bugün

ankara beşevlerde konuşlanmış şekli itibariyle birçok çağrışıma sebep olan yurt.
üniversiteye yakınlığı dolayısıyla genelde gazi üniversitesi öğrencilerini barındıran, yurt-kur'a bağlı, çok katlı, sekiz ve on kişilik minicik odaları olan, çocukluğumda hakkında çok fena dedikodular duyduğum, manzarası iyi olan yurt.
üniversiteyi kazandığımda kyk'nin bana verdiği yurt. ankara'da olanından

ama ufak bir sorun vardı ki ben erkeğim ismim deniz olduğundan direk kız damgasını basıp yollamışlar beni. ben de valizimi alıp sabancı yurduna gittim.

danışmadaki kadın beni inatla yurda almak istemedi. bu devlet memurları... işlerine gelince evraktakilere dogma muamelesi yapar orada ne yazıyorsa odur derler, işlerine gelmeyince kabul etmezler. ne olurdu sabancı kız yurduna çıksaydım
ankarada olanı 9 şiddetindeki depremde bile yıkılmayacak bina imiş. * * *
sabancı grubu tarafından hacı ömer sabancı anısına yaptırılan kız yurdu. ayrıca gece belirli bir saatten sonra bu yurdun önünde gazili ülkücü tayfa devriye gezerek ahlak zabıtalığı yapmaktadır.
ankaradakine kız kulesi de denen yurt.
ankara'da bulunan gökdelenimsi yurttur. şöyle bir olay yaşanmıştır.

yurtta kalan kızlardan biri bir kağıda erkek arkadaşıma doğum gününde değişik ne yapabilirim diye yazmış ve asansöre yapıştırmış. bir daha asansörü kullandığına koca harflerle kağıtta şöyle yazıyormuş:

ver
bursa ataevler'de bir "şubesi" bulunan yurtlar zinciri.
Sozlukte yazarken,arada sırada ilk katından son katına kadar gözgezdirdiğim yurttur.insanı heyecanlandırıyor tabi karsısında gokdelen dolusu kızın olması.*
bi ara, * banyolarına gizli kameraların takıldığı söylentisi dolaşan, dolaşmakla kalmayıp gazetelere konu olan bi yurttur.. okula giden yol üstündeydi önceleri, her geçtiğimde iç geçirirdim: allaım, benim haremim yapıversen orayı, diye..
önünde sevgilisini bekleyen erkeklerin dizildiği *kyk'nın şaheser yurdu.
altıncı nesil yazarlar tarafından piyasa yapılamayan yurt diye adı çıkarılmaya çalışılan yurttur.Oysa sorun yurtta değil altıncı nesil yazar olmaktadır.
doğu akdeniz üniversitesinde bir yurt.
bir gökdelen dolusu kızın o binada olduğunu bilen abazanların ağızlarının sulandığı yurt.

bir arkadaş vardı üniversitedeyken, sikinin doğrultusunda giden aşık memo misali bir çocuktu. bir gün bu yurdun önünden geçerken bana bir fantezisini anlattı, hayal gücü karşısında ağzım açık kaldı arkadaş. aktarıyorum;

''abi bu yurdun girişine bankamatik tarzı numaratör koyucan bi tane. kaç tane oda varsa o kadar numara olacak, her odada kaç tane yatak varsa da yatak sayısı numaratörde görünecek. atıyorum 22-2 demek, 22 numaralı odadaki ikinci yatak demek. anladın? ha işte bir yıl süre verecekler sana, bu süre boyunca günde bir kere hakkın olacak. gidicen numaratöre basıcan, 34-1 mi geldi? çıkıcan 34. odaya, 1 numaralı yataktaki kızı sikicen. kız leş de olabilir önemli değil; kızın da senin de hayır demeye hakkınız yok. düşünsene abi nası heyecanlı olmaz mı?''

ananın amı be kamil dedim suratına. yuh be oğlum, alice harikalar diyarında mısın?
gazi üniversitesine ilk geldiğimde kalmak için çok uğraştığım ama sonra hakkındaki dedikoduları duyduğumda iyiki beni almamışlar dediğim yurttur.

editledim: ne eksiliyon yahu duydum işte allah allah!
bünyesinde oldukça fazla sayıda kız öğrenci barındırdığından dolayı, ankara'da askerlik yapan oğlanların, ankara'ya geldiklerinde etrafında bilmem kaç kez tur atıp, buraya bir nevi türbe misyonu yükledikleri yurttur.
dünyanın tekil bir bina olmasına rağmen 'ikiz kuleler' adını taşıma yetisine sahip tek yapıtı.

(bkz: ironiyi seviyorum) * *
yurt işte, üniversiteli kızların kaldığı bir mekan sonuç da. tek özelliği ince uzun mimarisi.
keyif ehli ve onun gibi soyu belli olmayan arkadaşlarının ve yine o tarzdaki adi düşünce yapısına sahip,kendi biçare dünyalarında öküz gelip sığır giden hatta hayvan demenin bile ismi zikredilen hayvana hakaret olacağı,şeref ve onurun zerresine sahip olmayan,aslında müsait ortam olsa çok daha başka sözler ve haraketlerlede yazdıklarına cevap verebileceğim ve hatta çok daha fazlasını yeryüzünden bir şerefi kırık adi iti temizlemek onuruyla yapabileceğim,bu iblisin yeryüzündeki temsilcileri olan hain,şerefi olmayan köpeklerin,içinde bulunmak zorunda olan insanlar hakkındaki soysuz düşüncelerinin olduğu fakat içinde çok düzgün insanları barındıran yurt..
sol frame'de görülünce akıllarda "aşırı yağmurdan su mu bastı acaba" düşüncesini oluşturan yurt.
(bkz: ankara nın kız kulesi)

-oha abi kaç katlıdır ki bu?
-bi katta 10 oda desek her oda da 4 kızdan 40 çarpııı oha.

diyaloglarına sebebiyet veren yurt.
ilk gördüğümde böyle yurt mu olur dediğim binadır.

(bkz: adam yememiş içmemiş yurt yaptırmış)
çalıştığım yerin hemen karşısında olan ince, uzun öğrenci yurdu.
Antakya - iskenderun yolu 15. Km üzerindeki kız yurdudur.
22.30 civarlarında arabalardan inen kızlarıyla meşhur olan yurt.