bugün

az önce açıklanan flash haber. rusya resmen filistin'i tanıdığını açıklamış. daha önce de arjantin ve brezilya filistin'i tanıdıklarını açıklamıştı, buna karşılık israil'in yorumu "esef verici" olmuştu.
Rusya'nın tanıması karşısında israil ne diyecek merak ettim açıkcası.
(bkz: amerika rusya fitilinin ateşlenmesi)
Her zaman ABD kafa tutan Rusyanın farkıdır. Bir bildikleri vardır denilebilir.
(bkz: kop da gel rusya)
abd ve israil'e karşı iran'dan sonra kazandığı 2. zaferdir. kimseyi yanıltmasın rusya'nın davranışları. hergün müslüman çeçen öldüren bir ülkenin müslüman alemi'ne bukadar yakınlık göstermesi çıkarları doğrultusundadır.
--spoiler--
-oo filistin sen de mi burdasın ya!!!
--spoiler--

olay aynen bu şekilde gelişmiştir.
"kaynak nerde" diye sormamıza neden başlıktır efenim.

edit: kanyağı gördük. inandık,sevindik.
rusya nın rusya olalı adam gibi yaptığı ilk iştir.
ya ben şimdi sevinsem mi üzülsem mi kara veremedim. 'rusya'nın bundan çıkarı ne acaba mı' desem, yoksa 'iyi yapmış aferin' mi desem?
başka bir ülkenin yaptığı bir davranışa sevinilmez. devlet ilişkileri daima çıkar üzerine kuruludur.
bunu hepimiz biliyoruz zaten. azerbeycan ile bizim ilişkilerimizde bile çıkar sözkonusudur.
en özel seviyeye indirecek olursak bile insan ilişkilerinin bile hepsi çıkar ilişkisidir. maddi veya manevi...

yani bu olaya iyi bir şey diye bakmak sanırım pollyannacılık olur.
israil'in cevabı:
-sen de mi brütüs.
(bkz: bir yerden çıkaracam ama nerden)
rusya'nın islam aleminin ağzına bal sürmesidir. islam aleminde bunu anlayacak bir devlet başkanı yok tabi. şimdi bütün araplar ruslara bir sempati besleyecek.

oysaki yine kendileri gibi islami görünümlü bir direniş sergileyen çeçenler rusya'da ve rusya pek hissetmese de islam aleminin baskısında. şimdi bu baskı bu sayede azalacak ve ruslar cayır cayır çeçen kesecek. araptan çok arapçı olan tüm islam alemi de canlarından çok sevdiği araplar için diğer ümmetlerini göremeyecekler.

bu kadar basit bir oyun işte. rusların kendi çıkarları gereği yapmış olduğu müdahaledir.
filistin de çeçenistan da bu ümmetin mazlumlarıdır. müslümanların bunu hatırlamaları dileğiyle...
doğru bir haber ise harika olarak nitelendirilmesi gerekir.
(bkz: kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti)

geliyor benim aklıma