entelektüelliğe sinir olduğum kadar beni böylesine tiksindiren şey çok azdır.
Platon da okurum, freud da, kafka da, sait faik de ama şu adamların kullandığı dilin 10 katı ağırlığını şimdinin özentileri ağızlarına sakız etmiş.
idefix'ten kitap alınca, yanında sabitfikir diye bir dergi verdiler. Bakın başlıkları okuyorum
Kafka'dan kurtulabileceğinizi sanmayın(Hmm)
En sıkı düğümler sorular(ne anlam bütünlüğü var ne bir noktalama işareti. aman sakın kullanmayın. yoksa entel olamazsınız.)Bakın ne yazmış altına: "Çırpınışlar bir roman mı? Anlatı mı? Anı ya da öykü mü? Hepsi. Bir yandan da hiçbiri. Özel bir metin."
Bu kadar çok konuşup boş konuşmak mümkün mü? Sanıyor ki "oo bu adam ne kadar da kafa karıştıran zeki bir beyefendi." hadi len oradan
Edebi bir senfoni(burada betimlemesini konuşturmuş)
masalların araçsallaştırılması(bak sen)
tamam yeter bu kadar. midem bulanıyor
Hdp li olmayıp öyküleri yayinlananlar da var. Genelleme doğru değil.
Çok sevdiğim ve takip ettiğim dergi.