bugün

Türkiye'ye geldiğimde yataktan zıplamama sebep olan şey. Ev ahalisi fosur fosur osurarak uyuyor. Alışmışlar o çığlık çığlığa şeye.
namaz uykudan daha hayırlıdır.
Saba makamında okunur.
gerçek hayatta kendileri çomar olan bu densizler, cami avlularına işemeye devam edeceklerdir.
götleri yiyorsa bir cuma sonrası durun millet diyerek sanal aleme yazdıklarını dile getirebilirler.
bırakalım şeytanlar şeytanlığını yapsın.
insana nefsin varlığını en iyi hatırlatan ezan vakti. Bu yüzden de üstüne basa basa içinde namaz uykudan hayırlıdır ifadesi geçiyor.Sabah saatlerinde insanın rızkının dağıtıldığına inanan bir insanım fakat havanın karanlık olması etrafta kuş sesi VS nin olmaması beni korkutmustur hep. Yani bir başınasın ve de ölümlüsün mesajı var sanki içinde. Namazını kıl, tekrar yatma işine koyul anlamı var sanki. Merak ettiğim bir şey daha var sabah namazı vaktiyle stres hormonlarının salınımı arasında acaba bir benzerlik var mı?
Ezanlarin içinde en sevdiğim ezandir. Öyle güzel okuyaninada denk geldimmi tadından yenmez.
Huzur verir. Rabbim ezansız bırakmasın.
nedense diğer ezanlardan çok farklı. insanın ruhunu okşuyor.
müslümanım lakin beni de ürkütürdü.
hala da diğer ezanlarla aynı hissi yaşatmaz.

diğer ezanlarda böyle bir durum yok.
ama sabah ezanı, bilemiyorum.

sanki bir ölüm korkusu ve vicdan azabı oluşuyor.

sanırım saba makamıyla ilgili bir durum.
bence ramazan ayının en güzel yanlarından biri de sabah ezanını dinleyebilmektir.

anlatılamaz bir his veriyor insana.
Saba makamında okunan günün ilk namazına davet eden bir ezandır. Diğer vakitlerin ezanlarına ek olarak الصلاة خير من النوم eklenir.
الصلاة - namaz
خير - Hayır
من- harfi cerdir -den -dan anlamı katar
النوم- uyku
Cümlenin anlamı, Namaz uykudan hayırlıdır.
Şahsen en etkileyici bulduğum ezandır.
https://youtu.be/VTgmAHQkFxc
Çok şükür Allah'a ki bugün de duymak nasip olmuştur! gözünüzü şöyle bir kapayın ve dinleyin, muhteşem!
Saat 3 ve 4 le alakası olmayan namazdır aydınlık ip karanlık ipten ayrılınca kılınır yani güneşin doğuşunun başlangıcında.
şüphesiz ki ezanların en kafa dengidir.
Ne güzelsin..
güzel bir versiyonu, ingilizce tercümesiyle birlikte şuradan dinlenebilecek ezan:

https://www.youtube.com/watch?v=ELn10uC1nmw
insanın içini huzurla dolduruyor.
an itibarıyla istanbul'da okunmaktadır.

öyle pek dindar biri değilim. sabah ezanı uykusuz ve huzursuz geçen gecenin sabaha bağlanışının gerginliğini perçinlerken tıpkısının aynısı akşam ezanı nasıl oluyor da içimi tatlı bir huzurla dolduruyor işte onu anlamıyorum.
islam dininde sabah vakti icra edilen namaz ibadeti için yapılan çağrı, davet.
uykusuz gecelerde ertesinde uyuyabildiğim, huzur dolduran seda. bu topraklar üzerinde eksilmemesi dileğiyle.
Ayrı bir huzuru içinde ayrı bir tadı olandır. Evet.
bulunduğum konumdan dolayı hiç duymadığım saçmalıklar silsilelerinden biri. misss, rahat, daha huzurlu.

ekleme: eksileyin amk, eksileyin kendi götlerinden haberi olmayan primitif canlılar. rahat olunuz.
Sabah ezanı okunmadan yarım saat önce kalktığımı fark ettim. Çocukken ezanı duyduğumda korkuyla kalkar, kabusumu unutmaya çalışıp tekrar güzel bir uykuya dalardım. Şu an bu saatte kalkmak zorunda olmam daha korkunç sanırım. Nereden nereye.
sabah kendisiyle uyandığım.
çok şükür.

eskiden ürkütücü gelirdi.
şimdilerde ise huzurlu gelmekte.
Bugün de eda ettik çok şükür..
Sessizliği ya yaran ya da hoşnutça içine nüfuz eden ezan. Ortası yok. Kimi sesler hoşça nüfuz ederken, kimi sesler ise yarma oluyor. Büyüdüğüm şehirde merkezi sistem vardı ve ezan tüm şehre tek bir camii'den okunurdu. Ulu camii ve Hafız ali... Ses tonundaki o nağmeler, kulakları ruhla birlikte okşayan o tonlamalar, ziyadesiyle arap aksanı ve huşu dolu bir davet. Tüm memleket, dağın eteklerinde kurulu taştan sokaklar ve evler hafız ali'nin sesiyle asude bir mistizm ile yankılanırdı. Yankılar lacivert tan ağartısı yalancı denize doğru süzülüp ovada kırıklıklarını dökerdi. Sadece sabah ezanı değil, günde 5 defa hafız ali'nin mahrecinden kopan tonlar ev ev şehri gezer, damlardan uçar abbaralara uzanırdı. Her ezanda hafız ali'nin ses tonu makama ruhları uydururdu. islam dininin bilal-i habeşi varsa, biz şehir müslümanlarının hafız ali'si vardı. O ki tüm ruhlara hitap eder, müslim gayrimüslim gözetmezdi.

Bana böyle seslerle gel diyanet efenfi.