1. 1.
  Şabat.Yahudilerin kutsal cumartesi günü.
  2 ... italiano
 2. 2.
  ibranice kelime anlamı dinlenmektir. tanrı nın dünyayı 6 günde yarattığına ve 7 gün dinlendiğine inanan yahudi dünyası, sanat ve yaratmayı israil in resmi tatili olan cumartesi günü yasaklamışlardır.
  2 ... fashiondesigner
 3. 3.
  Yahudi inancına göre Cuma akşamı güneşin batışından 18 dakika önce başlayan Cumartesi akşam 3 küçük yıldızın gözükmesine kadarki güne Şabat (Sebt) günü denir.
  ... mexx
 4. 4.
  Şabat günü Yahudiler gün boyu dinlenir, ateş yakmak, paraya dokunmak, arabaya binmek gibi işler o gün yasaktır. Tevrat okur ve sinagog'a (havra) giderek dua ederler. Şabat günü bir nevi bütün haftanın panaromasıdır. Şabat hem haftayı ve yaptıklarını düşünmek, hem Tanrı'ya yaklaşmak hem de daha iyi bir insan olmak için bir fısattır.
  ... rojber
 5. 5.
  10 Emir de israil'e verilen emirlerden birisi şabat gününü tutmaktı. Ruhsal israilliler yani Hıristiyanlar tarafından isa'nın dirildiği gün olan Pazar günlenleri kutlanmaya başlayan Şabat, kutsal yasadan özgür olan hristiyanlar için her ne kadar bir emir olmasa da şükretmek ibadet ve sakramentlerin bereketlerini alabilmek için çok önemlidir.
  ... celestial
 6. 6.
  Pazar sokağı, iki duvar arasının örtüsü.
  ... ece kscg