bugün

(bkz: russell s teapot)

bertrand russell tarafından din kavramının "muallakta" kalacağını ve haklılığının göreceli olduğunu vurgulamak için ortaya konmuş önerme.

russel şöyle der:

"farzedin ki ben, dünya ve mars'ın arasında, dönüp duran kücücük bir çaydanlık var, lakin öyle küçük ki, en muhteşem teleskoplar bile bunu göremez, en ileri teknoloji bile bunu farkedemez ama bu gene de var ve orada bulunuyor diyorum. bu önermeye yanlış yada doğru diyemezsiniz, çünkü bu çaydanlığın varlığı veya yokluğu ispatlanamaz."

kısacası, bu yüzdendir ki, örneğin, birinin inandığı hak din ona göre hak dindir, bir başkasına göre değil. aynı şey tersi için de geçerlidir.
cay yapmaya yaramayan tek caydanlık.
üzerine benim tarafımdan "hiç bir şeye deymeyen, etherâl bir çaydanlıktır aynı zamanda" diye ekleme yapılınca bir çok soruya cevap verebilecek önermedir. mühim olan sadece çaydanlık babında düşünmek değil, ne denmek istediğini anlayabilmektir, ama türkiye'de yaşadığımızdan bu pek de mümkün değildir. adam gelir kendi kafasına göre yorumlar, hatta daha da kötüsü cidden russell'ın böyle bir şeye inandığını falan da varsayabilir. mazallah...
varsayım denilen şeyden habersiz muhtemelen cahil bünyelerin anlamaya çalışmaması gereken önerme, ama onların da suçu değildir, malum eğitim sistemi yüzündendir. allah bilir bu yazıyı yazdım diye din düşmanı da ilan edert bu bünyeler beni, ama neyse. *

edit: bu yazdıklarım polemik amaçlı değildir. genele söylenmiştir.
parodi inançtır. aksi ispatlanıncaya kadar geçerlidir.
russell doğru söylüyor ben gördüm , dördüncü bardaktan sonra göründü bana .
(bkz: neden çaydanlık) *
cennet ve cehennemle kıyası enteresan olan sözde varlık.
olabilitesi vardır belki bilinmez ancak bilinen bir gerçek yer yüzündeki hiç bir varlık nedensiz yaratılmamış, söz gelimi bu çaydanlığın işlevi nedir? işlevi yoksa olsa ne olur? olmasa ne olur? biz buna inansak ne olur...

cennet ve cehennem bir amaç adına var olduğu bilinir. bu bilinçle inanılır ve kuran-ın ispat sayılarak dogmatiklikten kurtulur. tabi tüm dini inanışlar dogmatik sayılmıyorsa...
(bkz: goksel caydanlik/#2794090)
(bkz: celestial teapot)
(bkz: goksel caydanlik)
(bkz: lorenzo s oil) *
Din olgusunu eleştiren paradi bir inançtır.
istanbul da açmayı düşündüğüm çayhane.
matematiksel mantıkçı russel amcanın "elle tutamadığım tanrıya iman etmem" kabilinden biperva serzenişi. elle tutabilse bu sefer "elinden" şüphe ederdi ki kendisine benzer tiplerin tarifi yüce kitapta çok güzel ifade edilmiştir. kendi yazmış olduğu felsefe tarihinde bergson'dan bahsederken der ki russel amca: " ispatlanması gibi çürütülmesi de gayet zordur. bu bergson'un tuttuğu yöntemden ileri gelir." yahu azizim sen kalk bergson gibi bir beşer hakkında çürütülmesi zordur de, öte taraftan o yarım aklınla tanrıyı çürüt !

poşet çay için poşet.
çaydanlığın sadece çay yapmaya yaramadığını gösteren çaydanlık.
çaydanlıkla çiçek sulayan falan bile gördüm ama adam dini demeç vermiş be hll spr dvm..
herif niye çaydanlık örneği vermiş ki?
öyle iddalar vardır ki doğruluğu veya yanlışlığı ispatlanamaz dei geç.
çaydanlık ne amg mersedes.
biz onla çay demliyoz. mis gibi oluyo. karıştırma onu.